Uskoro videonadzor za evidenciju saobraćajnih prekršaja u Skoplju

Postojeći sistem sigurnog grada u Skoplju nije namijenjen za kontrolu sigurnosti saobraćaja, ali se očekuje da će uskoro biti završena finansijska konstrukcija za novi sistem za borbu protiv nesavjesnih vozača.
“Radimo finansijsku konstrukciju jer nije mala i ne odnosi se samo na siguran grad već i na kontrolu sigurnosti saobraćaja. To će biti veoma važno jer ćemo isključiti ljudski faktor, nećemo imati selektivnost ni u kom slučaju, bit će sve transparentno i nadam se da će mnogo pomoći u podizanju svijesti javnosti”, rekao je Oliver Spasovski, makedonski ministar unutrašnjih poslova.
Za potpunu realizaciju ovog projekta, kaže, morat će se izdvojiti veća sredstva, jer je sistem ranije korišten samo za potrebe Uprave za sigurnost i kontraobavještajne poslove, dok bi se sada trebao koristiti i za osiguravanje puteva u glavnom gradu.
“Razmišljamo o nekoliko modela. Ne moramo nadograditi postojeći sistem, možemo ići i sa drugim rješenjem, javno-privatnim partnerstvom ili ulaganjem u novu kompaniju”, dodao je Spasovski.
Makedonski policajci nedavno su dobili i donaciju oko 600 nosivih kamera iz Sjedinjenih Američkih Država. Šef osoblja američke ambasade Eric Meyer rekao je da će se time pomoći u poboljšanju profesionalizma i transparentnosti policije.
“Sistem snimanja mobilnom kamerom jedna je od najvažnijih prednosti u radu policije. Uspješno korištenje nosivih kamera zahtijeva veliku i značajnu posvećenost”, rekao je Meyer.
Inače, Policija je inače ove kamere prvi put dobila 2016. godine i do sada su se pokazale veoma korisnim jer je broj pritužbi na policijske službenike od njihova uvođenja znatno smanjen.