Kosovo osnovalo Centar za obuku u oblasti cyber sigurnosti
U kasarni kosovskih sigurnosnih snaga “Adem Jashari” održana je svečanost otvaranja Edukativnog centra za kibernetičku sigurnost. Centar predstavlja ključni korak u razvoju kapaciteta za kibernetičku sigurnost i podizanju svijesti unutar vlade i uprava sistema kritične infrastrukture.
Njegovo osnivanje, koje je podržala Ambasada Sjedinjenih Američkih Država, simbolizira značajan napredak u naporima Kosova u ovoj oblasti.
Godina razvoja
Kosovski premijer Albin Kurti istakao je značaj otvaranja Centra za kibernetičku sigurnost kao važnog koraka za razvoj ljudskih kapaciteta i stvaranje kolektivne svijesti o cyber rizicima.
“Državni Centar za obuku u oblasti cyber sigurnosti predstavlja predanost, posvećenost te značajan rast i priliku na ovom putovanju. Protekla godina bila je godina napretka u razvoju mnogih naših inicijativa i politika u oblasti kibernetičke sigurnosti. U februaru smo odobrili Zakon o kibernetičkoj sigurnosti, koji stvara osnovu za ovu oblast u Republici Kosovo. Zakon predviđa osnivanje ključnih državnih institucija odgovornih za istu, definiranje obaveza za kriterije kinetičke infrastrukture i definiranje procedura za upravljanje kibernetičkim incidentima”, rekao je Kurti.
Svijest o opasnostima
Kosovski ministar odbrane Ejup Maqedonci naglasio je da je Centar bio glavni prioritet njegovog ministarstva te da će pružati obuku radi podizanja svijesti o opasnostima u oblasti kibernetičke sigurnosti.
“Naš primarni cilj je osposobiti sigurnosne institucije putem ovog Centra da se suprotstave bilo kakvom napadu. Državni centar za kibernetičku sigurnost pružat će obuku za podizanje svijesti o rizicima, unapređenje profesionalnih vještina i pomoć u poboljšanju nivoa kibernetičke sigurnosti državnih institucija, operatera ključnih usluga i pružatelja digitalnih usluga, a kako bi se postigla sposobnost zaštite kritične infrastrukture u zemlji”, istakao je Maqedonci.
Suočavanje s izazovima
Mentor Hodžaj, stručnjak za cyber sigurnost, ukazao je na važnost otvaranja ovakvih centara, ali istakao i izazove s kojima se Kosovo još suočava u oblasti kibernetičke sigurnosti, uključujući nedostatak jasnih kibernetičkih granica.
“Kosovo nema definisane granice u cyber svijetu, što ga čini neprepoznatljivim i nevidljivim u tom prostoru. Prvo što se uči u području kibernetičke i informacijske sigurnosti je prepoznavanje i identifikacija tih granica”, rekao je Hodžaj.
Na ceremoniji su prisustvovali zvaničnici i visoki oficiri Ministarstva odbrane / kosovskih sigurnosnih snaga, kao i predstavnici međunarodnih partnerskih zemalja.
Osnovana i Agencija za kibernetičku sigurnost
Kosovo je formiralo i Agenciju za kibernetičku sigurnost, koja postavlja temelje za početak regrutacije osoblja. Ova agencija će služiti kao centralna izvršna institucija za kibernetičku sigurnost na nacionalnom nivou, osiguravajući koordinisanu i snažnu odbranu od kibernetičkih prijetnji.
Ove inicijative, zajedno sa značajnim napretkom u izradi podzakonskih akata Zakona o kibernetičkoj sigurnosti, jasno ilustriraju proaktivni pristup Kosova u jačanju svoje kibernetičke infrastrukture i ekspertize. Već je napisano deset takvih akata, koji obuhvataju ključna područja kao što su sigurnosne mjere za mrežne i informacijske sisteme, postupci obavještavanja i upravljanja incidentima, osnivanje registra kibernetičkih rizika i incidenata te uspostava mehanizama koordinacije i saradnje među institucijama koje se bave kibernetičkom sigurnošću. Ove prekretnice pokazuju put Kosova ka sigurnijoj digitalnoj budućnosti.