Svijet

Rast tržišta PKI rješenja za internet stvari

Prema najnovijim podacima ABI Researcha, tržište infrastrukture javnih ključeva (Public Key Infrastructure) za IoT rješenja dostići će vrijednost od pet milijardi američkih dolara do 2030. godine, potaknut regulativama kibernetičke sigurnosti, standardima specifičnim za određene vertikale te nacionalnim, regionalnim i globalnim inicijativama za razvoj IoT-a.

Širenjem uređaja povezanih s internetom stvari raste i potreba za zaštitom komunikacije između tih uređaja i povezanih sistema. Infrastruktura javnih ključeva (PKI) dobro je pozicionirana za pružanje potrebnih mehanizama digitalnog povjerenja i prilagođava se specifičnim potrebama raznolikih IoT uređaja.

“S obzirom na raznolikost IoT okruženja, sve je veća potražnja za prilagodljivim PKI rješenjima i integrisanim sistemima koji su dizajnirani za IoT uređaje, što signalizira pomak prema skalabilnim i web-baziranim sigurnim mrežama, umjesto tradicionalnih, centraliziranih PKI modela. Dodatno, rastući interes za PKI autentifikacijske protokole za IoT uređaje podupiru i sve veće mogućnosti automatizacije u PKI sisteme, posebno u segmentima automatskog izdavanja, obnove, opoziva certifikata te povlačenja uređaja iz upotrebe. Vještačka inteligencija i mašinsko učenje mogu donijeti potrebnu agilnost u upravljanju IoT kriptografijom i ublažiti zabrinutosti povezane s postkvantnim sigurnosnim prijetnjama”, kaže Aisling Dawson, analitičarka u ABI Researchu.

Vodeći akteri podržavaju PKI

Prednosti PKI rješenja za IoT prepoznali su vodeći igrači na PKI tržištu, uključujući Keyfactor, Venafi, Utimaco i Digicert, koji jačaju svoju digitalnu sigurnosnu prisutnost u IoT sektoru. Istovremeno, PKI rješenja za IoT sve više prihvataju i ključni industrijski akteri poput Entrusta i Globalsigna, što stvara novu dinamiku konkurencije među pružateljima rješenja infrastrukture javnih ključeva. Upravljanje životnim ciklusom certifikata, kao i ugrađena PKI rješenja, postaju sve popularniji pristup u različitim sektorima, dok kompanije sve više koriste kontejnerske i cloud opcije za pohranu podataka.

Kako PKI tržište za IoT sazrijeva i primjene postaju preciznije definirane, očekuje se da će automobilska industrija, proizvodnja i zdravstvo biti ključna područja rasta prihoda od takvih rješenja između 2023. i 2030. godine, pogotovo zbog sve većeg naglaska na kvantno otporna sigurnosna rješenja. Kompanije poput Sectiga i AppViewXa usmjerene su na dinamično upravljanje certifikatima, dok vodeći pružatelji kvantno sigurnih tehnologija, poput SEALSQ-a i Kudelskog, integriraju postkvantne kriptografske algoritme u svoja PKI rješenja za IoT.

Neprestana prilagodba

“PKI ima ogroman potencijal za zaštitu IoT uređaja, ali nije univerzalno rješenje. Neprestana prilagodba PKI-ja kako bi odgovarao specifičnim zahtjevima IoT-a i razvoj specijaliziranih PKI rješenja ključni su kako bi infrastruktura javnih ključeva imala stvarnu sigurnosnu vrijednost, a ne samo marketinšku svrhu. Iako PKI temeljen na kriptografiji omogućuje kvantno otporne certifikate, postkvantna kriptografija može biti nekompatibilna s osnovnim karakteristikama IoT uređaja, pogotovo u pogledu pohrane i računarske snage, što bi moglo usporiti rast na različitim tržištima. Rigorozno testiranje postkvantnog PKI-ja u IoT sistemima i pravovremeno usvajanje novih kvantno sigurnih rješenja pružit će značajnu konkurentsku prednost kako PKI postaje sve više integrisan s IoT sigurnošću”, zaključuje Dawson.

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *