Axis: Integrisana, pouzdana i isplativa zaštita od upada
Zaštita kritične infrastrukture i industrijskih objekata od presudnog je značaja, jer cijela ekonomija zavisi od toga. Iako je cyber sigurnost ključna u tome, u ovom tekstu ćemo se fokusirati na tehničku zaštitu, odnosno kako implementirati više slojeva aktivne, efikasne zaštite od upada da bi se osigurao prostor van i unutar perimetra
Piše: Stjepan Šurmanović, voditelj prodaje za Jugoistočnu Evropu, Axis Communications; E-mail: Stjepan.Surmanovic@axis.com
Osim detekcije upada, važna je i šira slika – strategija sprečavanja oštećenja ili krađe. Da bi se to postiglo, potrebna su različita automatizirana, uvezana nadzorna rješenja da bi se od prostog otkrivanja uljeza prešlo na njegovo klasificiranje, provjeru, identifikaciju, praćenje i odvraćanje.
Zaboravite “kameru”, razmislite o “rubnom uređaju”
Kamera odavno već više nije samo uređaj za snimanje. Sofisticirane mrežne kamere danas imaju mogućnost obrade podataka. One mogu funkcionirati kao senzori koji prikupljaju metapodatke te djelovati kao serveri na rubu mreže za komunikaciju, kontrolu i pokretanje drugih uređaja putem otvorenih komunikacijskih protokola. Možete se odlučiti za inovativna, otvorena nadzorna rješenja koja se lako mogu integrisati u vašu postojeću infrastrukturu. Ovo omogućava novu eru naprednih rubnih rješenja. Prebacivanje fokusa s “kamere” na “rubne uređaje koji djeluju kao moćni senzori u realnom vremenu” prvi je korak ka izgradnji boljih, optimiziranih rješenja sistema nadzora. Time je i zaštita od upada efikasnija.
Zaštita vanjskog perimetra i linije ograde
Zaštita od upada počinje na perimetru. Prvi koraci su otkrivanje i provjera potencijalnog uljeza, bilo duž linije ograde ili u tampon-zoni izvan perimetra. Kako bi otkrili uljeza u tampon-zoni, radarski uređaji mogu uočiti potencijalnu prijetnju i poslati vam upozorenje mnogo prije nego što uljez stigne do perimetra. Duž same ograde, termalne kamere s inteligentnom analitikom mogu se postaviti kako bi identificirale i klasificirale da li je pokretni objekt u blizini potencijalni uljez, a ne životinja, npr. Osim što nude tačnost i pouzdanost detekcije čak i u vrlo izazovnim vremenskim uvjetima, termalne kamere su potpuno usklađene sa GDPR-om jer ne otkrivaju nikakve biometrijske informacije.
Kada se potencijalni uljez otkrije duž linije ograde ili u tampon-zoni, možete konfigurisati svoja nadzorna rješenja tako da odmah aktiviraju alarm ako uđe u zonu koju ste identificirali kao alarmnu. Ovaj pristup smanjuje rizik od lažnih alarma, jer sistem aktivira uzbunu samo ako uljez uđe u određenu zonu. Jednom kada je otkriven i aktivira se alarm, pokreće se sljedeći korak – verifikacija. PTZ kamere koje snimaju u vidljivom spektru dobijaju signal o alarmu od termalnih kamera ili mrežnog radara i verificiraju ga prikazujući sliku uljeza i prateći ga. Nakon toga se mogu koristiti automatske audioporuke ili bijeli LED reflektori radi odvraćanja uljeza.
Zaštita zona unutar perimetra
Ne postoji univerzalno rješenje za zaštitu od upada jer je svaka lokacija jedinstvena. Naprimjer, ovisno o konfiguraciji sistema, mrežni radar unutar perimetra može preuzeti zadatak praćenja od radara postavljenog uz ogradu kako bi detektovao uljeza, poslao upozorenje i pratio njegovo kretanje. Napredni radarski sistemi mogu pratiti napadača i direktno komunicirati s PTZ kamerama, što omogućava praćenje uljeza uz vizualnu potvrdu alarma. Na temelju uvida u rutu kretanja uljeza, umreženi nadzorni sistemi mogu aktivirati dodatna svjetla i zvučne uređaje kako bi ga odvratili od daljeg napredovanja. Naprimjer, mrežni zvučnici sistema mogu uživo slati poruke ili reproducirati unaprijed snimljene sadržaje i obavijesti da je sigurnosno osoblje izašlo na teren.
Zaštita ključnih objekata i imovine
Treći sloj sigurnosti uključuje zaštitu perimetra, zgrada na lokaciji i drugih ključnih objekata i imovine pomoću kontrole pristupa. Rješenja kao što su interfoni i kontrolne stanice igraju ključnu ulogu u misiji da se samo za ovlašteno osoblje i posjetioce omogući pristup ulazima i izlazima na perimetru, odgovarajućim zgradama, prostorijama i ograđenim zonama oko lokacije, poput trafostanica. I kontrola pristupa vozilima je ključna. Kako bi se osiguralo da samo ovlaštena vozila dobiju pristup, kamere s analitikom za prepoznavanje registarskih tablica predstavljaju efikasno rješenje za odobravanje ili zaustavljanje vozila prije nego što uđu ili napuste neku lokaciju i specifične zone unutar nje. One se mogu koristiti u kombinaciji s interfonskim sistemima za omogućavanje efikasnije kontrole pristupa i verifikacije putem dvosmjerne audio komunikacije između posjetioca i sigurnosnog osoblja.
Prednosti decentraliziranog sistema
Sistem s jedinstvenom tačkom kvara je nepouzdan jer sistemi za zaštitu od upada na kritičnim infrastrukturnim i industrijskim lokacijama moraju biti pouzdani. Zato je esencijalna izgradnja decentraliziranog sistema baziranog na periferiji koji ne zavisi samo od jednog uređaja. Drugim riječima, rubni sistem može smanjiti rizike, posebno kada se sastoji od fizičkih uređaja koji nude razne sigurnosne funkcije za suzbijanje cyber napada i sprečavanje neovlaštenog pristupa sistemu. Naprimjer, ako imate više termalnih kamera duž perimetra, svaka od njih može poslužiti kao čvorište za svoj segment zone, što omogućava kreiranje sigurnosnih klastera koji rade nezavisno od centralnog servera. Ako kamera otkaže, taj klaster možda neće raditi u punom kapacitetu, ali će ostatak sistema funkcionisati kako je predviđeno.
Maksimalna zaštita uz minimalne troškove
Izgradnja rubnog sistema zaštite od upada donosi inovacije, ali je i prilika za znatno smanjenje troškova sistema. Moguće je smanjiti zahtjeve za propusnim opsegom i dodatnim tokovima videopodataka koji bi se obično slali centralnim serverima za analizu videozapisa. Zbog toga se na centralnoj lokaciji znatno smanjuje potreba za dodatnim serverima, prostorom za police i pasivnom mrežnom opremom, poput UPS uređaja.
Primjena rubnih termalnih mrežnih kamera omogućava pokrivanje većih zona unutar perimetra nego što je to moguće sa standardnim vizuelnim mrežnim kamerama. Ovo smanjuje količinu potrebnih stubova za instalaciju, kablova, građevinskih radova, radnih sati, kao i licenci za VMS i softver. Ovaj korak također reducira potrošnju energije na nivou sistema, čime se ukupni troškovi sistema dramatično smanjuju uz zadržavanje istog nivoa zaštite. Zapravo, troškovi se smanjuju, a pouzdanost sistema jača.
Više o Axisu pogledajte na videu: