Intervju: Emre Yildirim, suosnivač, Micae Electronics

Micae sistem za snimanje i upravljanje videozapisima naš je jedini proizvod. Napravljen je da može raditi s bilo kojom vrstom distribuirane arhitekture: u oblaku, lokalno ili oboje. Većina sigurnosnih sistema sada prelazi upravo na ovu arhitekturu
Razgovarao: Damir Muharemović; E-mail: redakcija@asadria.com
a&s Adria: Gospodine Yildirim, možete li predstaviti našim čitaocima, prvenstveno obrazovni i karijerni put, te objasniti Vašu ulogu u Micae Electronicsu?
Yildirim: Hvala na pitanju i prilici da se obratim vašim čitaocima. Diplomirao sam arheologiju i historiju umjetnosti 1997. godine. Kada sam počeo raditi, odvijala se revolucija u sigurnosnim sistemima, koji s analogne počinju prelaziti na digitalnu tehnologiju. S dvojicom prijatelja osnovao sam firmu za razvoj softvera i 1999. smo napravili digitalni snimač u Turskoj. S godinama tržište je prešlo na samostalni DVR i da bismo sustigli tržišne trendove, sklopili smo ugovor s Dahuom 2002. i postali njihov jedini distributer u Turskoj. Tržište je na IP uređaje počelo prelaziti oko 2007. ili 2008, a mi smo počeli distribuirati Canon kamere oko 2009. godine. Nakon što je Canon kupio Axis i prepustio im svu organizaciju prodaje, odlučio sam ponovo pokrenuti proizvodnju našeg proizvoda. Pokrenuo sam Micae Electronics u partnerstvu sa drugom kompanijom koja je sposobna da razvija softver visokog tehnološkog nivoa u Ankari.
a&s Adria: Ispričajte nam tu priču o Micae Electronicsu: koliko ona traje i koje su bile važne prekretnice, na kojim tržištima poslujete i koliko radnika zapošljavate?
Yildirim: Micae Electronics je nova firma, ali sam brend Micae postoji od 2005. godine. Osnovali smo potpuno novu firmu da bismo napravili novi početak jer su, kao što sam rekao, dva osnivača: ja, koji radim u industriji sigurnosti od 1998. godine, još od početka digitalne revolucije, i kolega, koji je također vrlo iskusan u proizvodnji hardvera i softvera. Dakle, ujedinili smo naše znanje i iskustvo i uložili ga u Micae Electronics. Imamo dvanaest programera i četiri zaposlena odgovorna za marketing. Trenutno imamo ured samo u Ankari, ali u 2024. planiramo proširenje.
a&s Adria: Micae sistem za snimanje i upravljanje videozapisima je srž vašeg poslovanja. Kakvim se karakteristikama može pohvaliti vaš VMS?
Yildirim: Tako je. Micae je sistem za snimanje i upravljanje videozapisima i to je naš jedini proizvod. Napravljen je da može raditi s bilo kojom vrstom distribuirane arhitekture. Dakle, može raditi u oblaku, lokalno ili oboje. Ovo je nova revolucija u industriji sigurnosti nakon one 1998. godine. Većina sigurnosnih sistema sada prelazi upravo na ovu arhitekturu. Osim toga, ima sve funkcije VMS-a, softvera za nadzor rada sistema te softvera za videoanalitiku i izvještavanje. Može se primijeniti na jednoj ili stotinama lokacija i svima se može upravljati iz jedne tačke.
Micae Cloud VMS je dizajniran da ujedini sve krajnje tačke i pruži robusno, jednostavno i lako korisničko iskustvo za klijente s uredima na više lokacija
a&s Adria: Često naglašavate kako je on, zapravo, više od sigurnosnog sistema. Možete li to pojasniti?
Yildirim: Micae Cloud Video Management System je dizajniran da ujedini sve krajnje tačke i pruži robusno, jednostavno i lako korisničko iskustvo za klijente s uredima na više lokacija. Sistem je “plug and play”, vrlo ga je lako podesiti i nema potrebe za bilo kakvim konfigurisanjem mreže. Podržava skoro sve kamere i snimače na tržištu, pri čemu je vrlo lako dodati nove kamere i pokrenuti sistem. Jednostavan interfejs prilagođen je korisniku, što ga čini lakim za korištenje. Centralizirano upravljanje omogućava vam da upravljate neograničenim brojem lokacija i uređaja s jedne tačke. Lako možete pronaći traženi videozapis, reproducirati ga i dijeliti pomoću nekoliko klikova. Korisnici dobijaju detaljne izvještaje o stanju krajnjih tačaka i kamera. Videoanalitiku pokreću algoritmi mašinskog učenja, čime sistem filtrira samo ono što nam je važno. Objektno orijentirana analitika eksponencijalno smanjuje stopu lažnih alarma. U tradicionalnom sigurnosnom sistemu možemo raditi samo nekoliko takvih funkcija, dok mi nudimo sve u jednom sistemu i svaki dan dodajemo nove funkcije.
a&s Adria: Zašto bi korisnik odabrao Micae softver u oblaku umjesto lokalnog rješenja?
Yildirim: Bolje je to nazvati tradicionalnim sistemom umjesto lokalnim. Što se tiče tradicionalnih sigurnosnih sistema, svi oni izgledaju slični, ali se razlikuju po upotrebi, performansama, funkcijama, kompatibilnosti, fleksibilnosti i tako dalje. Mi nudimo najveće zadovoljstvo korisnika, umjesto ograničene upotrebe obećanih funkcija u tradicionalnim sistemima.
a&s Adria: Koji su nedostaci upravljanja videozapisima u oblaku i kako ih prevazići?
Yildirim: Nedostaci oblaka su veoma ograničeni propusni opseg, dostupnost i pohrana. U našem sistemu nudimo sve moguće opcije, od lokalnih, preko hibridnih do cloud rješenja. Klijent može izabrati ono što mu je praktičnije. U potpunom cloud rješenju ne možemo ništa raditi ako nismo spojeni na internet, ali u ostalim vrstama sistema možemo snimati podatke i snimke i pristupiti im s bilo koje tačke. Kada je riječ o propusnom opsegu, imamo funkciju transkodiranja, koja nam omogućava prikaz s više kamera od tradicionalnih sistema.
a&s Adria: Tehnologija mašinskog učenja u Micae VMS-u analizira sve povezane videozapise na osnovu pojavljivanja objekta od interesa. Koje su sve namjene takve vrste analize i kako se može iskoristiti za unapređenje klijentovog poslovanja?
Yildirim: Tehnologija mašinskog učenja je najnapredniji sistem videoanalitike. Sistem može analizirati bilo koji snimak i tražiti bilo koju vrstu specifičnog objekta koji je važan za korisnika. Upotreba algoritama mašinskog učenja je široka. Daje preciznije informacije od analitike zasnovane na pokretu. Stalno obnavljamo, “učimo” algoritme, tako da se naše analitičke performanse stalno povećavaju. Ovo je prednost rubne analitike. Algoritme mašinskog učenja koristimo na dva načina: jedan za poslovnu inteligenciju, a drugi za sigurnost. Oba se mogu koristiti istovremeno ili odvojeno, zavisno od potrebe kupca.
Mašinsko učenje u poslovnoj inteligenciji obogaćuje vaše trenutne videosnimke i daje vam detaljne informacije o vašem poslovanju. Koristeći poslovnu inteligenciju, klijenti mogu mjeriti rad osoblja i ureda ili optimizirati rad prodavnica. Vrste BI analize su: prebrojavanje ljudi, brojanje vozila, prepoznavanje VIP klijenata, toplotne mape, upravljanje redovima kupaca i integracija s POS sistemima. Mašinsko učenje u sigurnosti pomaže korisnicima da stvore sigurnija okruženja. Na taj način korisnici se fokusiraju na objekte koji su im potrebni i ne gledaju nepotrebne snimke. Vrste sigurnosnih analiza su: prepoznavanje lica, prepoznavanje registarskih tablica, analitika zasnovana na objektima i detekcija napuštenih ili izgubljenih objekata.
Stalno nadograđujemo naš sistem i dodajemo nove funkcije. Imamo opsežan plan razvoja, ali slušamo i naše klijente jer su oni naša glavna pokretačka snaga
a&s Adria: Koji faktori doprinose konačnoj cijeni softvera za upravljanje videozapisima?
Yildirim: Naš primarni fokus trenutno je na prodaji našeg softvera, što nas izdvaja od mnogih konkurenata na tržištu. Naša struktura cijena bazira se na modelu mjesečne pretplate, što je u skladu s preovlađujućim trendom na globalnom tržištu softvera. Ova pretplata, poznata kao videonadzor kao usluga (VSaaS), klijente oslobađa potrebe ulaganja većeg iznosa unaprijed. Mi nudimo godišnje planove s transparentnim cijenama, bez ikakvih skrivenih troškova. Kada kupac bude zadovoljan našim proizvodom i odluči nastaviti saradnju, osiguravamo stalnu podršku i redovna ažuriranja. U slučaju da odluče prekinuti uslugu, prestajemo pružati nadogradnje i opsežnu podršku, ali zadržavamo uslugu popravljanja softverskih grešaka.
a&s Adria: Koje ste korake poduzeli da zaštitite podatke od kibernetičkih napada?
Yildirim: Naša arhitektura već je otporna na cyber napade, jer koristimo mikroservisnu infrastrukturu u zero trust okruženju. Dakle, sistem je mnogo sigurniji od većine tradicionalnih sistema.
a&s Adria: U kojim ste važnim projektima učestvovali posljednjih godina?
Yildirim: Naš važan klijent je velika trgovina automobila s raznovrsnim asortimanom marki vozila, uključujući Ford, Fiat, Renault i Chery. Imaju više salona i pružaju niz usluga, od prodaje do tehničkih usluga i popravki. Svaka zgrada opremljena je s više od 80 kamera, što je ukupno 450 kamera. Budući da su objekti udaljeni jedan od drugog i da kompanija nema namjensko osoblje za videonadzorni sistem, pojavio se izazov centraliziranog upravljanja. Nakon uvođenja našeg rješenja klijent je dobio uvid u stanje svojih kamera i mrežnih snimača. Sada mogu efikasno upravljati snimcima, što rezultira značajnim poboljšanjem ukupnih performansi.
Kritični aspekt je rješavanje zahtjeva kupaca u vezi s ogrebotinama ili nedostacima nakon servisiranja. Trgovina treba utvrditi stanje vozila prije i nakon servisiranja. Snimci sa svake kamere igraju ključnu ulogu u ispunjavanju ovog zahtjeva. Osim toga, veliki prostori, posebno nakon radnog vremena, imaju koristi od pojačanog osiguranja, sa zaštitarima koji nadgledaju aktivnosti s jedne, centralizirane lokacije.
Osim sigurnosti, naše rješenje doprinosi poboljšanjima rada kroz poslovnu analitiku. Sistematski prebrojavamo i upoređujemo izložbene salone koji se bave različitim brendovima te vršimo detaljne analize uslužnih područja. Nakon toga generišemo sveobuhvatne izvještaje o učinku tehničkih i servisnih usluga, čime našem klijentu pomažemo da unaprijedi svoje poslovanje.
Osim sigurnosti, naše rješenje doprinosi poboljšanjima rada kroz poslovnu analitiku. Kod jednog klijenta sistematski prebrojavamo i upoređujemo izložbene salone te vršimo detaljne analize uslužnih područja
a&s Adria: Koji su to najvažniji trendovi koji definišu tržište VMS softvera? Da li to tržište očekuje rast u narednim godinama?
Yildirim: Kao što sam već spomenuo, svi tradicionalni sigurnosni sistemi se mijenjaju, uključujući i videonadzor kao uslugu. VSaaS je sada trend u SAD-u, ali će se proširiti po cijelom svijetu. Ovo donosi toliko novih pristupa i krajnjim korisnicima i integratorima. S videonadzorom kao uslugom sva će trgovina između proizvođača, integratora i krajnjeg korisnika biti transparentna i krajnji korisnik će dobiti mnogo bolju tehničku podršku. Sistem-integratori i proizvođači će imati konstantan prihod na mjesečnoj osnovi. Ovo će donijeti mnogo bolje proizvode i usluge krajnjem korisniku. Nova tehnologija će nam omogućiti mnogo brži razvoj i dodavanje korisnih funkcija za sigurnost i poslovnu inteligenciju.
a&s Adria: Šta možemo očekivati od Micae Electronicsa u pogledu dodavanja novih funkcionalnosti vašem softveru?
Yildirim: Stalno nadograđujemo naš sistem i dodajemo nove funkcije. Imamo opsežan plan razvoja, ali također slušamo naše klijente. Glavna pokretačka snaga dolazi od njih. Listu želja klijenata stavljamo na vrh i dodajemo nove funkcije prema njihovim potrebama.
a&s Adria: Kakvi su vaši planovi na tržištu sigurnosti Jadranske regije, jeste li u potrazi za regionalnim partnerom? Razmišljate li o ponovnom učešću na Adria Security Summitu, koji će se iduće godine održati u oktobru u Sarajevu?
Yildirim: Kada je riječ o razvoju poslovanja, postepeno otvaramo međunarodna tržišta. Kao što sam ranije spomenuo, VSaaS je rastući trend u SAD-u i stići će i u Evropu ove godine. Kao dio naše strategije, Balkan nam je veoma blizak, a dijelimo i zajedničku historiju. Iz tog razloga upravo ulazak na evropsko tržište planiramo s tog prostora. Tražimo pouzdane partnere ili distributere u regiji kako bismo uspješno razvijali naše poslovanje. Već smo rezervisali učešće na tri izložbe u Evropi u 2024. godini, uključujući Adria Security Summit u Sarajevu.