Važnost razvoja soft vještina
U poslovnom svijetu prepoznaje se potreba za posjedovanjem pravog skupa vještina kao jednog od ključnih faktora održivog i inkluzivnog rasta na individualnom i korporativnom nivou. Svijest o neusklađenosti i ograničenjima u znanju, koje je primijećeno među zaposlenima u zaštitarskom sektoru, dovela je do pokretanja projekta Evropske unije “Train Brain Soft, razvoj standardiziranog edukacijskog plana i programa i e-alata u oblasti soft vještina za sigurnosno osoblje”. Ovim projektom trebale su se identificirati postojeće potrebe radne snage i tržišta rada za soft vještinama među zaposlenima u sektoru privatne sigurnosti, a rezultati su obuhvatali polja istraživanja poput: komunikacije, osnovnih ljudskih prava, upravljanja stresom i procjenu potrebe za obukom. U okviru prve faze ovog projekta objavljen je i izvještaj o stanju u oblasti soft vještina u pet zemalja partnera projekta koji bi trebao poslužiti kao polazna tačka u prevazilaženju razlika u vještinama zaposlenika, uz poseban fokus na soft vještine.
Izvještaj je i nastao iz potrebe da se detaljnije istraži tematika soft vještina kao nečega što još nije u potpunosti istraženo, a poseban naglasak je stavljen na sektor privatne sigurnosti i način na koji zemlje partneri ovog projekta opće smjernice poslovanja provode u praksi. Iako su istraživanjem pokrivene stručne teme iz sigurnosti, komparativna analiza osnovnog treninga pokazala je ograničen udio soft vještina. Polje vezano za komunikacije pokriveno je osnovnim treningom s ograničenim udjelom osnovnih pojmova i nekim specijaliziranim oblastima poput komunikacije u kriznim situacijama, dok je polje vezano za ljudska prava uključeno samo u osnovnoj obuci dvije zemlje. Također, u sektoru privatne sigurnosti primjetan je manjak kompetencije i neusklađenost između svakodnevnih zahtjeva u poslovnom okruženju i znanja koja se stiču na osnovnim treninzima koji su obavezni za zaštitare.
U drugom istraživanju o utjecaju stresa na radnike, kojim je obuhvaćeno 180 zaštitara iz banaka, akademskih institucija i onih koji su uključeni u stambenu sigurnost, pokazalo se da svakodnevan stres na poslu također ima negativne posljedice po zaštitare. Zaposleni u zaštitarskom sektoru imaju veoma ograničene sposobnosti kada je riječ o kontroli stresa, pa je tako njih 73% izjavilo da su skoro uvijek pod stresom na radnom mjestu, dok je 63% ispitanika priznalo da je bilo izloženo negativnoj kritici javnosti zbog obavljanja svog posla. Sve ovo dovodi do zaključka da bi trebao postojati sistematski pristup razvoju soft vještina.
Mahir Hodžić
Značaj soft vještina u sektoru privatne sigurnosti
Soft vještinama smatraju se sve lične osobine koje osobi omogućuvaju da na efikasan i harmoničan način stupa u interakciju s ljudima oko sebe. Tu se prije svega misli na dobre komunikacijske vještine te uvažavanje i poštivanje tuđih različitosti.
AKTUELNOSTI
- ONVIF profil A: Most između starijeg hardvera i novog softvera
TRŽIŠTA
- Sigurnost aerodroma
- Nove tehnologije omogućavaju pametno putovanje
TRŽIŠTA
- Internet stvari: Zašto i parkiranje ne bi bilo pametno?
PROIZVODI I SISTEMI
- Izazovi videonadzora: Odabir prave kombinacije olakšava nadzor na više lokacija
- Internet stvari: Umrežavanje, zaštita ikomercijalizacija
- BOSCH: Besplatan VMS preglednik za mala i srednja poduzeća
- ASSA ABLOY: Aperio brave za bežičnu nadogradnju Esmi sistema
- HIKVISION: Vrhunske kamere za sigurniji festival
- Antenall: Video-interfonski sistemi kompanije Hikvision
- ECCOS: Rekonstrukcija hotela Excelsior Dubrovnik
- Dahua Technology: Kontrola ulaza za pametni parking
- D-Link: Brz, jednostavan i prilagodljiv poslovni Wi-Fi sistem
- ATEÏS: Sve prednosti Ateïs zaštićene zvučne mreže
TEME
- IT sigurnost
- Kako otkriti ko stoji iza naprednih hakerskih napada
DOGAĐAJI
- IFSEC International
- Menadžment i sigurnost: Kako upravljati znanjem i unaprijediti sigurnosti
- Alarm automatika u Sarajevu: Nove tehnologije u safety i security sistemima i njihova integracija
- AntenaL: Mobilni videonadzor i novi brand vatrodojave ulaze na bh. tržište