Automatizacija objekata Softveri Vatrodojava

Arcus: Spašavanje života i poboljšanje kvaliteta zdravlja

Električni sistemi za odvod dima namijenjeni su prvenstveno za uklanjanje dima i toplote tokom požara. Kontrolom protoka zraka ovi sistemi čine evakuacijske puteve prohodnim i minimiziraju štetu na zgradi, a kada se aktiviraju, otvaraju strateške ventilacijske tačke kako bi stvorili prirodan protok zraka

Piše: Hasan Karabeg, direktor, Arcus; E-mail: hasan.karabeg@arcus.ba

Protivpožarna zaštita osnovni je uslov u modernoj gradnji jer štiti živote, imovinu i investicije. Električni sistemi za odvod dima ne samo da omogućavaju sigurne evakuacijske puteve i minimiziraju strukturnu štetu tokom požara već poboljšavaju i funkcionalnost zgrada u svakodnevnoj upotrebi. Pouzdanost, energijska efikasnost i napredna tehnologija čine električne sisteme za odvod dima neophodnim u savremenoj gradnji. Osim u vanrednim situacijama, ovi sistemi nude i ventilaciju za svakodnevnu upotrebu, poboljšavajući kvalitet zraka i komfor korisnicima zgrade. Za vlasnike i korisnike zgrada, odvodi dima predstavljaju rješenje koje zadovoljava sigurnosne standarde, isplativost i korisničko iskustvo.

Kako funkcionišu električni sistemi za odvod dima?

Električni sistemi za odvod dima namijenjeni su prvenstveno za uklanjanje dima i toplote tokom požara. Kontrolisanim protokom zraka osiguravaju prohodne evakuacijske puteve i minimiziraju štetu na zgradi.

Tipični električni sistemi za odvod dima sastoje se od električnih sistema za otvaranje (koji omogućavaju otvaranje i zatvaranje ventilacijskih tačaka poput krovnih prozora), detektora dima i toplote (koji aktiviraju sistem kada se detektuju opasni nivoi dima ili toplote) te kontrolnih panela (automatski aktiviraju sistem ili omogućavaju ručnu aktivaciju tokom vanrednih situacija).

Kada se aktiviraju, ovi sistemi otvaraju strateške ventilacijske tačke kako bi stvorili prirodan protok zraka. Sam proces poznat je i kao prirodni odvod dima i toplote (NSHEV) jer omogućava evakuacijske puteve bez dima i sigurnu evakuaciju, smanjenje temperature radi zaštite strukturnog integriteta zgrade, poboljšanu vidljivost za vatrogasce, što omogućava bržu reakciju te veću preciznost i pouzdanost električnih sistema koji osiguravaju njihovu efikasnost u kritičnim trenucima.

Zašto odabrati električne sisteme?

Na tržištu postoji više tehnologija za odvod dima, ali električni sistemi nude nekoliko ključnih prednosti. U prvom redu, tu su niski troškovi održavanja – električni sistemi zahtijevaju minimalno održavanje. Prilikom servisiranja ili alarma za kvar, krovni prozori se mogu zatvoriti daljinski putem kontrolnog panela, bez potrebe za ručnom intervencijom. Ovi sistemi, također, omogućavaju integrisane funkcije komfora budući da nude i prirodnu ventilaciju za svakodnevnu upotrebu, dok nadogradnja postojećih sistema za ventilaciju uglavnom zahtijeva samo dodatnu opremu. Električni sistemi su manje osjetljivi na faktore okoline, poput promjena temperature, osiguravajući tako konstantnu efikasnost u različitim klimatskim uslovima, a samim time i visoku pouzdanost. Velika prednost je komunikacija i integracija jer se ovi sistemi lako prilagođavaju modernim sistemima automatizacije zgrada, a nude i daljinsko nadgledanje i upravljanje. Usklađeni su s lokalnim standardima i mogu se prilagoditi regionalnim sigurnosnim propisima, osiguravajući nesmetanu integraciju u lokalne građevinske standarde.

Prednosti za vlasnike i korisnike zgrada

Električni sistemi za odvod dima pružaju vlasnicima zgrada sigurnost, ali i isplativost, jer su niži troškovi održavanja, uz dug vijek trajanja. S obzirom na usklađenost s propisima, sistemi pojednostavljuju proces dobijanja odobrenja od lokalnih vlasti, a zahvaljujući integraciji s automatizacijom zgrada, omogućavaju i potpunu kontrolu nad sigurnosnim mjerama zgrade. S druge strane, i korisnici zgrada mogu znatno profitirati od električnih sistema za odvod dima. Sistemi nude poboljšanu sigurnost tokom požara budući da brzo uklanjaju dim i tako osiguravaju prohodne evakuacijske puteve. Oni nude i bolji kvalitet zraka i komfor dvostruke funkcije ventilacije, koja poboljšava svakodnevni boravak u zgradi. I naravno, napredni sistemi nadzora i samoprovjere ulijevaju povjerenje da su sistemi uvijek spremni za hitne situacije.

Otvaranje krovnih prozora u slučaju požara

Otvaranje krovnih prozora ključni je aspekt protivpožarne zaštite jer omogućava dimu i toploti da izađu, čime se štite životi ljudi, ali i sama zgrada. Dim je najveća opasnost tokom požara jer uzrokuje smrt zbog smanjene vidljivosti, toksičnog udisanja i blokiranih evakuacijskih puteva. Otvaranje krovnih prozora omogućava prirodan protok zraka i sprečava nakupljanje dima u hodnicima i drugim ključnim područjima.

Ovo također pomaže da evakuacijski putevi budu prohodni jer se uklanja dim, osiguravajući siguran izlaz iz zgrade. S druge strane, manja temperatura čuva i integritet konstrukcije zgrade, a ne treba ni zaboraviti da veća vidljivost i kontrola požara omogućavaju vatrogascima bržu intervenciju. Također, moderni električni sistemi automatiziraju ovaj proces, osiguravajući brzo i strateško otvaranje krovnih prozora tokom požara, čime se štede dragocjeno vrijeme i životi.

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *