Security 50: Optimizam povratka na trasu rasta
Security 50 je godišnje istraživanje a&s grupacije koje rangira 50 najvećih globalnih proizvođača u industriji sigurnosnih tehnologija shodno njihovim prihodima i tržišnom utjecaju. Lista obuhvata kompanije koje se bave videonadzorom, kontrolom pristupa, alarmnim sistemima i drugim sigurnosnim rješenjima, a među vodećim proizvođačima i ovaj put su Hikvision, Dahua Technology, Axis Communications, Honeywell, ASSA ABLOY i Motorola Solutions
Izvor: asmag.com ; E-mail: redakcija@asadria.com
Sve su industrije na svijetu, uključujući i sigurnosnu, prošle godine doživjele rast. Prema podacima Svjetske banke, prosječni bruto domaći proizvod u svijetu u 2023. porastao je 2,6 posto u odnosu na prethodnu godinu. Sjedinjene Američke Države su imale značajniji učinak od ostalih naprednijih ekonomija s rastom od 2,5 posto, kineski BDP porastao je za 5,2 posto, dok su tržišta i ekonomije u razvoju dale zadovoljavajuće rezultate, sa četveropostotnim rastom.
Prvih deset kompanija
Pozitivan sentiment osjeća se i u ovogodišnjem Security 50 istraživanju, koje rangira pedeset najboljih kompanija u sigurnosti na osnovu prihoda od prodaje sigurnosnih proizvoda u 2023. godini. Svih je deset prvih kompanija – Hikvision Digital Technology, Dahua Technology, ASSA ABLOY, Motorola Solutions, Axis Communications, Allegion, Tiandy, Hanwha Vision, TKH (Smart Vision Systems) i Aiphone – registrovalo rast prihoda u 2023. godini u rasponu od jednocifrenog do nižeg dvocifrenog. Hikvision i Dahua zadržali su prvo i drugo mjesto na ljestvici svjetskih sigurnosnih kompanija, s prihodima od prodaje sigurnosnih proizvoda u 2023. od 9,31 milijarde američkih dolara, odnosno 4,32 milijarde dolara, respektivno.
Na ovogodišnjoj Security 50 listi imamo novo ime – GWELLTIMES, proizvođača pametnih kamera, pametnih zvona za vrata i pametnih reflektora sa sjedištem u Shenzhenu. Tu su i povratnici na listu: TKH (Smart Vision Systems), DNAKE, JOVISION i Sparsh CCTV.
Trend rasta
Trideset šest kompanija registrovalo je povećanje prihoda u periodu 2022–2023, dok je četrnaest zabilježilo gubitke. Prvih deset koje prema procentu rasta su: Sparsh CCTV, GWELLTIMES, Synectics, Kedacom, Evolv, MEARI, CP Plus, Allegion, NAPCO i ASSA ABLOY. Vrijedi napomenuti da su sve kineske kompanije (osim dvije) ove godine zabilježile rast. Ovo je u velikoj suprotnosti s prošlom godinom, kada je većina kineskih proizvođača na Security 50 listi imalo pad prihoda zbog različitih unutrašnjih i vanjskih izazova. Ako gledamo ovogodišnju listu, možemo jasno vidjeti da se kineske kompanije oporavljaju, u skladu s pozitivnim ekonomskim učinkom Kine u 2023. godini.
Pregled za 2024. godinu
Konsenzus je da će sigurnosna industrija nastaviti rasti. To je manje-više potkrijepljeno našim nalazima, koji pokazuju da većina kompanija koje su ustupile podatke i o prihodima za 2024. bilježi rast u odnosu na prethodnu godinu. Sigurnosna industrija, zapravo, konačno doživljava “povratak u normalu” nakon pandemije.
“Industrija sigurnosti pokazala je značajan rast u 2024. godini, a tržište se vratilo u normalu. Kompanija i-PRO doživjela je dosljedan dvocifreni rast, a raspoloženje je bilo pozitivno širom Amerike te EMEA i APAC regija. Ovaj rast potaknut je našom strategijom da poboljšamo rad s integratorima i učinimo tehnologiju AI rubnog računarstva standardom u većini naših proizvodnih linija”, rekao je Gerard Figols, direktor proizvoda u kompaniji i-PRO.
“Mnogo je faktora utjecalo na rast industrije integracije sigurnosnih sistema, uključujući veći fokus na integraciju tehničke i kibernetičke sigurnosti, veću potražnju za cloud sigurnosnim rješenjima, rast tehnologija pametnih zgrada i IoT integracije, kontinuiranu modernizaciju sistema i sve veće usvajanje vještačke inteligencije i analitike”, rekao je Eric Yunag, izvršni potpredsjednik za proizvode i usluge u Convergintu.
“Značajan pokretač rasta bilo je sve veće usvajanje cloud rješenja i SaaS modela. Ova promjena, koja je već neko vrijeme dobivala na snazi, sada je u potpunosti u toku, s većim kompanijama koje predvode pomjeranje ka cloud ili hibridnim instalacijama. Osim toga, potražnja za rješenjima za vještačku inteligenciju i inteligentnu automatizaciju postaje sve istaknutija u pogledu sigurnosti, iako se tek čekaju konkretni rezultati trenutnog snažnog publiciteta u vezi s vještačkom inteligencijom”, rekla je Despina Stamatelos, viša komercijalna menadžerica u Genetecu.
“Oblak i AI nisu novi trendovi, ali ipak opažamo promjene zbog njihovog većeg usvajanja, pri čemu prodajni kanali, posebno integratori i instalateri, transformišu svoje poslovanje kako bi najbolje prodali ove tehnologije”, rekao je Jon Cropley, glavni analitičar, i Josh Woodhouse, osnivač Novaira Insightsa. U međuvremenu, ne treba zanemariti ni rubna AI rješenja. “AI analitika na rubu mreže i rješenja u oblaku bili su istaknute tehnologije u 2024. Jedan od izazova korištenja cloud tehnologije je taj što prenošenje videopodataka u/iz oblaka može biti skupo. Analitika zasnovana na vještačkoj inteligenciji isključivo u oblaku povećava trošak i može uzrokovati neprihvatljiva kašnjenja, zbog čega je obrada podataka na rubu mreže od suštinskog značaja. Obrada nekompresovanih slika u kameri povećava preciznost te osigurava da se samo lagani metapodaci koji opisuju događaje i atribute prenose u oblak za dalju analizu”, rekao je Figols.
Važne akvizicije i spajanja
Ove smo godine također svjedočili nekim značajnim slučajevima spajanja i preuzimanja kompanija kako se industrija nastavila konsolidirati. To uključuje Vitaprotechovu kupovinu Identiva za 145 miliona dolara, Honeywellovu akviziciju Carrierovog sigurnosnog poslovanja za 4,95 milijardi dolara, koji je uključivao LenelS2 (dogovor je objavljen u decembru 2023), te spajanje Milestonea s BriefCamom i Arculesom, čime su udružene snage ponuđača softvera za upravljanje videozapisima, videoanalitiku i VSaaS.
“2024. je bila godina velikih spajanja i akvizicija u sektoru sigurnosti. Značajno je da su vodeće sigurnosne kompanije agresivno sklapale poslove s analitičkim firmama koje koriste vještačku inteligenciju, poboljšavajući njihove sposobnosti u prediktivnom nadzoru i automatiziranom otkrivanju prijetnji. Za mnoge u industriji, ovaj trend konsolidacije pokazao se korisnim jer je ubrzao primjenu inovativnih tehnologija i pomogao da se pojednostavi razvoj integrisanijih rješenja”, rekao je Aditya Khemka, generalni direktor CP PLUS-a.
Tekući izazovi
Uprkos pozitivnim izgledima, određeni izazovi i dalje ostaju. Jedan od njih je kontinuirano divljanje kibernetičkih napada, od kojih su neki pokrenuti pomoću umreženih sigurnosnih uređaja.
“Prijetnja od cyber napada nije se smanjila tokom 2024. godine, s više visokoprofilnih povreda podataka, hakiranjima većih količina podataka i više upozorenja o mogućnostima sofisticiranih napada koje sponzoriraju neprijateljske države. Dakle, cyber sigurnost ostaje jedan od najvećih izazova s kojima se sigurnosni sektor suočava. Rješavanje ovog izazova zahtijeva sveobuhvatne strategije zaštite podataka i robusne mjere sigurnosti”, rekao je Alex Lee, viši menadžer prodaje u IDIS-u.
U međuvremenu, strožiji propisi u vezi s privatnošću podataka, posebno za tehnologije za prepoznavanje lica i analizu ponašanja zasnovane na vještačkoj inteligenciji, predstavljaju dodatne prepreke. “Kompanije u 2024. morale su se snalaziti u složenim pravnim okvirima, istovremeno osiguravajući da njihova rješenja ostanu usklađena s regulativama i efikasna. Očekuje se da će ovi izazovi i dalje biti prisutni. Ipak, u CP PLUS-u vjerujemo da su izazovi, iako ogromni, otvorili i prilike. Fokus na inovacije doveo nas je do partnerstva s tehnološkim divovima koji donose različite perspektive u rješavanju ovih problema”, rekao je Khemka.
Yunag je naveo neke od izazova s kojima se industrija suočava: manjak radnika i vještina, neefikasnost lanca snabdijevanja, rastuća budžetska ograničenja i povećanje zabrinutosti za sigurnost kritične infrastrukture. “Ove zabrinutosti posebno su rasprostranjene jer se mnoge kompanije i dalje oslanjaju na složene, tradicionalne arhitekture sigurnosnih sistema. Iako će se ovi izazovi vjerovatno nastaviti i 2025. godine, lideri mogu nastojati da ih prevaziđu razvojem visokoprilagođenih edukacijskih programa kako bi osigurali da su njihovi zaposlenici osposobljeni za najnovije vještine i tehnologije, zatim primjenom inovativnih strategija sigurnosnih programa kako bi se pojednostavili svakodnevni procesi te jačanjem odnosa i partnerstava u industriji radi moderniziranja sposobnosti integracije sistema”, rekao je on.
Konačno, regionalni sukobi – posebno ratovi u Ukrajini i na Bliskom Istoku – također su utjecali na postojeće stanje, donoseći prilike, ali i rizike. “Regionalni sukobi primjetno su utjecali na sigurnosnu industriju. Potražnja za sistemima nadzora je porasla, posebno u osjetljivim područjima kao što je kritična infrastruktura. Konflikti su povećali potrebu za brzim, AI nadzornim rješenjima za otkrivanje prijetnji u realnom vremenu. Osim toga, veća državna potrošnja na odbranu i sigurnost podržala je rast tržišta”, rekao je Thomas Lausten, izvršni direktor MOBOTIX-a.
“Međunarodni poredak manje je stabilan sada nego u bilo koje vrijeme od kraja hladnog rata, s razornim regionalnim sukobima i rastućom prijetnjom od još goreg”, rekao je Lee. On je naglasio da su za kompanije i vlade negativne posljedice višestruke i različite i da ih je teško predvidjeti. “Od poremećaja globalnog transporta do utjecaja prisilne migracije, od povećanja međunarodnih tenzija koje vode do nametanja carina do razvoja novog oružja i novih načina vođenja rata – svijet u kojem živimo još je opasniji”, kazao je on. Imajući to u vidu, preduzeća moraju diverzificirati svoj opskrbni lanac i usvojiti fleksibilnije proizvodne strategije kako bi prevazišla ovaj izazov.
Sljedeća godina
Kratkoročno, sigurnosna industrija je na putu rasta. Prema nedavnom zajedničkom izvještaju SIA-e, ASIS-a i Omdije, predviđa se da će kombinovana godišnja stopa rasta tržišta sigurnosne opreme u periodu od 2022. do 2026. biti 8,2 posto, a tržišta sigurnosnih usluga 6,9 posto.
S obzirom na to, rast će se nastaviti i 2025. godine jer se industrija suočava s većom izvjesnošću i nastavlja usvajati napredne tehnologije i rješenja. “2025. će biti pozitivnija godina za rast. Neki od geopolitičkih poremećaja 2024. uzrokovani su izbornom godinom u zemljama širom svijeta. Iduća će godina imati više efekta od novih vlada u mnogim zemljama, uz usvojene nove investicijske planove i veću izvjesnost investicija privatnog sektora”, rekli su Cropley i Woodhouse.
“Očekujemo da će se rast nastaviti do 2025. godine, a ključni pokretači su stalno usvajanje kontrole pristupa i videonadzora kao usluge. Ove tehnologije će ostati centralne za evoluciju industrije jer organizacije traže skalabilna, fleksibilna i efikasna sigurnosna rješenja”, rekla je Stamatelos.
Lausten je ponovio njihove stavove. “U 2025. se očekuje nastavak rasta postignutog u 2024. godini. Urbanizacija, veća ulaganja u pametne gradove i kontinuirana geopolitička nestabilnost potaknut će potražnju za naprednim sigurnosnim rješenjima. Ključni pokretači rasta su veći rast vještačke inteligencije i softverske analitike, posebno bihevioralne analize, širenje sigurnosnih platformi u oblaku te veći fokus na cyber sigurnost i sisteme usklađene sa NDAA-om. Sve veći fokus na održivost i energijski efikasna rješenja također će utjecati na tržište u bliskoj budućnosti”, rekao je on.
“Neki očekuju da će 2025. donijeti nove inovacije, posebno u oblastima kvantne kriptografije i autonomnog nadzora dronova. Kvantna enkripcija, sa svojim potencijalom da zaštiti komunikaciju čak i od najnaprednijih cyber prijetnji, mogla bi redefinirati budućnost kibernetičke sigurnosti. Autonomne bespilotne letjelice opremljene vještačkom inteligencijom mogle bi igrati veću ulogu u praćenju ogromnih, udaljenih područja uz minimalnu ljudsku intervenciju”, rekao je Khemka. “Biometrija sljedeće generacije, kao što je prepoznavanje hoda i glasovna identifikacija, također bi mogla postati glavni trend, nudeći sofisticiranije metode osiguranja osjetljivih okruženja. Ove inovacije pomoći će u rješavanju evoluirajućih izazova s kojima se suočavaju sigurnosni profesionalci, osiguravajući da industrija ostane ispred krivulje u pogledu fizičkih i kibernetičkih prijetnji.”
Diverzifikacija od sigurnosti
Za sljedeću godinu tu je i trend – posebno uočljiv u Kini – da se kompanije udaljuju ili diverzificiraju od same sigurnosti, fokusirajući se na rješenja za različite oblasti kao što je obrazovanje. Naprimjer, neke kineske kompanije pružaju rješenja koja ne samo da čuvaju kampus sigurnim već i prate dešava li se bilo kakvo vršnjačko nasilje ili jesu li učenici zadovoljni nastavom. Neke kompanije sada se pozicioniraju kao firme za IoT/digitalizaciju, nudeći rješenja za online sastanke/striming, pa čak i rješenja za punjenje električnih vozila.
Zaključak
Sve u svemu, možemo vidjeti da se sigurnosna industrija vraća u normalu nakon pandemije. Očekuje se rast u ovoj i narednoj godini, prvenstveno potaknut većim usvajanjem vještačke inteligencije i clouda. Iako izazovi kao što su kontinuirane kibernetičke prijetnje, strožije regulatorno okruženje i tekući regionalni sukobi i dalje ostaju, sigurnosni igrači ipak su optimistični glede putanje rasta, koja će trajati narednih nekoliko godina.