Synology: Strategija 3-2-1 za sigurnu pohranu podataka
Blizu pedeset poslovnih partnera prisustvovalo je drugoj radionici Synologyja, održanoj 22. februara u beogradskom hotelu Holliday Inn. Prisutni su imali priliku saznati više o inovacijama te kompanije u segmentima pohrane podataka, videonadzora i mrežne opreme
Piše: Damir Muharemović; E-mail: redakcija@asadria.com
Domaćin i ovogodišnjeg Synology workshopa bila je firma Sion Net, čiji se menadžer marketinga Milorad Đukanović zahvalio prisutnima na dolasku i ukratko predstavio historijat tog distributera. SionNet je u protekle nepune dvije i po decenije poslovanja narastao do projektno orijentisanog, value-added distributera dvadesetak globalnih vendora. Upravo činjenica da su kolege iz Sion Neta tehnički educirane te da su kompetentne i kvalifikovane da kreiraju i najkompleksnija rješenja za krajnje korisnike izdvaja ovog distributera na regionalnom tržištu.
Od osnivanja 2000. godine, kada su imali distributerski ugovor samo s Panduitom, američkim proizvođačem iz oblasti strukturnog kabliranja, proširili su portfolio i na segment aktivne mrežne opreme, data centara, UPS-ova i PDU-ova, sigurnosnih rješenja, a od prije dvije godine i na niskonaponsku elektrogalanteriju. I sam Synology, za kojim postoji veliko interesovanje kupaca, većinu opreme u Srbiji isporučuje upravo preko Sion Neta. “Radimo s B2B partnerima. Ove godine ih ima nešto više i ovo je bila dobra prilika da predstavimo najnovija tehnološka dostignuća. Dobra posećenost događaju pokazuje da je Synology reprezentativan i zanimljiv korisnicima”, rekao je Đukanović.
Kupi hardver da bi dobio softver
Kroz agendu nas je do kraja dana vodio Ismar Hota, šef prodaje Synologyja za tržište Balkana, Rumunije, Mađarske i Turske. Riječ je o tajvanskoj kompaniji koja je poznata po prvom mjestu u svijetu u segmentu NAS uređaja s više od 12 miliona prodatih jedinica. No, manje je poznato da su ne samo nastali kao primarno softverska kompanija već da i danas čak 65 posto njihovih 1.200 zaposlenika čine developeri. Poslovna logika iza toga sadržana je u sloganu “Kupi hardver da bi dobio softver”, što znači da sav hardver koji Synology prodaje dolazi s njihovim prilagođenim i optimiziranim softverom, što je, svakako, konkurentska prednost za partnere i korisnike.
Četiri vrste partnerstava
Novi partnerski program, kojem je bila posvećena prva sesija, već je zaživio u četvrtom kvartalu prošle godine na nekim tržištima, uglavnom u Sloveniji i Hrvatskoj. Za razliku od ranije dvije, Synology je lani uveo četiri vrste partnera: registrovane, certificirane, zlatne i platinaste.
Da biste postali certificirani partner, potrebno je da imate barem jedan certifikat ili jednu osobu sa certifikatom. Zlatni mora imati dva certifikata, a platinasti dvije osobe sa po četiri certifikata. Kako se nivo partnerstva povećava tako se povećavaju i pogodnosti. “Certificirani partneri imaju bolju tehničku podršku. Vrijeme reakcije u slučaju kvara će biti osam sati za certificirane i zlatne, a četiri sata za platinaste, dok je on-site podrška, koju će pružati lokalni tehnološki partner, samo za zlatne i platinaste. U skorije vrijeme želimo napraviti sistem da podrška bude bolja, tako da će direktan kontakt sa Synologyjem biti samo za certificirane partnere”, kazao je Hota. Inače će rabat za certificirane partnere iznositi 1%, zlatne 2%, a platinaste 4% i više, a samo će tim trima skupinama biti dostupni grupni i prodajni treninzi te webinari.
Razlika će biti i u vrsti marketinške podrške. “Tu ćemo se više fokusiati na certificirane partnere, na one koji žele raditi s nama u kontinuitetu. Samo za zlatnim i platinastim ćemo raditi zajedničke marketinške stvari. Nisu to samo newsletteri i reklame, već i webinari i događaji za one koji to žele”, dodao je Hota. No, da bi sve ove pogodnosti bile uključene, kupci moraju raditi jedino sa zvaničnim distributerima, kakav je, npr., SionNet. Od njih se mora uzimati oprema da bi lanac podrške radio za vas.
Dvije su velike grupe Synology rješenja: lokalna i rješenja u oblaku. Synology je najpoznatiji upravo po NAS desktop jedinicama, koje nudi u nekoliko serija
Rekordna prodaja u Srbiji
Prethodni Synology workshop bio je veoma koristan za kompaniju, koja je nakon toga počela graditi mrežu zastupništava u regiji. “Prošle godine smo imali rekordnu godinu u Srbiji i ostatku regije. Naši rezultati su iznad zapadnoevropskog prosjeka te možemo očekivati sličan razvoj i u narednom periodu. Rast prodajne mreže je konstantan, a i potražnja za dodatnim NAS rješenjima nam daje pozitivne naznake da će lokalno tržište nastaviti rasti brže od drugih”, istakao je Hota. Poslije Beograda slične radionice planirane su i u Ljubljani, Zagrebu, Sarajevu i Sofiji, a kompanija trenutno traži i key account managera za balkansko tržište.
Od NAS-a do rješenja
Dvije su velike grupe Synology rješenja: lokalna (NAS, BeeSeries, videonadzor, mrežna oprema i pohrana) i rješenja u oblaku. Synology je, kao što smo kazali, najpoznatiji upravo po NAS desktop jedinicama, koje nudi u nekoliko serija: Junior, Value za naprednije kućne korisnike, Plus kao najznačajnija serija za naše tržište s nizom funkcionalnosti, te najskuplja xs+ serija.
No, u tom portfoliju ostalo je jedno nepopunjeno mjesto za one korisnike koji nisu baš tehnološki potkovani da traže kompatibilne diskove i sl., a žele koristiti NAS pohranu. Stoga je Synology ove godine ponudio Bee seriju. BeeDrive je već na tržištu. Riječ je o malom, kompaktnom i jednostavnom uređaju na koji možete praviti rezervnu kopiju fajlova s računara, mobilnih uređaja itd. Spaja se preko Wi-Fi-ja ili USB-a, brzine je do 10 Gbps, a dolazi s memorijom od 1, 2 ili 4 TB. Fokus BeeDrivea je na kućnim korisnicima i profesionalcima iz kreativnog segmenta, kao što su fotografi.
A baš početkom marta na tržište Evrope dolazi BeeStation. “Taj uređaj će promijeniti tržište jer nema konvencionalni setup. Dolazi već s 4 TB Synology diskom, ima već predinstalirani operativni sistem i ne mora se instalirati DSM kao na drugim NAS-ovima, samo je potrebno da se logujete”, objašnjava Hota. Ciljna skupina su oni korisnici koji imaju dovoljno znanja o kompjuterskim tehnologijama, ali nemaju vremena za učenje i korištenje DSM-a. Ideja je da bude integrisan s postojećim cloud rješenjima kao što su iCloud ili Google Play, a osim postojećeg CPU-a, imat će i co-procesor, koji će mu služiti da bolje analizira i sortira slike.
Novi modeli kamera
Synology sve jače prodire i na tržište sigurnosti. BC500 i TC500 su modeli videonadzornih kamera koje su predstavili prošle godine, a ove nas očekuje još sedam modela. Neki će biti kompatibilni s ONVIF-om, ali većina će raditi samo sa Synology NAS-om, tako da kada se u paru koriste i kamere ovog proizvođača, nije potrebno kupovati licencu. Sve su usklađene s NDAA i TAA regulativama. Na konferenciji je, pak, premijerno predstavljena nova CC400W kućna ili entry-level poslovna kamera. Bežično radi preko Wi-FI-ja, ima dvosmjerni audio, IP65 zaštitu te AI detekciju gužvi, ljudi i vozila, instantno pregledanje, autopretraživanje i detekciju provale.
Uz kamere, tu su i neki uređaji namijenjeni samo za videonadzor – DVA1622 i DVA3221 NAS-ovi te VS600HD – koji imaju dodatnu grafičku karticu te dodatne funkcije brojanja automobila i prepoznavanja registarskih tablica. Mogu se koristiti input i output moduli, pa ih, naprimjer, integrisati s otvaranjem rampe, kao što je urađeno u jednom projektu u Ljubljani. VS600HD ili Visual Station funkcioniše kao mali računar koji se može spojiti na NAS za videonadzor za dalje nadgledanje. Može se koristiti umjesto laptopa, čime ćete limitirati korisnika da, kad mu je dosadno, ne radi nešto van opisa radnog mjesta. Dolazi sa 16, 32 i 60 kanala.
Novine i u portfoliju usluga u oblaku
Kada je riječ o cloud rješenjima, Synology prvi put nudi tzv. C2 backup, odnosno pravljenje rezervne kopije podataka u cloudu bez kupovine njihovog NAS-a. Tu je ponudu potrebno razlikovati od C2 storagea, koji se odnosi na rješenje u kojem, ustvari, hoćete s vanjskog NAS-a kopirati podatke i u oblak. Tu su i C2 Identity, odnosno pravljenje active directory domene u oblaku; C2 Transfer, svojevrsna profesionalna alternativa WeTransferu, ali dosta sigurnija, jer specifično određujete koji korisnici mogu preuzeti podatke; C2 Password, lični menadžer lozinki, koji je besplatan; te nama najzanimljiviji C2 Surveillance, u okviru kojeg se prenose videonadzorni snimci u cloud, bilo kao backup ili u slučaju prestanka rada sistema pohrane zbog kvara ili krađe.
Ulaganje u samostalne aplikacije
Iako je niz hardverskih noviteta, snaga kompanije Synology počiva na softveru. “DiskStation Manager je ključ našeg uspjeha i ono što nas čini drugačijim od konkurencije. Razvijen je. On je jezgro kompanije. Jako se puno ulagalo u sigurnost, ali i u ostale vertikale. Želimo napraviti all-in-one rješenje”, kazao je Hota. Novost je da Synology do kraja godine ide u dalje razvijanje standalone aplikacija (trenutno imaju niz takvih, kakve su Synology Mail Plus, Synology Office itd.) i prvi put će ponuditi Synology Chat Plus bez kupovine NAS-a, čime se žele natjecati s Microsoft Teamsom i drugima. Takva će se aplikacija nuditi kompanijama s deset hiljada i više zaposlenih. “Čitav razvoj ove godine ide u tom pravcu, kao i u integraciji AI asistenata kao što je ChatGPT. Vjerovatno se ide u razvoj nekog Synology AI-ja, koji će pomagati u pisanju mailova, productivity alata itd.”, dodaje Hota. Licence su trajne, kupuju se samo jednom i, ako se promijeni NAS, samo se prebaci licenca na novi uređaj.
Centralizirano backup rješenje
Paketi pravljenja rezervnih kopija podataka bili su tema nakon treće pauze. Cilj je da korisnici koriste Synologyjev portfolio kao centralizirano backup rješenje s različitih servisa. Zbog toga forsiraju strategiju 3-2-1, gdje je prva kopija na računaru, druga na NAS-u i treća u cloudu. Četiri su takva paketa: Active Backup for Business, Shapshot Replication, Hyper Backup i Synology C2. Svi su besplatni, osim C2, cloud rješenje za koje nije potrebno imati Synologyjev NAS. Inače je NAS centralizirano rješenje povezano sa PC-jem, WIN/Linux serverom, virtuelnim mašinama (vmware) i cloud uslugama (Microsoft 354 i Google Workspace). Zanimljiva nam je bila Snapshot opcija, gdje možete podesiti da svakih nekoliko minuta pravite shapshot backup, npr. u slučaju ransomware napada ili brisanja ili kvara sistema, tako da su podaci sigurni.
Na kraju, Synology ima i svoj VMS – Surveillance Station, koji podržava više od 8.500 modela IP kamera i ostalih uređaja na ONVIF protokolu. On posjeduje napredne AI funkcije za detekciju ljudi i vozila, registarskih tablica, protivprovale, prevelike gužve, lica… Sve to ne bi bilo potpuno da u nadzoru ne možete koristiti pregled snimka uživo na mobitelu. DS CAM služi za to da sve servise koje imate na Synology NAS-u možete koristiti na mobitelu, između ostalog i pregled višestrukog broja kamera.