AUREL MSR: Zašto svi senzori nisu na istoj visini?
Različite karakteristike gasova i njihove složene interakcije u zraku znače da se svi plinovi ne detektuju na istoj visini. Visina i položaj plinskih senzora stoga su od ključne važnosti za rano otkrivanje opasnih gasova i para.
Piše: Zlatko Dičak, direktor, Aurel; E-mail: zlatko.dicak@aurel.hr
Ne detektuju se svi plinovi na istoj visini. Gas može biti teži ili lakši od zraka, a zbog različite gustine koncentrišu se na različitim visinama. Teži imaju tendenciju da tonu dolje, dok se lakši dižu gore. Kao rezultat toga, teški plin koji ostaje blizu poda neće biti detektovan na visini, a lakši plin koji se diže prema gore neće biti otkriven blizu poda. Naprimjer, ugljik-monoksid u garaži se mjeri pri gotovo istoj gustoći kao i zrak i na visini na kojoj ga udišemo. Ugljik-dioksid, s druge strane, ima relativnu gustinu od 1,53 i mjeri se blizu poda. Metan ima relativnu gustinu od 0,56, brzo se kreće do plafona i mjeri se na toj visini.
Širenje plina u zraku
I širenje plina u okolini je od presudnog značaja. Način na koji se plin širi u prostoriji ovisi o različitim faktorima, kao što su ventilacija, temperatura i položaj izvora. Stoga je koncentracija gasova veća u blizini potencijalnog izvora nego blizu poda ili stropa. Pravilno pozicioniranje senzora osigurava da će opasni plin biti otkriven odmah, prije nego što se proširi prostorijom. Različita vremena reakcije i osjetljivost senzora također su od ključne važnosti. Senzor smješten blizu poda reagirat će na plin koji se tamo nakuplja brže od onog postavljenog blizu stropa.
Šta još utječe na položaj senzora?
Na položaj plinskog senzora utječe nekoliko faktora. Okolinski uslovi su prvi. S obzirom na to da uslovi u okolini variraju, postavljanjem senzora na različitim visinama lakše je otkriti razlike u temperaturi, struji zraka ili distribuciji plina. Drugi faktor je prilagođavanje zahtjevima procesa. Neki procesi zahtijevaju postavljanje senzora na određene lokacije kako bi se pratili i kontrolirali relevantni parametri. Ovo se posebno odnosi na složena proizvodna okruženja kao što su proizvodnja pića i mašine za automatsku obradu. U zraku u takvim okruženjima često se nalazi inertni gas, koji mijenja specifičnu međusobnu gustinu gasova. Primjer ovoga je mjerenje kisika u atmosferi argona.
Na kraju, tu su sigurnosni standardi. Ako se plinski senzori postave na različitim visinama, to pomaže u praćenju potencijalnih opasnosti ili curenja plina na različitim spratovima zgrade ili postrojenja te aktiviranju alarma u slučaju opasnosti. Ovi sigurnosni standardi mogu biti podložni općim standardima. Tako je, naprimjer, visina senzora od 1,5-1,8 m definirana u garažama za mjerenje ugljik-monoksida.
Senzori plina se postavljaju zajedno s kućištem, koje ih štiti od vanjskih utjecaja. Za sveobuhvatnu IP zaštitu, kućište se postavlja tako da je glava senzora okrenuta dolje. Ako je mehanički nepravilno montiran, IP zaštita nije zagarantovana. Također se mora razjasniti postoji li strujanje zraka i treba li senzor montirati na strop ili pod. U garažama, naprimjer, postoji statički elektricitet. Senzor ovdje može otkriti plinove u radijusu od 7 do 11 m, što odgovara cca. 400 m².
Šta nudi MSR-Electronic?
Kompanija MSR-Electronic koristi sistem sa tri provodnika za analogne priključke plinskog senzora te sa četiri provodnika za bus veze. Konektor sa tri provodnika za 4-20 mA priključak je stabilan tip veze za analognu vezu. Svaki pojedinačni senzor je povezan s kontrolerom pomoću složenog ožičenja. Kod bus veze, s druge strane, postavlja se samo jedan kabel koji vodi od kontrolera do nadziranog područja. Pojedinačni potrošači, kao što su male sijalice, montirani su na niz sijalica, a spomenuti senzori plina digitalno komuniciraju s kontrolerom.