Konferencije

Connex 2024: Tehnički napredak i održiva budućnost više se ne isključuju

Sedmo okupljanje učesnika iz poslovnog i tehnološkog svijeta poslužilo je za upoznavanje s novim rješenjima kompanije Alcatel-Lucent Enterprise, koja su danas više nego ikada usmjerena na ekonomičnost i održivost u kombinaciji s već prepoznatljivim performansama

Piše: Mirza Bahić; E-mail: redakcija@asadria.com

Connex 2024 održan je 30. maja u Beogradu u organizaciji kompanija TR Services Serbia (TRS) i Alcatel-Lucent Enterprise (ALE). Tema ovogodišnjeg skupa najvećim dijelom je usmjerila i tok prezentacija koje su se ticale odnosa tehnologije i održive budućnosti. Ta održivost bi se, po riječima organizatora, trebala ostvariti kroz sinergiju TRS-a i ALE-a, koji pomažu organizacijama da posluju na sigurniji i fleksibilniji način, uz optimizaciju troškova i ekološke prakse kao putokaze ka budućnosti.

Pogledajte kratku reportažu sa događaja:

 Rast u voice i data segmentima

Radi lakšeg praćenja, događaj je bio podijeljen u dva dijela – prvi se ticao novih i etabliranih rješenja i modela za potencijalne scenarije primjene, dok su u drugom dijelu predstavljene studije slučaja na bazi realiziranih projekata. Na početku skupa okupljenima se obratio Miodrag Kovanović, direktor poslovnog razvoja TRS-a. On se zajedno sa direktorom Draganom Biljićem zahvalio gostima iz Rumunije, Turske, Poljske, Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Crne Gore i predstavio dostignuća Alcatela u prethodnoj godini. A ona su, kazuju brojke, u godini iza nas bila posebno impresivna.

Alcatel-Lucent Enterprise je u 2023. godini ostvario značajan napredak u glasovnom segmentu poslovanja. Instalirano je 20 novih OXO i OXE sistema, uz širenje baze korisnika za 3.000 licenci. U data segmentu isporučeno je 9.000 IP portova i preko 400 AP-ova, što je znatno doprinijelo snaženju mrežnih kapaciteta klijenata kompanije. “Prethodne godine smo uvećali bazu voice i data opreme. Imamo preko 50.000 portova koje održavamo u voice delu i više od 30.000 portova u data delu. Naša baza konstantno raste”, kazao je Biljić.

Kompanija je svoja dostignuća predstavila i na više značajnih sajmova, među kojima je Biljić posebno izdvojio Adria Security Summit, koji je lani u Ljubljani poslužio kao platforma u okviru koje je predstavljena infrastruktura za komandne centre.

Alcatel-Lucent Enterprise je u 2023. godini ostvario značajan napredak u voice i data segmentima poslovanja

 Zero Trust i certifikacija za miran san

U nastavku učesnicima se obratio Mustafa Aydinal, prodajni menadžer Alcatel-Lucenta za područje Turske, Balkana i Azerbejdžana. Aydinal je naglasio posvećenost te kompanije ekološkoj održivosti, hibridnim komunikacijama i naprednim telefonskim rješenjima. Ipak, ono što je najzanimljivije za našu industriju je posvećenost cyber sigurnosti. Kompanija je s ciljem jačanja ovog segmenta ponudila rješenja iz domena kontrole pristupe zasnovana na ulogama i enkripciji podataka koji se redovno podvrgavaju testovima penetracije. Tu su i rješenja bazirana na pristupu mreži s nultim povjerenjem (Zero Trust), koja rizik od infiltracije svode na minimum.

Zero Trust princip donosi brojne prednosti za organizacije, među kojima je najznačajnija višestruko unaprijeđena sigurnost, jer se pristup resursima ne odobrava automatski i svaki korisnik i uređaj moraju proći rigoroznu autentifikaciju. Druga prednost je iznimno detaljna kontrola pristupa, koja omogućava primjenu principa najmanje privilegije, što znači da korisnici i uređaji imaju samo onoliko pristupa koliko im je stvarno potrebno za obavljanje svojih zadataka. Alcatel-Lucent se u sigurnosnom segmentu fokusira i na usklađenost s važećim i dolazećim propisima u ovoj oblasti, uključujući NIS2 direktivu i Zakon o cyber otpornosti. “To je potvrđeno i pribavljanjem važnih certifikata kao što su ANSSI CSPN za Rainbow i ISO 27001 za OXE”, naveo je Aydinal.

 Kompatibilnost sa NIS2

Zapravo, kompatibilnost sa evropskom NIS2 direktivom jedna je od ključnih karakteristika Alcatel OXE PBX platforme za korporativne VoIP komunikacije sa širokim spektrom funkcija kao što su usmjeravanje i snimanje poziva, govorna pošta i još mnogo toga. “Kompatibilnost s NIS2 za sigurnosne funkcije OXE ne znači da se zbog zaštite od prijetnji žrtvuju jednako važni sastavni dijelovi komunikacijskih ekosistema. Jednak nivo zaštite će uživati i integritet i privatnost korisnika unutar njega”, kazao je Aydinal.

On se osvrnuo i na zaštitu okoliša, čija je održivost danas važan činilac društveno odgovornog poslovanja. U tom kontekstu, Aydinal je naveo da Alcatel-Lucent optimizira svoje proizvodne procese kako bi se smanjila potrošnja vode i energije i omogućilo ponovljeno iskorištavanje proizvedene toplote. Uz minimiziranje pakovanja, Energy Star certifikate, zamjenu plastike kartonom i odabir energijski efikasnih metoda transporta, Alcatel-Lucent je priču o održivosti pretvorio u svoj poslovni adut pred javnošću i klijentima.

U nastavku konferencije predstavljena je i strategija fleksibilne iskoristivosti cloud tehnologije, koja uključuje opcije privatnog, hibridnog i javnog oblaka. Proizvodi kao što su UCaaS Rainbow Edge, PBX Purple on Demand i Rainbow Hub dizajnirani su za besprijekornu integraciju i jednostavnost korištenja na različitim uređajima i platformama.

Šta donosi Wi-Fi 7?

Važnost komunikacijskih sistema za moderno poslovanje, uz fokus na mrežu i Wi-Fi, tema je koju je učesnicima prezentirao tehnički menadžer A. Doruk Çetinkaya. “U vremenu pred nama svijet sigurnosnih i drugih tehnologija obilježit će prelazak na Wi-Fi 7, revolucionarnu tehnologiju s višestrukim prednostima u odnosu na prethodne verzije. One uključuju širi propusni opseg kanala i znatno povećanje propusnosti, uz brzine do 36 Gbps, u poređenju sa 9,6 Gbps koje donosi Wi-Fi 6E”, naveo je Çetinkaya. Novi standard podržava 320 MHz kanale i 4096-QAM modulaciju, uz veći kapacitet i brzine prijenosa podataka. Multi-Link Operation (MLO) je još jedna važna funkcija koja omogućava efikasnu upotrebu svih opsega istovremeno, čime se povećavaju brzina, performanse i pouzdanost prenošenja podataka, posebno u gusto pokrivenim područjima.

Zahtjevno okruženje ne smije biti prepreka sigurnosti i pouzdanosti

Connex 2024 poslužio je i kao platforma u okviru koje je Alcatel-Lucent predstavljenim tehnologijama dao i jednu opipljiviju dimenziju kroz prezentaciju studija slučaja. Posebnu pažnju privukla je implementacija telekomunikacijskog rješenja za Crnogorski elektroprenosni sistem, gdje je cilj projekta bio stvaranje jedinstvenog IP telefonskog sistema za dispečerski centar, upravnu zgradu i 20 trafostanica, za šta je iskorišten OmniPCX Enterprise IP telefonski sistem. Virtualizirani IP telefonski sistem omogućio je cjelovitu redundanciju, pri čemu su sigurnost i neprekidnost komunikacije postignuti kroz redundantni SBC, koji je instaliran na virtuelnoj mašini, i usmjeravanje saobraćaja preko glavnog i standby SBC-a. Aplikacija OmniVista 8770 za menadžment sistema instalirana je u virtualiziranom okruženju, što omogućava lakše upravljanje i kontrolu nad cjelokupnim sistemom. Ovaj projekt je pokazao kako inovativna rješenja mogu unaprijediti sigurnost, performanse i pouzdanost telekomunikacijske infrastrukture u veoma zahtjevnim okruženjima.

Pogledajte fotografije sa događaja:

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *