Mobilni identifikatori, MFA i održivost glavni trendovi

Najnoviji HID-ov izvještaj o stanju sigurnosne industrije za 2024. godinu objedinjuje odgovore 2.600 partnera, korisnika i članova sigurnosnog i IT osoblja iz cijelog svijeta, s različitih pozicija i veličina kompanija iz više od jedanaest 11 industrija. Izvještaj istražuje ključne zabrinutosti koje pokreću nadolazeće inovacije i tehnologije koje ih podržavaju, pružajući podršku liderima u sigurnosti da budu proaktivni u prilagođavanju evoluirajućim izazovima.
Provedeno krajem 2023. godine, istraživanjem se utvrdilo šest glavnih tema:
- U narednih pet godina očekuje se sveprisutnost mobilnog identiteta
S obzirom na raširenu upotrebu mobilnih uređaja, interes i podrška za njihovim korištenjem u svrhu identifikacije nastavlja rasti. Prema rezultatima istraživanja, gotovo 80% organizacija planira implementirati mobilne identifikatore u narednih pet godina prema navodima ispitanih korisnika. Industrijski partneri su još optimističniji, predviđajući da će čak 94% njihovih klijenata imati mobilne identifikatore.
- Višestruka autentikacija je široko prihvaćena, uprkos sporom, ali rastućem usvajanju Zero Trust koncepta
Više od 83% ispitanika među krajnjim korisnicima je reklo da njihova kompanija trenutno koristi multifaktorsku autentifikaciju, prije svega zbog ranjivosti lozinki. Za mnoge ovo predstavlja prvi korak na dužem putovanju prema konceptu nultog povjerenja, pristupu sigurnosti koji zahtijeva da kompanije održavaju stroge kontrole pristupa i da nikome ne vjeruju, već uvijek provjeravaju bilo koga – interno ili eksterno – prema zadanim postavkama. Prema istraživanju, Zero Trust je implementiran u 16% organizacija s više od 100.000 zaposlenih i 14% u onima sa do 10.000 zaposlenih.
S obzirom na široku rasprostranjenost multifaktorske autentifikacije, kraj lozinki je neizbježan. Stvaranje novih standarda poput FIDO-a (Brza identifikacija na mreži), koji koristi “standardne tehnike kriptografije javnih ključeva kako bi pružio autentifikaciju otpornu na phishing”, utabat će put novim i sigurnijim opcijama autentifikacije koje će biti dio čvršće arhitekture Zero Trusta.
- Održivost postaje sve značajniji faktor u poslovnim odlukama
Prema odgovorima ispitanika u anketi HID-a, održivost i dalje visoko rangira kao poslovni prioritet, s korisnicima i partnerima koji ocjenjuju njen značaj na “4” na skali od 1 do 5. Nadalje, 74% korisnika navodi da je značaj održivosti porastao tokom protekle godine, dok 80% partnera izvještava o rastu značaja među njihovim klijentima.
S obzirom na to, vjerovatno će biti nastavljen naglasak na rješenjima koja minimiziraju potrošnju energije, smanjuju otpad i optimiziraju upotrebu resursa. Prijelaz na cloud rješenja i povećana upotreba mobilnih uređaja predstavljaju dva jasna strategijska pristupa za postizanje ovih ciljeva održivosti.
- Biometrija nastavlja svoj impresivan zamah
U ovogodišnjoj anketi, 39% instalatera i integratora izvještava da njihovi klijenti koriste otiske prstiju ili dlanova, dok 30% navodi korištenje prepoznavanja lica. Zamah nastavlja rasti, sa 8% planiranih testiranja ili implementacije neke vrste biometrije u narednoj godini, te 12% u sljedećih tri do pet godina.
- Upravljanje identitetom sve više se prebacuje u cloud
Gotovo polovina krajnjih korisnika prelazi na upravljanje identitetom u oblaku, pri čemu 24% već koristi takvo rješenje, dok je dodatnih 24% u procesu uvođenja takvih sistema. Industrijski partneri ističu da se njihovi klijenti suočavaju s nekoliko prepreka, uključujući postojeću ovisnost o zastarjeloj/on-premises opremi (28%), nedostatak budžeta (24%) te činjenicu da identiteti bazirani na oblaku jednostavno nisu prioritet u poslovanju (21%).
- Rast primjene vještačke inteligencije za analitičke svrhe
Razgovori o vještačkoj inteligenciji dominiraju poslovnim okruženjem, a mnogi sigurnosni stručnjaci prepoznaju analitičke mogućnosti AI-ja za unapređenje upravljanja identitetom. Umjesto da se AI koristi za informisanje cjelokupnog sigurnosnog sistema, analitika podataka može se koristiti kao način operacionalizacije AI-ja kako bi se podržali trenutni ishodi. U ovom scenariju, 35% krajnjih korisnika izvještava da će testirati ili implementirati neku sposobnost AI-ja u naredne tri do pet godina, dok 15% već koristi biometriju s AI mogućnostima.