Magazin

a&s Adria br. 204

Detekcija lica: Dvije strane medalje

Tehnologija prepoznavanja lica sve se više koristi širom svijeta, s procjena je i da se primjenjuje u više od stotinu zemalja. Jednako tako, ova tehnologija izaziva i brojne kontroverze na globalnom nivou. Dok se u nekim dijelovima svijeta ubrzano usvaja, u drugima se suočava s ozbiljnim kritikama zbog pitanja privatnosti i etičkih dilema. Pravna regulativa također znatno varira od zemlje do zemlje, pri čemu se pojedine države suočavaju sa zakonskim izazovima u pokušaju da pronađu balans između sigurnosti i zaštite osnovnih ljudskih prava. A upravo situacijom u regionu kada je ova tehnologija u pitanju bavi se i glavna tema ovaga broja magazina.

Inače, usvajanje sistema baziranih na umjetnoj inteligenciji za prepoznavanje lica na globalnom nivou povećava se u sektorima kao što su zdravstvo, obrazovanje i sigurnost, gdje se ključni igrači na tržištu fokusiraju na razvoj novih proizvoda i strateška partnerstva kako bi zadržali konkurentsku prednost. Kao i mnoge druge, i tehnologija prepoznavanja lica očito pokazuje dvije strane – jedno koje može pozitivno utjecati na društvo i drugo koje može izazvati ozbiljne etičke dileme. Ova kontrastna primjena dodatno naglašava složenost tehnologije prepoznavanja lica i njen utjecaj na društvo. Etika njene upotrebe zavisi od konteksta i ciljeva za koje se koristi, čime se pokazuje da tehnologija sama po sebi nije ni dobra ni loša, već da njen utjecaj određuju “ruke” koje njom upravljaju.

U ovom broju vam toplo preporučujemo i ekskluzivni razgovor s direktorom za razvoj proizvoda kompanije Bosch Fire, u kojem govorimo o razlozima koji stoje iza strateške odluke o reorganizaciji i prodaji njihovih ključnih divizija. Zanimalo nas je kako će ova promjena utjecati na tržište videonadzora, kontrole pristupa, protivprovale i komunikacija, te što to znači za budućnost Boscha u vatrodojavnom, ali i tehnološkom sektoru općenito. Intervju donosi jedinstven uvid u viziju kompanije i planove za njen budući razvoj.

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *