Svijet

Biometrija lica umjesto pasoša na britanskim aerodromima

Velika Britanija provodi testiranja koja će omogućiti putnicima zračnog saobraćaja da preskoče pasoške provjere korištenjem ulaza za skeniranje biometrijskih obilježja, izvještava The Times.

Prema informacijama generalnog direktora britanske Granične službe Phila Douglasa, ovaj sistem biometrije lica, inspirisan primjerima iz Dubaija i Australije, ima za cilj unaprijediti sigurnost i pojednostaviti obradu putnika u sklopu nadolazećeg Elektronskog odobrenja za putovanje (ETA), koji je povezan sa sistemima za evidenciju imigranata kako bi se spriječilo ukrcavanje nepodobnih putnika.

Velika Britanija nakon testiranja planira zamijeniti 270 ulaza na aerodromima i željezničkim stanicama. Proširenje sistema biometrijskih e-ulaza, prvobitno namijenjenog putnicima iz Velike Britanije i Evropske unije, nije prošlo bez izazova, uključujući i onaj u maju 2023. Međutim, Elektronski sistem odobrenja za putovanje primjenjivat će se i za državljane Bahreina, Kuvajta, Omana, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Saudijske Arabije i Jordana u februaru, a nakon toga i za sve kratkoročne posjetioce koji ne zahtijevaju vizu.

Također, u oktobru je Transport Kanade za svoj projekat “Air Right Touch” zatražio više informacija o primjeni biometrije lica za verifikaciju putnika bez pasoša u skladu s OneID konceptom Međunarodnog udruženja zračnog transporta. Agencija za graničnu službu Kanade istražuje mogućnosti primjene prepoznavanja lica za granične provjere, izazivajući spekulacije o biometrijskoj bazi podataka.

I Civilno zrakoplovstvo Vijetnama traži odobrenje tamošnjeg Ministarstva saobraćaja da nastavi s korištenjem biometrije lica za verifikaciju putnika u zračnom prometu s ID dokumentima s elektroničkim čipom. Politiku je predložila Korporacija aerodroma Vijetnama, a odnosi se na putnike s ID karticama koji pristanu podijeliti lične informacije i biometrijska obilježja. Planirana je nabavka opreme na odabranim aerodromima do prvog kvartala 2024. godine.

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *