Kontrola pristupa

Stare zgrade sada je lako opremiti novim tehnologijama za kontrolu pristupa

Instalacija savremenih sigurnosnih tehnologija u stare zgrade ili historijski zaštićene objekte nekada je bila noćna mora instalatera. Ožičenje je uvijek složeno. Oštećenje stare arhitekture ili opreme za vrata je trajni rizik. Danas su bežični uređaji za kontrolu pristupa pojednostavili ovaj proces jer kombiniraju nivo zaštite i dugovječnost žičane tehnologije.

 Za upravitelje objekata, sigurnosne obaveze za svaku zgradu ili prostor uglavnom su iste. Ljudi i imovina moraju biti zaštićeni. Pristup najosjetljivijim zonama mora se pažljivo filtrirati. Upadi se moraju spriječiti. Ipak, instalacija, ožičenje i veće intervencije predstavljaju jedinstven skup izazova u starijim zgradama.

Uređaji za kontrolu pristupa koji se napajaju preko baterija mogu bežičnim putem dodati odgovarajuće funkcije po nižim i predvidljivijim cijenama. To je zato jer vam više nije potrebno kabliranje oko vrata. U bežičnom sistemu, brave za vrata, ormare i druge prostore bežičnim putem komuniciraju sa mrežom čvorišta. Ove komponente se mogu postaviti blizu postojećih izvora napajanja, čime se smanuju građevinske intervencije. Softver donosi odluku o pristupu koja se prenosi do brava putem čvorišta. Sve se događa gotovo trenutno i bez žica.

U staroj zgradi, odabir kablova za zaštitu vrata ne povlači samo troškove već i neizvjesnost. Kada radite sa starim podovima i zidovima koji su stari 100 ili više godina, iznenađenja se uvijek javljaju. U fazi instalacije ova velika iznenađenja mogu biti vrlo skupa.

Estetika je još jedan izvor briga. Bežični cilindri za kontrolu pristupa, na primjer, nude izdržljivu i certificiranu elektroničku sigurnost uparenu s minimalnim vizualnim promjenama. U historijskim zaštićenim zgradama neophodna su sigurnosna rješenja niskog profila. Osim toga, zamjena mehaničkih brava bežičnim elektronskim uređajima za vrata smanjuje radno opterećenje povezano s rukovanjem i praćenjem fizičkih ključeva. Tako se upravi zgrada štede vrijeme i novac.

Primjer: brave iz 21. stoljeća u zgradi iz 16. stoljeća

Prilikom ažuriranja kontrole pristupa za jednu obrazovnu instituciji u Španiji, instalateri su se suočili sa ovim izazovima. Colegio Diocesano Santo Domingo u Orihueli više je od obrazovne institucije. Ove historijske zgrade datiraju iz 1500-ih godina. Tamošnjem muzeju trebala je zaštita preko istog pristupnog sistema. Ovo je mjesto kulturne baštine, ali i učenja.

Zato je za novi pristupni sistem traženo minimiziranje smetnji na dva fronta. Zgrade su zavedene kao resurs od kulturnog naslijeđa i nalaze se u španskom registru historijske baštine. To znači da se ne smiju oštetiti. Uprava je željela izbjeći smetnje u svakodnevnom odvijanju nastave. Rješenje su bežične brave.

„Osim glavnih ulaza i učionica, pristup privatnim prostorima, poput liftova, ureda, prostorija za osoblje, crkve, muzeja, biblioteke i informatičkog kabineta pod stalnim je nadzorom”, kaže IT menadžer fakulteta Francisco Fernández Soriano. “Zahvaljujući našim SMARTair uređajima instaliranim na više od 300 vrata, sigurnosni tim može u svakom trenutku saznati ko je pristupio kojoj lokaciji i kada. Tako se jača sigurnost djece i osoblja, jer neovlaštene osobe ne mogu ući u zgradu“.

Instalacija novog školskog SMARTair sistema zahtijevala je malo rada. Neka vrata su stara 500 godina, pa veće izmjene nisu bile moguće. Uređaji za vrata SMARTair lako se postavljaju bez bušenja ili žica. Na primjer, za ugradnju SMARTair cilindra, tim je jednostavno zamijenio postojeći mehanički cilindar SMARTair uređajem na baterije.

„Sistem je instaliran bez problema i ometanja nastave”, kaže Soriano.

Primjer: fleksibilnost za školu i dom za njegu

U školi Vejle Friskole u Danskoj, na upravljanje ključevima se trošilo „jako mnogo vremena, otprilike 5 sati sedmično“, objašnjava Henrik Kækel iz tehničke službe škole.

Sada su i mehanički ključevi zamijenjeni bežičnim sistemom za kontrolu pristupa. Više od 80 vrata i ormarića unutar škole osigurano je bravama SMARTair. Za historijski značajnu zgradu poput Vejle Friskole, klijent je zahtijevao da se uređaji mogu lako i nenametljivo nadograđivati.

„Ranije je bilo teško jer smo imali velikih problema s izgubljenim ključevima”, kaže Henrik Kækel. „Bilo je puno posla oko izrade ključeva i predaje“. Danas osoblje škole provodi oko 5 minuta sedmično na upravljanju svojim sistemom pristupa.

„Sve je nevjerojatno lako za shvatiti … treba vam jedna  minuta da se kodira pristup za učenika“, dodaje on. Čak je i upravljanje iznajmljivanjem školskih zgrada za vanškolske aktivnosti jednostavno i sigurno. Osoblje ustanove izdaje digitalne akreditive za vrijeme trajanja događaja, a zatim ih odmah nakon toga otkazuje putem softvera, bez bojazni da je neko kopirao fizički ključ.

Casa de la Misericordia u Pamploni u Španiji je još jedna višestoljetna zgrada u kojoj se prešlo sa mehaničkog na elektronsko zaključavanje. Kako bi zadovoljili potrebe svakodnevne njege za više od 500 korisnika predstavljen je poseban skup zahtjeva za novi pristupni sistem. Kontrola prostorija u stvarnom vremenu bila je ključna. „U smještajnom objektu poput našeg od ključnog je značaja mogućnost upravljanja u stvarnom vremenu kroz interakciju s vratima u svakom trenutku“, objašnjava Ernesto Serra, upravitelj objekta u Casa de la Misericordia.

Sistem je također morao biti fleksibilan i nadogradiv pa se instalirao u dvije faze. Napredna bežična tehnologija pogodna za naknadnu nadogradnju u staroj zgradi bila je još jedna važna stavka: ova zgrada iz 1930-ih ima velika vrata i zidove debljine do 1 m.

„Bežično rješenje koje nam omogućava instaliranje kontrole pristupa bez ožičenja predstavlja veliku prednost, a i sistem se prilagodio našim sadašnjim i budućim potrebama“, kaže Ernesto Serra.

Saznajte više o nadogradnji kontrole pristupa bez žica i kablova za vrata i preuzmite besplatni SMARTair vodič za rješenja na https://campaigns.assaabloyopeningsolutions.eu/smartair

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *