Kontrola pristupa

Prilagođavanje promjenjivim zahtjevima poslovanja

Kako tehnologija zaštite objekata postaje sve pametnija, potreba za elektronskim sistemima kontrole pristupa je sve veća. Mehaničke brave se ne mogu umrežiti. Srećom, najnovija generacija bežičnih brava ih lako može zamijeniti i još lakše se integrisati u skoro svaki pristupni sistem
Piše: Thomas Schulz, direktor marketinga i komunikacija za EMEA regiju, ASSA ABLOY
E-mail: thomas.schulz@assaabloy.com

Novi „Izvještaj o bežičnoj kontroli pristupa 2018“, koji potpisuju ASSA ABLOY i IFSEC Global, pokazao je da integracija postaje sve važnija tema među sigurnosnim profesionalcima. Za 53% ispitanika jednostavna integracija s videonadzorom, alarmima, sistemima za praćenje radnog vremena, rasvjetom i HVAC sistemima može biti poticaj za donošenje odluke o nadogradnji pomoću određenog proizvoda. Među njima 43 ispitanika su navela da bi jednostavnija integracija s postojećim sistemima kontrole pristupa povećala vjerovatnoću da će se oni odlučiti na nadogradnju. No, zašto je fokus na integraciji?

Zašto integracija?
Za manji broj sigurnosnih interfejsa lakše je osigurati podršku, što znači da za njih ne treba ni opsežna obuka. Integracija također može poboljšati korisničko iskustvo za osobe koje borave u nekoj zgradi. Jedan akreditiv osigurava pristup parkiralištu, zgradi i laptopu i služi za kupovinu jela u bifeu. Integracija u cijelom poslovnom objektu također znači da sigurnosni sistemi i prateće osoblje mogu doprinijeti efikasnosti poslovanja, a ne samo zaštiti ljudi, prostorija i druge imovine. Većina anketiranih (58% ispitanika) također smatra da je veoma važno da kontrola pristupa podržava otvorene standarde kako bi bila fleksibilna i dugoročno održiva. Održivost kotira visoko na svakoj listi kriterija za nabavke. Hoće li se vaš sistem moći prilagoditi promjenjivim zahtjevima poslovanja i evoluciji funkcija unutar njega?

Rješenje za nadogradnju kontrole pristupa
Proširenje pokrivenosti sistemom standardnih brava može biti skup i bolan proces. Ipak, postoji i brza, jednostavna i isplativa alternativa: bežični uređaji iz serije Aperio, brave s baterijskim napajanjem i integrisani RFID čitači. Budući da Aperio ima otvorenu arhitekturu, sistem je fleksibilan i modularan. Za nove instalacije ili nadogradnju postojećeg sistema Aperio bežične brave se integrišu sa sigurnosnim sistemima više od 100 različitih OEM proizvođača iz cijelog svijeta. Sama integracija je besprijekorna i njome se opseg postojećeg sistema širi pomoću uređaja koji su održivi na duže staze. Administratori sigurnosti upravljaju novim vratima s Aperio tehnologijom preko istog interfejsa za ranije instalirane sisteme. Korisnici objekata nose samo jednu pametnu pristupnu karticu za sva vrata. Dodatne funkcije kao što su plaćanja u kantini ili posuđivanje knjiga u biblioteci se jednako lako integrišu. Aperio cilindri s RFID tehnologijom, maske, ručke i brave na baterije mogu se instalirati kao novi sistemi kontrole pristupa ili proširiti postojeće instalacije kroz bežično povezivanje novih vrata s ranije instaliranim sistemom. Nema potrebe da osoblje mijenja svoje kartice, odnosno ključeve, ili da nosi više od jednog akreditiva. Brave mogu raditi u gotovo svakom sistemu za kontrolu pristupa na svijetu, čime je obuhvaćeno više od 100 različitih proizvođača. One su energetski efikasne i opremljene baterijama, koje u prosjeku traju 40.000 ciklusa (oko dvije godine) prije nego što ih je potrebno zamijeniti. „Lako je pokrenuti proces nadogradnje“, kaže Matthias Weiß, menadžer proizvoda iz serije Aperio u ASSA ABLOY EMEA, i dodaje: „Vaš menadžer sigurnosti ili objekta samo treba kontaktirati svog standardnog dobavljača opreme za kontrolu pristupa i saznati ima li u ponudi Aperio. Možemo nadograditi skoro svaki sistem.“

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *