Industrija / Proizvodnja Naftna i plinska industrija

Aurel: Detekcija heksana u najvećoj hrvatskoj tvornici nafte Čepin

Tvornica ulja Čepin već je 81 godinu sinonim za visok kvalitet domaćih sirovina i najveći je proizvođač sirovih i rafiniranih ulja u Hrvatskoj. S kapacitetom prerade od 150.000 tona i proizvodnim kapacitetom od 32 miliona litara godišnje, odnosno 6.000 litara na sat, Čepin je izgrađeno ime u ovoj oblasti

Piše: Zlatko Dičak, direktor, Aurel; E-mail: zlatko.dicak@aurel.hr

Tri osnovna procesa igraju odlučujuću ulogu u proizvodnji sirovih ulja kao što su suncokretovo i repičino: prešanje i ekstrakcija, rafinacija (uklanjanje nepoželjnih sastojaka) i flaširanje. Odmah nakon presovanja sirovine, ulje se ekstrahuje iz mješavine čvrstih uljarica dodavanjem rastvarača (heksana). Na ovaj način se iz sjemenki izdvaja gotovo svaka kap ulja.

Za šta se heksan koristi

Kako heksan ima nižu tačku ključanja od ulja na 68,7°C, on se ponovo uklanja destilacijom. Zahvaljujući minimalnoj termičkoj obradi, dobijeno ulje ostaje visokog kvaliteta i zadržava visok nivo proteina. Uprkos efikasnosti, heksan je veoma zapaljiv i može eksplodirati, zbog čega je pouzdan sistem za detekciju plinova neophodan. Kako bi se proizvodnja suncokretovog ulja učinila sigurnom, proizvodni pogon se oslanja na pouzdani sistem detekcije plinova kompanije MSR-Electronic. Veliki broj sofisticiranih plinskih senzora nadgleda relevantno područje 24 sata dnevno, čime se osigurava kontinuirana, sigurna proizvodnja.

ATEX rješenje

Savremeni sistem za detekciju plina opremljen je plinskim detektorima iz PolyXeta PX2 serije i centralnim dijelom sistema – digitalnom plinodojavnom centralom DGC-06. U proizvodnom objektu definirane su dvije zone opasnosti: U zoni 1 ugrađeni su plinski detektori unutar okna i pored pumpe rezervoara heksana. S izuzetkom nekoliko područja, zona 2 pokriva cijelu zgradu.

Većina plinskih senzora instalirana je u glavnoj prostoriji s postrojenjem za ekstrakciju kako bi se osigurala veća sigurnost. Svi senzori ispunjavaju uvjete za zonu opasnosti 1. Plinski senzori se postavljaju na visini od 0,3 do 0,5 metara iznad poda, jer je heksan u gasovitom stanju teži od zraka. Izmjerene vrijednosti šalju se DGC-06 centrali. Ako centrala prepozna da su navedene granične vrijednosti prekoračene, pokreće se odgovarajuće upozorenje: 1. prag alarma na 20% LEL – u kontrolnoj sobi se aktivira trepćuće svjetlo; 2. prag alarma na 40% LEL – aktivira se, uz to, i ton upozorenja i prikaz na monitorima u kontrolnoj sobi.

Sistem za detekciju plina instalirao je i u rad pustio certificirani partner MSR-Electronica – firma Aurel d.o.o. iz Zagreba.

Tehničke karakteristike PolyXeta PX2 detektora sa senzorskom glavom SX1

  • ATEX i IECEx certifikati za električnu zaštitu od eksplozije

  • SIL2 za 4-20 mA, RS-485 i relejne sigurnosne funkcije

  • Kućište: dodatni FM i CSA certifikat za klasu I, div. 1

  • PX2-1 za zonu 1 i 2, varijanta “Ex db” tipa zaštitnog vatrootpornog kućišta

  • PX2-2 za zonu 2, varijanta “Ex nR” tipa zaštite

  • Kontinuiran samonadzor

  • X-change tehnologija i jednostavna kalibracija

  • Relej za signalizaciju alarma i greške

  • Zaštita od obrnutog polariteta i preopterećenja

  • Mikroprocesor sa 12-bitnom rezolucijom pretvarača

  • Opcionalno: priključak za senzorsku glavu SSAX1 kao alternativa SX1 klase zaštite IP66 sa SplashGuard dodatkom, LC displejem sa statusnim LED diodama

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *