Konferencije

Cyber Security Summit 2023.

Više od 200 predstavnika kompanija iz cijele Bosne i Hercegovine, državnih i međunarodnih institucija te nevladinih organizacija učestvovalo je u radu trećeg po redu Cyber Security Summita, koji je 16. i 17. novembra vrlo uspješno organiziralo Udruženje „e-Transformacija“

Piše: Sedžad Muhić; E-mail: redakcija@asadria.com

Cyber Security Summit dio je projekta Inovacije i digitalizacija u malim i srednjim preduzećima u BiH/EU4DigitalSME, koji sufinansiraju Evropska unija i Vlada SR Njemačke. Projekt ima za cilj stvoriti povoljno okruženje za mala i srednja preduzeća kako bi uspješno provodila digitalizaciju i inovacijske transformacije. Kroz pristup inovativnim tehnologijama, vještinama i uslugama, on doprinosi i jačanju digitalnog ekosistema u BiH.

Put ka sigurnijem društvu

Tokom dvodnevnog samita, 16 istaknutih stručnjaka iz oblasti cyber sigurnosti prezentiralo je razne aktuelne teme, poput stanja cyber kriminala u BiH, podizanja svijesti o važnosti cyber sigurnosti, načinima praktične zaštite od hakerskih napada itd. Na samom otvaranju samita, predsjednik Udruženja „e-Transformacija“ Semir Dedić naglasio je da su kao organizacija posvećeni ubrzanju i unapređenju procesa digitalne transformacije bh. društva.

„Bavimo se digitalnom transformacijom s fokusom na četiri teme: cyber sigurnost, umjetna inteligencija, napredne digitalne vještine i praktična upotreba digitalnih tehnologija. Ovo je veoma važan događaj na putu prema sigurnoj digitalnoj transformaciji našeg društva“, kazao je Dedić. Zanimljivo je istaknuti činjenicu da se tokom cijelog trajanja samita kroz izlaganja i diskusije prožimala teza da su trenutno u BiH u najvećem riziku od hakerskih napada mala i srednja preduzeća, a da se štete nastale cyber kriminalom mjere u milionima maraka. To je u svom izlaganju potvrdio i saradnik Fakulteta bezbjednosnih nauka Univerziteta u Banjoj Luci Jovo Marković, koji je kazao da to nije slučaj samo u BiH nego i šire. Među ovogodišnjim predavačima bili su: Eva Naher, Senad Džananović, Blago Čuljak, Nađa Halebić, Saša Petrović, Zinaida Hadžiefendić-Zečević, Lejla Gurbeta-Pokvić, Kujtim Kryeziu, Adis Dučić, Ivan Štrbac, Zlatan Avdagić, Mesud Pašić, Olivera Talijan-Koprena, Damir Avdić, Boris Bakmaz, Mario Babić i Iztok Šumak.

Regulisanje oblasti i šest zaključaka
Predsjednik „e-Transformacije“ Dedić naglasio je da je ovogodišnji Cyber Security Summit nadmašio očekivanja, te ponudio izuzetno kvalitetna predavanja za sve učesnike. „Zadovoljni smo konferencijom i sigurno već sada možemo reći da je BiH dobila centralni događaj posvećen temi cyber sigurnosti, naročito kada je u pitanju poslovni sektor“, rekao je Dedić. Nakon dvodnevne konferencije usvojeno je šest zaključaka koji će biti okosnica budućeg rada Udruženja. Upućen je apel bh. vlastima za izradu strategija o podizanja nivoa kapaciteta cyber sigurnosti u BiH, te da se aktivnije počne raditi na izradi propisa koji bi regulisali oblast korištenja digitalnih tehnologija i cyber sigurnosti. Dalje, potrebno je mapirati raspoložive kapacitete koji mogu doprinijeti u povećanju stepena IT sigurnosti te pružiti podršku organizacijama i nevladinom sektoru u jačanju kapaciteta cyber sigurnosti i podizanja svijesti o njoj. Također, učesnici smatraju da je nužna i uspostava mehanizama i protokola za razmjenu informacija o cyber incidentima te da je potrebno organizirati sveobuhvatno istraživanje koje će omogućiti sagledavanje objektivne slike stanja cyber sigurnosti u BiH. Na kraju, upućen je apel svim bh. univerzitetima da u svoje nastavne planove i programe uključe smjerove unutar kojih će se aktivno izučavati oblast cyber sigurnosti.

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *