Jedinstvena tržišna dinamika između Istoka i Zapada
U ovogodišnjem istraživanju tržišta sigurnosti Jadranske regije anketirali smo devet predstavnika poznatih svjetskih proizvođača sigurnosne opreme. Nalazi su, bez izuzetka, pozitivni. Rast poslovanja, diverzificiranost projekata i zadržavanje u reketu naprednih sigurnosnih rješenja obilježili su proteklu godinu na jugoistoku Evrope
Pišu: Damir Muharemović i Mirza Bahić; E-mail: redakcija@asadria.com
Tržište sigurnosti Jugoistočne Evrope u potpunosti se oporavilo od posljedica pandemije, poremećaja u distributivnom lancu i inflacije. Nekoliko godina neizvjesnosti pretvorilo se u priliku za niz novih početaka u vidu sveobuhvatnijih sigurnosnih rješenja i usluga, koje primjenu imaju i izvan tradicionalnog sigurnosnog okvira. Proizvođači i njihovi regionalni partneri dovitljivo su se oduprli ekonomskim i tržišnim izazovima i sada ostvaruju sve bolje i bolje rezultate. Projektnih prilika je mnogo i samo je pitanje spremnosti za utrku u nuđenju prilagođenijih, cjenovno opravdanijih i tehnološki sofisticiranijih rješenja.
Zaseban fokus
O stanju na zelenom projektnom terenu razgovarali smo s regionalnim direktorima, voditeljima ključnih kupaca i voditeljima razvoja poslovanja devet velikih imena iz svijeta sigurnosti: Ajax Systemsa, Avigilona (Motorole Solutions), Axisa, Boscha, Konica Minolte, Supreme, Univiewa, VIVOTEK-a i ZKTeca. Svi su pohvalno govorili o prošlogodišnjem poslovanju u Jadranskoj regiji i šire, s razlikom u davanju prednosti jednoj zemlji nad drugom i određenim vertikalama nad drugima. Svaka zemlja ima svoje specifičnosti, ali važno je primijetiti kako sama regija kao međusobno prirodno naslonjeni tržišni entitet gradi svoju prepoznatljivost između Istoka i Zapada Evrope. “Naš zapažen uspjeh na Balkanu, obilježen rastom od 36% od 2021. do 2022. i povećanjem od 30% prošle godine, naglašava jedinstvenu tržišnu dinamiku regije i opravdava njen poseban fokus drugačiji od Zapadne ili Istočne Evrope”, kaže Artem Arifov, menadžer za razvoj poslovanja u kompaniji Suprema Europe, te precizira kako se regija Balkana može pohvaliti bogatim pejzažom vlastitih, globalno konkurentnih kompanija za razvoj softvera specijaliziranih, naprimjer, za TnA rješenja. “Ovaj trend u skladu je s rastućom potražnjom za prilagođenim naprednim TnA rješenjima među krajnjim korisnicima, pozicionirajući Supremu povoljno za kontinuiran uspjeh i inovacije u saradnji s ovim lokalnim programerima”, dodaje Arifov.
Regija Balkana može se pohvaliti bogatim pejzažom vlastitih, globalno konkurentnih kompanija za razvoj softvera specijaliziranih, naprimjer, za TnA rješenja. Ovaj trend u skladu je s rastućom potražnjom za prilagođenim naprednim TnA rješenjima među krajnjim korisnicima
Dosljedan i vidljiv rast
“Naša Adria regija ima mnogo zemalja koje su u usporedbi s ostalim zapadnim EU zemljama površinski manje, a na čiji razvoj djeluje mnogo različitih utjecaja. Hoće li neka od SEA zemalja biti više ili manje prepoznata za sigurna ili manje sigurna strana ulaganja i investicije, ovisi o mnogo faktora. Upravo to utječe na razvoj sigurnosnog tržišta, tako da svaka od zemalja SEA regije svojim specifičnostima utječe na stvaranje ukupnog regionalnog prosjeka. Naše su procjene kako će cijela regija imati prosječan rast od oko 5%, dok Mađarsku vidimo kao jedinu zemlju koja će imati i veći rast od ovog prosjeka”, kazao je za naš magazin Danijel Jerković, direktor odjela za South East Adria regiju – Safety Solutions, Bosch Building Technologies – Sigurnosni sistemi. Što se tiče investicija i njihovih godišnjih stopa rasta, analizirajući posljednjih deset godina njihova kretanja, on ističe kako gotovo sve zemlje jugoistoka Jadranske regije imaju sličan rast stranih investicija ovisno o godini, između 1,2% do 4,5%, pri čemu pozitivno iskače Slovenija, koja bilježi rast stranih investicija za taj period i do 6%. I iz Avigilona, kompanije u vlasništvu Motorole Solutions, primjećuju neujednačene investicijske cikluse od zemlje do zemlje, i od godine do godine, ali gledajući regiju u cjelini, zabilježili su “dosljedan i vidljiv rast, što vrijedi kako za zemlje EU tako i za one koje nisu članice Unije”, dodaje Andrej Ćuraković, direktor prodaje za videonadzor i kontrolu pristupa za Balkan i Centralnu Evropu u toj kompaniji.
Uspješno poslovanje svih proizvođača
Ekonomska i investicijska kretanja pozitivno su se odrazila na sve ponuđače sigurnosnih proizvoda i rješenja koji rade na našem prostoru, smatraju iz Axisa, koji je u odnosu na prethodnu 2022. godinu ostvario, kažu, 50-postotni rast. “Moram priznati kako još nemam uvid u kompletno stanje regionalnog tržišta, no ono što sam do sada imao prilike vidjeti su izrazito pozitivni indikatori koji sugeriraju da svi proizvođači na našem tržištu imaju dobru godinu”, kaže Stjepan Šurmanović, voditelj ključnih kupaca za Jugoistočnu Evropu, koji osim zemalja bivše Jugoslavije, pokriva tržišta Albanije, Bugarske i od prvog januara Grčke. Godinama je tržište Srbije bilo najveće za Axis u ovoj regiji. No, stvari se na vrhu mijenjaju. “Srbija ni ove godine nije rezultatski razočarala na kraju godine, no ipak je glavnina investicija za nas bila u Bugarskoj. Tržišta Hrvatske, Slovenije, Srbije i Bugarske svakako imaju velik rast svake godine, no primjetno je kako se i jug regije postepeno diže te se pojavljuju sve zanimljiviji projekti i u tim zemljama. Tržište Grčke tek moramo istražiti ove godine, no cijela Axisova ekipa za Jugoistočnu Europu se izrazito veseli tome izazovu jer vjerujemo da znamo kako raditi sa tržištima u razvoju te planiramo iskoristiti do sada stečeno iskustvo iz razvoja regije i u Grčkoj te ponuditi partnerima tamo visoku razinu suradnje i podrške”, ističe Šurmanović.
Odličan uspjeh u Bosni i Hercegovini i Srbiji
Uz Grčku i Kipar, Bugarsku kao najbolju za prošlogodišnje poslovanje izdvojio je i Ilia Yashmakov, direktor prodaje za Balkan u Ajax Systemsu, dodavši kako je kao i “većina evropskih ekonomija, tržište sigurnosti imalo vrlo blag organski rast” te da je 2023. za njih bila vrlo uspješna. Uniview je, pak, u Srbiji ostvario dvocifreni rast, ali najveći uspjeh ostvarili su u Bosni i Hercegovini – čak stopostotno povećanje. “Uspjeh je naročito primjetan u Bosni, gdje smo zahvaljujući našem partneru i bliskoj saradnji s našim bosanskim timom uspješno osvojili nekoliko projekata na tenderu i u konačnici ostvarili rast preko 100 posto”, ističe Tsing Tang, direktor za Istočnu Evropu u kompaniji Uniview Technologies. Veliki rast očekuju i u ZKTecu, koji je na tržištu Jadranske regije prisutan godinama. “Imamo mrežu lojalnih partnera, koji nam pomažu da rastemo iz godine u godinu. Najprisutniji smo u Hrvatskoj, Srbiji i Albaniji. A tražimo distributere u ostalim zemljama regije. Stoga vidimo veliku priliku za rast”, Kinga Zarzycka, generalna direktorica sektora za distribuciju.
S obzirom na to da pokriva veliko područje, kompletnu Jugoistočnu Europu od Ukrajine do Grčke na jugu i Slovenije na zapadu, područje pokrivanja za Đorđa Baćića, menadžera za razvoj poslovanja VIVOTEK-a, vrlo je šaroliko. Stoga je unutar područja koje pokriva najveće tržište bilo baš ukrajinsko zbog velike potražnje za sigurnosnom opremom. “I uz povećanu potražnju, za zemlju u ratnim uvjetima, poslovanje je otežano, tako da je i moj posao da partnerima u Ukrajini pomognem što više mogu”, kaže Baćić.
Ekonomska i investicijska kretanja pozitivno su se odrazila na sve ponuđače sigurnosnih proizvoda i rješenja koji rade na našem prostoru, smatraju iz Axisa
U fokusu rješenja izvan klasičnog sigurnosnog okvira
Ističući kako se bez iznimke trend rasta na svim tržištima u regiji nastavlja, čak i u većim postocima nego što je najavljivano, Vito Lalić, menadžer razvoja poslovanja MOBOTIX-a za Adria regiju u kompaniji Konica Minolta, objašnjava da je to ponajviše zbog niza rješenja koja izlaze iz klasičnog sigurnosnog okvira, s naglaskom na dva bitna sigurnosna featurea. “Prvi je definitivno sigurnost poslovanja, gdje smo primijetili da nije samo klasična zaštita fokus, poput zaštite perimetra, već kao primjer zaštita proizvodnje putem termalnih EN54 kamera, koje mogu dati mnogo više rezultata i informacija i pružaju razinu zaštite koju konvencionalna kamera ne može. Drugi tip zahtjeva tržišta je definitivno digitalizacija i integracija podataka s kamera poput nadzora prometa, nadzor integracija logističkih procesa, analiza metapodataka koje niz službi može koristiti radi boljeg planiranja i reakcije. Zasigurno se osjeća pomak prema nestandardnim rješenjima”, kaže Lalić. Za Konicu su se Hrvatska i Bosna i Hercegovina isticale u logističkoj vertikali i nadzoru otpada, a ostale države više u klasičnim sigurnosnim rješenjima. Motivacija je to i poruka za proizvođače da pojačaju komunikaciju kako bi osvijestili tržište novim rješenjima.
PROJEKTI
Sve su velike svjetske kompanije koje su učestvovale u našem istraživanju prijavile pozitivan poslovni ishod u prošloj godini. Svoje su proizvode i rješenja isporučivale za niz projekata iz različitih vertikala, što ukazuje na ekonomski oporavak zemalja Jadranske regije i veliki broj investicija, ali i na diverzifikaciju proizvodnog portfolija kod velikog broja proizvođača. To im, zapravo, i omogućava poziciju iz koje mogu udovoljiti sve složenijim zahtjevima tržišta, kakvi su oni o naprednijim analitičkim tehnologijama u srednjem cjenovnom rangu uređaja.
Kvalitet ispred cijene
No, ono što nas najviše raduje jeste govor o sve traženijim kvalitetnim rješenjima koja poštivaju evropske standarde i norme. Decenijama je cijena bila presudni faktor pri odabiru sigurnosne opreme i usluga, ali se fokus postepeno pomjera ka kvalitetu i pouzdanosti. “Uistinu nije bilo lako uvjeriti regionalne integratore da daju priliku i razmotre rješenja koja nisu bazirana isključivo na niskim cijenama, nego koja daju vrijednost i dugoročnu perspektivu iz poslovne i tehničke perspektive. Kroz ovaj period tržište je nagradilo naš trud te se sve više otvara ideja da najjeftinije nije najbolje a na kraju niti najjeftinije u dugoročnoj perspektivi te dugom životnom ciklusu trajanja projekta”, kazao je Šurmanović dodavši kako je Axis upravo i prepoznat kao pouzdan dobavljač rješenja koja daju dodatnu vrijednost projektima. Taj je pionir u IP videonadzoru, poznat po radu u enterprise sektoru, najviše implementirao napredna rješenja vezana za zaštitu industrije i kritične infrastrukture te saobraćaj i pametne gradove.
EN54 norma
Bosch je i lani nastavio višegodišnji poslovni rast u regiji, a pouzdanost koja stoji iza imena tog brenda bila je, kažu iz te kompanije, presudan faktor pri odabiru njihove opreme na tenderima. “Očito je kako su tržišta u Jugoistočnoj Adria regiji sve svjesnija o važnosti implementiranja pouzdanih sistema požarne detekcije u okvirima EN 54 norme te da je u Boschu pronašlo pouzdanog partnera. Raduje nas povećanje interesa instalaterskih tvrtki za Bosch protupožarne produkte i rješenja”, kaže Jerković. Ono što toj kompaniji daje prednost je razumijevanje specifičnosti zahtjeva po pojedinim granama privrede. “U mogućnosti smo ponuditi široki raspon rješenja i za vrlo kompleksne zahtjeve koji ovise u vrstama investicija po pojedinim zemljama unutar SEA regije. Tako smo u istočnim SEA zemljama aktivni u zdravstvenoj i industrijskoj gospodarskoj grani, dok u zemljama srednje SEA regije u vertikalama industrije, logistike te transporta”, kaže direktor njihova odjela za Jugoistočnu Adria regiju te dodaje kako su u svim zemljama primjenjivali protivpožarna rješenja u trgovačkim i poslovnim centrima.
Primjena EN54 serije evropskih standarda i uputa za protivpožarne i razglasne sisteme, kao i VdS certifikata, važnu ulogu ima i u termalnom videonadzoru, naročito u njegovoj zanimljivoj primjeni – zbrinjavanju otpada. “Razne industrije i tvrtke koje se bave zbrinjavanjem otpada su to prepoznale; prepoznale su potrebu prevencije potencijalnih nemilih događaja na vrijeme, smanjivši vrijeme reakcije na minimum koliko god je to moguće. Jako je bitno spomenuti i niz projekata naših partnera koji su prepoznali naš portfolio i nas kao izvor kvalitetnih rješenja sa snažnom podrškom”, ističe Vito Lalić. Uz uspjehe vezane za termalni nadzor, Konica Minolta, odnosno njen videonadzorni brend MOBOTIX, uspjehe je nizala i u logističkoj vertikali, gdje su posebna rješenja za logistiku znatno ojačala kontrolu i pojednostavile istragu kod njihovih korisnika do te mjere da su po uzoru na hrvatsku podružnicu i regionalne podružnice krenule s implementacijom.
Ono što najviše raduje jeste govor o sve traženijim kvalitetnim rješenjima koja poštivaju evropske standarde i norme. Decenijama je cijena bila presudni faktor pri odabiru sigurnosne opreme i usluga, ali se fokus postepeno pomjera ka kvalitetu i pouzdanosti
Zahtjevi za detaljnom analitikom
U enterprise vertikali najviše posla, prema ostvarenim prihodima, imao je tajvanski proizvođač VIVOTEK. Riječ je modelima kamera više i srednje klase koji pružaju dodatne vrijednosti praćene kvalitetnom analitikom i dubinskim pretraživanjem videozapisa. Korisnici, dakle, sve više traže naprednija rješenja s novim, efikasnijim analitičkim tehnologijama. Kao najzanimljiviji u 2023. istaknuli su projekat u Rumuniji, gdje su isporučili preko 60 PTZ kamera i više od 200 bullet i dome kamera srednje više klase. “Sam projekat je zanimljiv jer se radilo na pokrivanju vrlo velikog otvorenog prostora i gdje smo napravili automatizirano rješenje s VIVOTEK analitikom koja radi okidanje na pojavu osobe i automatski PTZ kameru poziva na tu lokaciju, a PTZ kamera nastavlja praćenje objekta dok god mu je u vidnom polju. Kombinacija je 2-3 fiksne kamere pokrivene jednom PTZ kamerom. Najbitnije je kod ovog rješenja što naša PTZ kamera ima mogućnost praćenja više od jedne fiksne kamere, a i kompletna komunikacija između fiksne i PTZ kamere je direktna, kamera per kamera. VMS nema nikakve funkcije, osim što prima događaje”, objašnjava Đorđe Baćić.
Projekti u različitim vertikalama
Diverzificiranost portfolija i kvalitet opreme očito je pravi omjer uspješnosti. Takvim se pristupom tržištu hvale i u Avigilonu. Kritičnu infrastrukturu, državnu upravu, sportske arene i maloprodaju ističu kao područja u kojima se bilježi posebno snažan rast, a u 2023. su realizirali niz strateških projekata, kako u javnom tako i u poslovnom sektoru. Među takvima je, naprimjer, nastavak projekta s Aerodromom Nikola Tesla u Beogradu i kompanijom Rimac Technology, koji ih je odabrao kao tehnološkog partnera za njihov novi kampus u Svetoj Nedjelji.
I iz Supreme, koja također nudi svestran portfolio rješenja, ali iz kontrole pristupa, potvrđuju kako se na Balkanu ključni projekti odvijaju u različitim sektorima, navevši nešto drugačije vertikale – bankarstvo, univerzitete, vladine projekte i komercijalne/poslovne centre, dok se Uniview pohvalio osiguravanjem jednog od najpoznatijih muzičkih festivala u Evropi – EXIT-a u Novom Sadu – gdje su njihove kamere štitile posjetioce i učesnike kako bi u potpunosti mogli uživati u programu.
ZKTeco uređaji, kaže Zarzycka, bili su veoma popularni u teretanama, hotelima i malim i srednjim preduzećima, ali od referenci izdvajaju i veće projekte kao što su Nogometni stadion u Osijeku, Brodogradilište Viktor Lenac u Rijeci te hotelu Valamar Riviera na otoku Krk u Hrvatskoj. Za ukrajinskog ponuđača alarmnih sistema Ajax Systems stambeni sektor prirodno je u fokusu, no intrigira zanimljiva najava da će naredne godine “imati drugačiji odgovor”, aludirajući vjerovatno na činjenicu da su nedavno prvi put izašli s ponudom iz domena videonadzora. Novi i ozbiljan igrač će s vremenom tražiti svoj dio kolača na tom izrazito kompetitivnom tržištu.
NAJPRODAVANIJI PROIZVODI
Vještačka inteligencija je svima na umu
Kada su u pitanju najtraženije tehnologije na prostoru Jadranske regije, ovogodišnje istraživanje je ukazalo na raznovrsnost tehnoloških trendova koji oblikuju pejzaž tržišta sigurnosti u ovom kraju svijeta. Prema odgovorima, lako je zaključiti da su sve kompanije u godini iza nas bile usmjerene na inovacije i prilagodbe kako bi odgovorile na specifične potrebe regionalnog tržišta. Tako se kreiralo dinamično okruženje koje potiče napredak u lokalnom sektoru sigurnosti.
U Axis Communicationsu fokus je stavljen na ponudu otvorenih platformi i personaliziranih rješenja za različite profile kupaca. Posebno tražena bila je integracijska platforma EDGE, koja omogućuje prilagodbu projekata prema specifičnim potrebama konkretnog klijenta. Regionalnim kupcima odabir olakšavaju razvojni partneri koji imaju zadatak da ova rješenja usmjere na različite oblasti, poput sistema za upravljanje incidentima, prepoznavanje registarskih oznaka, klasifikaciju marki i tipova vozila, detekciju brzine te raznih drugih funkcija povezanih s vještačkom inteligencijom.
Funkcionalni AI bio je tražen i u kamerama u ponudi kompanije VIVOTEK. “Tražene su uglavnom kamere koje imaju naprednu AI tehnologiju Smart VCA, odnosno analitiku za detekciju ljudi i vozila, te Deep Search spremanje atributa uz videozapis”, navodi Bačić. On dodaje da kupci, pri tome, ne zanemaruju ni cijenu, jer su se najviše prodavali 5 MP modeli s fiksnim i motoriziranim objektivima. Istovremeno, veliki prihod ostvarile su i kamere u poslovnom segmentu koje obuhvataju bullet i dome PTZ modele od 5 MP i 8 MP.
I u kompaniji Avigilon navode da su regionalni kupci pokazali izraženiji interes za rješenjima vođenim vještačkom inteligencijom. To se posebno odnosi na potražnju za inteligentnim sistemima koja podržavaju sigurnosne operacije, odnosno onim koji mogu slati upozorenja sigurnosnom osoblju u situaciji kada ono mora poduzeti odgovarajuće mjere na terenu. Pri tome, uloga vještačke inteligencije ovdje je u usmjeravanju pažnje korisnika na ključne aspekte sigurnosti.
Regionalnim kupcima odabir olakšavaju razvojni partneri koji imaju zadatak da rješenja usmjere na različite oblasti, poput sistema za upravljanje incidentima, prepoznavanje registarskih oznaka i sl.
Kupci traže kamere koje više nisu samo to
Kada su u pitanju kamere, kupci su pokazali interes za uređajima koji nude više od pukog vođenja evidencije o događajima na terenu u praćenoj zoni. Kako u svijetu, i u regiji raste svijest da kamera kao vizuelni senzor pruža znatno više informacija i spoznaja u odnosu na tradicionalnu primjenu videonadzornih sistema. Korisnici su ove uređaje nabavljali kako bi došli do podataka koji se prenose na cloud servise, a gradovi ih koriste za poboljšanje različitih gradskih procesa, uključujući komunalne usluge, sigurnost, saobraćaj, urbanističko planiranje, praćenje kvaliteta zraka i kretanja voda, zaštitu od poplava i slično.
“Jako tražena rješenja u segmentu prometa i pametnih gradova, industrije i kritične infrastrukture bile su ex-certificirane kamere. Isto važi i za naprednu zaštitu perimetra s termalnim kamerama i videoanalitikom s visokom sposobnosti detekcije kritičnih događaja, uz uspostavu potpuno ili djelomično autonomnog sustava”, kaže Šurmanović iz Axisa.
Značajne prihode MOBOTIX-u donijele su termalne kamere, posebno serija EN54. U toj kompaniji smatraju kako je ovo važan pokazatelj rasta spremnosti korisnika da ulože više u rješenja s termovizijom. Jednako tražena bila su i rješenja za noćno snimanje, za šta u kompaniji Uniview Technologies posebno ističu svoju Easy Star seriju, koja je dizajnirana upravo za ovu namjenu. Uz konkurentski postavljenu cijenu, ova serija je bila najprodavaniji model ove kompanije u Jadranskoj regiji. Popularne su bile i Starlight mrežne kamere, koje nude visokokvalitetne slike u boji i precizne informacije o sumnjivim aktivnostima tokom noćnih intervala.
“Većina zločina, preko 70%, dešava se noću. Naše kamere za noćni rad ne samo da zadovoljavaju potrebe projektno orijentisanih kupaca nego i odgovaraju i malim i srednjim preduzećima i distributivnom tržištu”, kaže Tsing Tang, direktor za Istočnu Evropu u Uniview Technologiesu.
Videoanalitika i VMS također su se našli na popisu najtraženijih tehnologija. U Konica Minolti navode da je posebno velika potražnja za funkcijama kao što su prepoznavanje registarskih tablica (LPR), pronalaženje mjesta za parkiranje te detekcija objekata. Pri tome, kupcima su najvažniji stabilnost proizvoda, kao i njihova stopa tačnosti. U toj kompaniji su opazili i rast interesa za implementacijom sistema za upravljanje videonadzorom, posebno jer su oni iz domene rješenja u poslovnoj klasi konačno postali dostupni i za male korisnike, npr. u slučaju Luxriot VMS-a u ponudi te kompanije.
Gradovi kamere koriste za poboljšanje različitih gradskih procesa, uključujući komunalne usluge, sigurnost, saobraćaj, urbanističko planiranje, praćenje kvaliteta zraka i kretanja voda, zaštitu od poplava i slično
Nije sve u cijeni
Rješenja za zaštitu od požara su se i u 2023. penjala visoko na listi najprodavanijih proizvoda. U Bosch Building Technologiesu navode da su posebno tražena bila inovativna rješenja poput kamera koje su namjenski dizajnirane za ranu videodetekciju požara, kakav je npr. model Aviotec NG. Osim toga, Danijel Jerković kaže da su interes korisnika privukli i novi članovi porodice AVENAR serije detektora u vidu novog modela FAP-425-DOTCO-R, koji donosi kombinirane optičke i toplinske senzore, te dodatni specijalizirani senzor za brzo otkrivanje ugljičnog monoksida. Među klijentima kod kojih je zabilježen interes za ovim sistemom našle su se i bolnice, klinike, domovi za starije i nemoćne, kao i korisnici garaža i parkirališta.
Ajax Systems je ponosan na uspjeh svoje serije vatrodojavnih detektora, koji su po popularnosti u stopu pratili bežične alarmne sisteme istog proizvođača. Kontrola pristupa je bila najprofitabilniji segment za ZKTeco Europe, a u stopu je prate i drugi najtraženiji proizvodi iz portfolija te kompanije kao što su pješačke barijere i rampe za parkinge. Artem Arifov, menadžer za razvoj poslovanja u Supremi, ističe uspjeh X-Station 2 sistema kao njihovog najprodavanijeg proizvoda na regionalnom tržištu. Ovaj uređaj namijenjen je za evidenciju radnog vremena i nudi mogućnost prikaza prilagođenih TnA i kodova prema konkretnim zanimanjima, što olakšava praćenje rada u različitim branšama.
U konačnici, nisu samo komercijalni sigurnosni proizvodi bili popularni u Jadranskoj regiji. Tako je veliki interes korisnika privukao i Boschev besplatni softverski alat Safety System Designer, koji je namijenjen projektantima za brzu konfiguraciju EN 54 sistema za dojavu požara, a podržava i integraciju s AutoCAD softverom.
Posebno tražena su bila inovativna rješenja poput kamera koje su namjenski dizajnirane za ranu videodetekciju požara
TEHNOLOŠKI TRENDOVI U 2023.
U protekloj godini industrija sigurnosnih tehnologija prošla je značajne promjene na globalnom nivou, a eho ove plime oblikovao je i dominantne trendove u regionalnom sektoru. Kroz izjave vodećih stručnjaka sagledat ćemo ključne tehnološke inovacije koje su, prema njima, obilježile 2023. godinu na regionalnom tržištu.
Fokus na smanjenju troškova i energetske izazove
Tsing Tang iz Uniview Technologiesa predviđa da će se fokus u 2024. godini prebaciti na bežična rješenja u sigurnosnim sistemima. Ova promjena obuhvata trijadu Wi-Fi kamera, clouda i mobilnih aplikacija, što će korisnicima ponuditi smanjenje ukupnih troškova i jednostavniju instalaciju. Uniview se za te trendove priprema širenjem portfolija svojih proizvoda na bežična rješenja koja korisnicima trebaju donijeti uštedu ukupnih troškova u odnosu na tradicionalna analogna i žičana IP rješenja. To se posebno odnosi na rješenja za manja preduzeća, kao i kućne proizvode za pametne domove. Među potonjim se ističu rješenja koja će u vrijeme većih cijena energije omogućiti njenu jednostavniju pohranu. Uniview će zato svoje napore usmjeriti na promociju sistema poput Hopetreka, koji uključuje prijenosni punjač (powerbank), skladište energije za stambena okruženja te industrijska i komercijalna rješenja za pohranu energije. Novi sistem za pohranu će imati i integrisani računar, baterijsku jedinicu, BMS, EMS, protivpožarni sistem i sistem za kontrolu temperature.
Ulaganje u cyber zaštitu i obrada podataka na rubu
Drugi važan trend je sveprisutno korištenje clouda, koje je dovelo do masovnog otvaranja prema internetu i znatno ojačalo prateće rizike od cyber napada na cijeli spektar sigurnosnih sistema. Povećana opasnost sada povlači i velika ulaganja u kibernetičku zaštitu. Na ovo znatno utječe i trend transnacionalne zakonske regulacije ove sfere kroz nove direktive koje će sve članice EU morati implementirati i provoditi sa prvim januarom 2025. godine, kao što je NIS2.
Treći pokazatelj smjera u kojem se kreće industrija su i sve naprednije mogućnosti integracije i izvođenja radnji na rubu mreže ili u samome uređaju, npr. kameri, radaru, termalnoj kameri, kombinaciji radara i kamere i sl. Ova rješenja sada su traženija nego ikada i to će oblikovati pravac kretanja sigurnosnog sektora. Sa većim generiranjem podataka i metapodataka na rubu mreže jača i potražnja za platformama baziranim na cloudu. One će na jednostavan i efikasan način upravljati svim metapodacima s kamere koji idu u cloud servise, uz što jednostavnije i preglednije korisničke interfejse.
Njegov kolega Jerković iz Boscha AI-ju po tehnološkoj važnosti uz bok stavlja mašinsko učenje, uz napomenu da ne treba zaboraviti ni internet stvari i blockchain.
Dominacija AI-ja i fokus na korisnika
Za Stjepana Šurmanovića iz Axis Communicationsa i njegovog kolegu Andreja Ćurakovića iz Avigilona, AI tehnologija je definitivno obilježila 2023. godinu kao ključni sigurnosni trend. Ovaj tehnološki iskorak obuhvata prelazak s tradicionalnih detektora pokreta na detektore događaja temeljene na AI-ju, što omogućava naprednu analitiku i personalizaciju rješenja. “Umjetna inteligencija je konačno izbacila sada već dotrajale detektore događaja bazirane na standardnoj detekciji pokreta koja se temeljila na promjeni piksela u slici”, kazao je Šurmanović.
Đorđe Baćić iz VIVOTEK-a naglašava važnost ulaganja u AI funkcije za poboljšanje korisničkog iskustva. Fokus na funkcije dubinske pretrage na bazi ove tehnologije pruža nove mogućnosti u istraživanju događaja, bržoj pretrazi i reakciji, što je prvi korak ka automatizaciji sigurnosnih sistema.
Ilia Yashmakov iz Ajax Systems podržava tezu o rastućoj važnosti korisničkog iskustva, uz napomenu da se to ne svodi samo na nove tehnologije. Bez obzira na to da li se radi o protivprovali ili nekoj drugoj sigurnosnoj domeni, ova kompanija kao ključni budući trend vidi širenje filozofije po kojoj je “korisnik kralj” i koja će, smatra Yashmakov, pokretati sigurnosno tržište u narednih pet do deset godina.
Cloud rješenja ojačat će sigurnosnu kulturu
Iz Avigilona kao važan tehnološki trend u godini iza nas ističu globalnu i regionalnu migraciju prema cloud rješenjima. Cloud rješenja postaju osnova sveobuhvatnih sistema sigurnosti jer nude pouzdanost i spremnost za nošenje s budućim izazovima. “To će biti način na koji će organizacije osigurati da njihova rješenja za video sigurnost i kontrolu pristupa ostanu opremljena najinovativnijim mogućnostima i inteligentnom analitikom, što će im pomoći u izgradnji otporne sigurnosne kulture”, smatra Ćuraković. Danijel Jerković iz Boscha smatra da šira slika o tehnološkim kretanjima u regiji mora obuhvatiti i “usavršavanja raznih aplikacija, daljinsku povezivost sa sistemima te progresivnu pohranu podataka u cloudu unutar industrije”. Prema njemu, regionalni sigurnosni pejzaž značajno oblikuje i razvoj startup ekosistema, uspon e-trgovina te sve veća digitalizacija javnih usluga.
I kompanija Uniview se priključila na ovu tehnološku kompoziciju te je u 2023. redizajnirala svoju cloud platformu s novim strategijama prijenosa podataka koje se fokusiraju na prevenciju zagušenja mreže i gubitka paketa podataka.
Regionalni sigurnosni pejzaž značajno oblikuje i razvoj startup ekosistema, uspon e-trgovina te sve veća digitalizacija javnih usluga
Centralizacija i svestranost
Kinga Zarzycka iz ZKTeco Europe primjećuje rastuću potražnju za svestranim rješenjima kontrole pristupa koja zadovoljavaju sve širi spektar potreba kupaca. ZKTeco kao dominantne trendove tu prepoznaje tehnologije poput prepoznavanja lica, proximity kartica i čitanja dlana ili otisaka prstiju.
Vito Lalić iz MOBOTIX-a za 2024. predviđa rast potražnje za centralizacijom sistema u segmentu tehničke zaštite. To je posljedica korisničke potrebe za integracijom različitih sistema, za šta im MOBOTIX nudi rješenja poput VMS-a otvorene platforme i PSIM platforme za objedinjavanje sistema na jednom mjestu. “Korisnici koji su godinama stihijski ulagali u sustave tehničke zaštite više brendova sada imaju sve više problema kako im raste poslovanje te, naravno, ciljaju ka centralizaciji”, kaže Lalić.
Na kraju se može zaključiti da je 2023. godina na regionalnom tržištu bila obilježena tehnološkim napretkom, posebno u segmentu vještačke inteligencije, migracije u oblak, kontrole pristupa sa širim poljem primjene te energetske održivosti. Ono što ohrabruje jeste ubrzano preslikavanje globalnih trendova na regionalno tržište, što je pokazatelj dinamizma njegovog razvoja i tehnološke i poslovne integriranosti sa sigurnosnom industrijom u globalu.