Kontrola pristupa

Digitalni pristup za sigurnosne izazove u zdravstvu

Sigurnosni rizici u zdravstvenim ustanovama su veliki. Pacijenti zaslužuju privatnost i sigurnost, dok sami objekti moraju zadržati određeni nivo gostoljubivosti. Zdravstvene ustanove rade izvan uobičajenih radnih sati, ali zaštita lijekova i povjerljivih podataka je važnija nego u većini ureda. Čak i naizgled manje važni propusti zahtijevaju istrage.

Od tradicionalnih mehaničkih sigurnosnih sistema tražimo previše ako očekujemo da će oni uvijek moći efikasno podržati zdravstvene ustanove. Umjesto toga, digitalizacija pristupa donosi kontrolu u realnom vremenu, daljinsko upravljanje, fleksibilne korisničke dozvole, brze audite korisnika i jednostavnu integraciju sa sistemima poput protivpožarne zaštite, CCTV nadzora i drugih ključnih sistema.

Digitalizacija zdravstvene ustanove čini sigurnijim, a sigurnosne procese efikasnijim i to uključuje i složene i sveprisutne ustanove poput bolnica.

Ipak, tradicionalni elektronski sistemi mogu donijeti i neke nove izazove. Oni često zahtijevaju kabliranje, što ih čini skupljom opcijom. U nekim situacijama njihova ugradnja je čak i nemoguća, posebno na nestandardnim prolazima.

Povoljnije, pouzdanije i isplativije rješenje koje ne ugrožava sigurnost objekta nudi bežični digitalni pristup.

Digitalni pristup za efikasno i integrirano upravljanje pristupom

Bežični uređaji nude praktičnu nadogradnju ili zamjenu za svaki sistem koji se oslanja na mehaničke ili ožičene i magnetne brave. Odabirom bežičnih uređaja jednostavnije je implementirati prilagodljivo i održivo digitalno rješenje čime se štedi na vremenu za upravljanje sistemom i troškovima.

Bežični uređaji podržavaju ekonomičniji način dodavanja digitalne kontrole na više lokacija unutar zdravstvene ustanove. Uz online upravljanje, menadžeri objekata mogu nadzirati vrata i druge prolaze u svakom trenutku i sa bilo kojeg mjesta. Oni mogu pratiti status ormarića za lijekove i servera preko istog softverskog interfejsa za vrata i kapije.

Bežični digitalni uređaji mogu kontrolirati pristup na svakom prolazu, od glavnih ulaza i perimetarskih kapija do mobilnih kolica za elektronsko propisivanje i primjenu lijekova (EPMA). Čak i mali cilindri ili nestandardni tipovi brava, kao što su oni na noćnim ormarićima ili skladištima lijekova, mogu biti integrirani u jedan efikasan digitalni sistem pristupa.

Za još pristupačniju korisničku primjenu, akreditivi mogu uključivati pametne RFID kartice, programabilne pametne ključeve ili mobilne ključeve pohranjene na telefonu.

Inovativno digitalno rješenje donosi praktičnost i kontrolu

Za sigurnost i operativnu efikasnost nove bolnice Hospitalier Métropole Savoie (CHMS), menadžeri su ugradili bežične brave Aperio iz asortimana digitalnih pristupnih rješenja kompanije ASSA ABLOY. Uređaji su mrežno integrirani sa ARD sistemom za upravljanje pristupom. Pošto se Aperio brave montiraju bez kablova i koriste standardne baterije, bolnica je mogla ojačati sigurnost objekta bez prekomjernih troškova instalacije ili održavanja, uključujući osjetljive urede i skladišta lijekova.

Osoblje više ne mora nositi mnoštvo ključeva niti gubiti vrijeme na njihovo pronalaženje. Pojedinačne dozvole pohranjena su na programabilnim RFID akreditivima. Svi uređaji su nativno integrirani u centralni sistem. Ožičenim i bežičnim pristupnim tačkama upravlja se zajedno, s vođenjem evidencije u realnom vremenu, daljinskim otvaranjem vrata i besplatnim upravljanjem vremenskim slotovima.

„Koristiti samo jednu karticu i ne morati nositi teške ključeve već je velika prednost za nas“, kaže Béatrice Dequidt, menadžer u CHMS-u. „Implementirali smo interne procedure upravljanja ljudskim resursima i kreirali kartice koje su automatski integrirane u ARD operativni softver“, dodaje Alain Gestin, informatički arhitekt sistema u CHMS-u.

Efikasno upravljanje izvođačima radova uz programabilne digitalne ključeve

 Programabilni pametni ključevi donose prednosti digitalnog pristupa u poznatom obliku u vidu novog ključa za 21. stoljeće. Oni ga čine spremnim za implementaciju modernog upravljanja pristupom.

U bolnici Marin u Hendayeu, mehanička tehnologija je otežavala praćenje lica koja pristupaju osjetljivim zonamaa poput prostorija za tretmane i skladišta lijekova. Ključevi i propusnice za zaposlene i izvođače radova predstavljali su dodatni rizik. Oni su često ostajali u opticaju duže nego što je odobreno. Za praćenje kretanja zaposlenika i vanjskih izvođača radova u osjetljivim zonama tražio se digitalni sistem pristupa s ugrađenom mogućnošću praćenja.

Bolnica je odabrala eCLIQ, digitalno rješenje iz ASSA ABLOY-a koje se temelji na programabilnim ključevima. Sigurnosni tim bolnice Marin ga je postepeno uveo u sve zgrade za njegu i logistiku, uključujući skladišta lijekova, laboratorije i druge osjetljive ili ograničene zone.  Bežični eCLIQ omogućava jednostavnu instalaciju bez troškova ili poremećaja rada zbog postavljanja kablova. Instalater jednostavno zamijeni stari mehanički cilindar eCLIQ sistemom.

Vanjski izvođači radova sada koriste inteligentni ključ koji automatski ističe nakon unaprijed definiranog perioda. Ovo je mnogo sigurnija opcija u odnosu na oslanjanje na savjest izvođača radova koji svaki put mora vratiti mehanički ključ.

„Odabir ovog rješenja temelji se na pouzdanosti i jednostavnosti implementacije za lokaciju koja se prostire na 11 hektara“, objašnjava Yves Bourdon, direktor sigurnosti bolnice. „Ovo je jedino rješenje koje može opremiti više od 1.500 vrata uz brzu i bežičnu instalaciju.“

Da biste saznali više o digitalnim pristupnim rješenjima iz ASSA ABLOY-a, posjetite https://www.assaabloy.com/group/emeia/campaigns/digitalwithconfidence

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *