Comtrade: Sigurna infrastruktura za skladištenje podataka

Optimizacija IT infrastrukture veliki je izazov za kompanije koje žele da postignu rast, jer zahteva ravnotežu između performansi, kvaliteta i sigurnosti, a sve to uz neometan i brz pristup podacima. Nažalost, neretko se dešava da dođe do prekida koji mogu biti posledica različitih faktora, uključujući ljudsku grešku, prirodne katastrofe, ali i zlonamerne napade
Piše: Tim za data centar infrastrukturu, Comtrade Distibution; E-mail: Distribucija.Datacentar@comtrade.com
Gotovo svakodnevno svedočimo izveštajima o cyber napadima. Oni mogu onemogućiti kompanijama da pristupe svojim podacima tokom dužeg perioda. Stepen napada ne može se sa sigurnošću utvrditi, a oporavak može potrajati danima ili sedmicama. Cyber napadi direktno utiču na poslovanje, ali mogu i imati trajni uticaj na reputaciju kompanije, pogotovo ako oporavak traje duže vreme.
Izazovi i strategije
Poslovne i finansijske posledice cyber napada nastavljaju da rastu. Prosečan finansijski gubitak usled krađe podataka dostiže značajnu cifru od 4,35 miliona dolara, stvarajući ozbiljan teret za kompanije. Alarmantno je i to što se čak 83% njih suočava s višestrukim cyber napadima, ukazujući na učestalost ovih pretnji. Dodatno, zabrinjavajuće je to što organizacije prosečno troše 277 dana na identifikaciju napada i vraćanje podataka.
Uređaji za skladištenje podataka imaju glavnu ulogu u otkrivanju napada i efikasnog oporavka. Bez obzira na to da li je cilj napadača usmeren na krađu poverljivih podataka klijenata ili čuvanje vrednih informacija za otkup, organizacije moraju da imaju opštu strategiju cyber sigurnosti. Efikasan sistem cyber sigurnosti igra ključnu ulogu u smanjenju ovakvih pretnji, težeći da spreči, otkrije i prijavi cyber napade primenom ključnih tehnologija i najboljih praksi u ovoj oblasti. Svakako, prvi zadatak je sprečiti napadače da dobiju pristup vrednim podacima.
Efikasno rešenje
Tradicionalni pristup zaštiti podataka više nije dovoljan za zaštitu od ovih napada koji mogu da šifruju ili na drugi način naruše podatke. Daljinska replikacija podrazumeva kopiranje svih promena (čak i zlonamernih) na
udaljenu lokaciju, ali za podatke koji se nalaze na uređajima van mreže ili u cloudu oporavak može trajati predugo. Kao odgovor na ove izazove, neophodno je pronaći rešenje koje kombinuje zaštitu offline kopija sa brzinom lokalnih kopija.
IBM, kao lider u industriji sigurnosnih rešenja, razvija strategije koje sprečavaju narušavanje podataka pre neželjenih posledica. Kako bi se ostvario kontinuitet poslovanja, IBM redovno ažurira svoj hardverski i softverski portfolio, upravo zbog velikog broja cyber napada, a jedan od vodećih sistema u ovoj oblasti su IBM FlashSystem uređaji za skladištenje podataka.
Zašto izabrati FlashSystem?
Kako bi se podaci mogli nesmetano i efikasno kretati kroz mrežu i sigurno skladištiti, potrebno je da na lokaciji (u serverskoj sobi, sali ili data centru) postoje adekvatni i pouzdani uređaji. Sa IBM FlashSystem serijom uređaja organizacija dobija sve što joj je potrebno da transformiše svoju infrastrukturu i poveća otpornost na cyber napade. Dizajnirani da pojednostave sve faze oporavka od cyber napada – od zaštite i prevencije do otkrivanja, rešavanja i oporavka – IBM FlashSystem storage uređaji skraćuju vreme oporavka sa dana na sate, vraćajući kritične aplikacije u rad kako bi se minimizirao prekid.
FlashSystem 5015 i 5045
Mali biznisi sada mogu da iskoriste najnaprednije i najsigurnije sisteme za skladištenje podataka na tržištu. FlashSystem 5015 i 5045 su najpristupačniji 2U blok storage sistemi u IBM FlashSystem portfoliju i poseduju Dual Active Serial-Attach-SCSI (SAS) kontrolere. Svaki kontroler sadrži procesor sa dva jezgra (FS5015), odnosno šest jezgara (FS5045), sa maksimalno 64 GB memorije za keširanje podataka. Njihova arhitektura je kompletno redundantna. FS5045 ima mogućnost konfiguracije u klaster i enkripcije na lokalnim drajvovima (data at rest).
FlashSystem 5200
Za kompanije kojima su potrebne performanse i sigurnost po pristupačnim cenama, IBM iz svog
FlashSystem portfolija preporučuje FlashSystem 5200, koji predstavlja moćni Non-Volatile Memory express
(NVMe) blok storage sistem i sastoji se od dva Dual Active NVMe kontrolera. Ono što ovaj sistem izdvaja su svakako gabariti, jer je kompletan sistem spakovan u šasiju visine jedne rek jedinice (1U). Svaki kontroler sadrži procesor sa osam jezgara, pa tako 1U sistem ukupno ima 16 jezgara koji podržavaju 512 GB keš memorije. I kod ovog modela arhitektura je potpuno redundantna. FlashSystem 5200 moguće je postaviti u klaster od četiri uređaja koji rade paralelno i na taj način znatno povećavaju performanse sistema.
FlashSystem 7300
Predstavlja drugi “najjači” blok storage sistem u IBM portfoliju. Ovi storage sistemi poseduju bogat set funkcija koje su prilagođene za kritična opterećenja i aplikacije. Kao i FS5200, i ovaj storage uređaj poseduje Dual Active NVMe kontrolere. Svaki je opremljen sa dva 10-jezgrena procesora. U jednom 2U sistemu ukupno postoji 40 jezgara, dopunjenih sa 1,5 TB keš memorije. Kod FlashSystema 7300 arhitektura je potpuno redundantna.
FlashSystem 9500
Najnapredniji blok storage sistem u IBM portfoliju je model FlashSystem 9500. Kao i FS5200 i FS7300,
opremljen je sa dva Dual Active NVMe kontrolera koji mogu da obavljaju veliki broj zadataka paralelno. FlashSystem 9500R predstavlja klaster koji čini nekoliko FS9500 sistema i SAN svičeva koji se isporučuju u rek ormaru. Svaki kontroler opremljen je sa dva 24-jezgrena procesora, pa se tako u jednom 4U sistemu nalazi ukupno 96 jezgra koje mogu raditi s ukupno 3,5 TB keš memorije.
Serija IBM FlashSystem storage uređaja zadovoljava niz potreba kompanija za skladištenje podataka u jednom portfoliju, od osnovnih uređaja za male i srednje organizacije do robusnih high-end uređaja koji zadovoljavaju potrebe i najvećih korisnika