Kontrola pristupa Softveri

Aperio brave: Znatne uštede uz bežičnu tehnologiju

Komercijalni, proizvodni i obrazovni objekti troše oko 30% svjetske energije. Ovo, naravno, znatno utječe ne samo na troškove već i na održivost. Jednostavan način smanjenja potrošnje energije je osigurati zatvorena vrata

Piše: Thomas Schulz, direktor marketinga i komunikacija za EMEIA regiju, ASSA ABLOY; E-mail: thomas.schulz@assaabloy.com

Iako zvuči lako izvodivo u prodavnicama, u zgradi sa 1.000 vrata to može biti vrlo izazovno. Kombinacija sistema kontrole pristupa s inteligentnim zatvaračima vrata omogućuje pouzdano i čvrsto zatvaranje, istovremeno održavajući pristup bez prepreka kroz zgradu. Zatvorena unutrašnja vrata doprinose očuvanju temperaturnih razlika, naprimjer, između ureda i hodnika ili serverske sobe i atrija koji je izložen klimatskim promjenama. Također, potpuno zatvorena unutrašnja vrata smanjuju pritisak, a time i neželjeni protok zraka u prizemlju uzrokovan uzdizanjem toplog zraka unutar zgrade.

Uštede u radnoj snazi

Energijska efikasnost sistema kontrole pristupa znatno varira, a rješenje koje je efikasnije, a istovremeno ne žrtvuje sigurnost, pruža pažljivo odabrani bežični sistem. Odabir bežičnih brava umjesto žičanih može imati ključnu ulogu u smanjenju potrošnje energije, a time i troškova. Uštede počinju već od same instalacije. U jednom izvještaju o mjerenju performansi stručnjaci kompanije ASSA ABLOY analizirali su projicirane troškove za ugradnju stotinu vrata. Uštede u radnoj snazi za one koji su odabrali bežične brave umjesto žičanih bile su 82,5%: prvo, jer je bežična instalacija mnogo brža, a drugo, jer je manje invazivna. Mnoge bežične brave zahtijevaju malo ili nimalo bušenja oko vrata, dok žičana kontrola pristupa zahtijeva provođenje kabla kroz i djelomično oko vrata, što može zahtijevati posebno obučene instalatere.

Manja potrošnja tokom životnog vijeka sistema

Odabirom bežičnog rješenja kompanije mogu unaprijediti sigurnost u objektu bez ometanja radnih aktivnosti. To je bio jedan od ciljeva u Plexalu u Londonu, fleksibilnom radnom okruženju vrijednom 15 miliona funti za poslovnu i akademsku zajednicu. Plexal je odabrao bravu na baterije integrisanu s DoorFlowom, online platformom kompanije NetNodes za upravljanje i provjeru pristupa zgradi. “Plexalu je bila potrebna prilagodljiva brava za različita vrata i, budući da nije bilo potrebno postavljanje žica, instalacija ASSA ABLOY Aperio uređaja prošla je bez većih smetnji”, kazao je Stewart Johnson, direktor NetNodesa.

Upravljanje troškovima

Baterijske brave mogu biti korisne u smanjenju troškova. One troše manje energije od tradicionalnih žičanih brava, koje obično zahtijevaju magnete povezane s električnom mrežom. Bežične brave se aktiviraju samo kada im se prinese odgovarajuća identifikacija. Ovo rezultira dodatnom mogućom uštedom na troškovima energije: više od 70%, odnosno hiljade eura tokom životnog vijeka uobičajene instalacije, prema ASSA-inom izvještaju za mjerenje performansi. Univerzitet St. Andrews tražio je energijski efikasno rješenje za svoj studentski smještaj i odabrao Aperio za otprilike 1.600 vrata. “Aperio nam omogućava centralno upravljanje i kontrolu”, rekla je Pauline Brown, saradnica za informacijske tehnologije na Univerzitetu, dodavši kako ove brave doprinose njihovom nagrađivanom rekordu u energijskoj efikasnosti.

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *