CPU: Spriječite štete od mogućih poplava
Šta je gore: poplava ili provala? Naravno, najbolje je da se ne dogodi ni jedno od toga. Ali šta ako se ipak dogodi? I kako se događa da ima toliko instaliranih alarmnih sistema po zgradama i stanovima, a nema dojave poplave?
Piše: Damir Škrgić, menadžer, CPU d.o.o.; E-mail: distribucija@jablotronbih.ba
Kako bi odgovorili na ovo pitanje, potrebno je da se malo upoznamo i sa statističkim podacima i činjenicama. Možda niste znali, ali broj poplava usljed kvara na cijevima je osam puta veći od broja provala. Prosječna šteta provala ugrubo iznosi oko 1.000 eura, dok 2.000 eura iznosi najjeftinija zamjena prosječnih 100 kvadrata potopljenog parketa, računajući i oštećeni namještaj i kućnu tehniku. U navedeni iznos nije uračunata šteta nastala na spratu ispod, a mjeseci udisanja mirisa poplave, lijepka i laka za parket jednostavno nemaju cijene.
Zašto je bitna prevencija?
Poplave najčešće nastaju usljed kvarova na vodovodnim cijevima ili začepljenja kanalizacijskih odvoda. Stoga treba razmišljati o prevenciji štete koja tako može nastati, a ona se sastoji od blagovremene reakcije na stvaranje nivoa vode tamo gdje poplave obično kreću, što su najčešće kupatilo i kuhinja. Tamo su podne pločice nagnute prema nekom slivniku, što ima svoje očigledne razloge. Ako se ipak stvori nivo vode koji aktivira detektor poplave, mora se hitno reagovati kako se poplava ne bi proširila na ostale prostorije i sprat ispod nas. Parket, tehnika i namještaj mogu se spasiti samo brzim zaustavljanjem dotoka vode.
Najbolja reakcija na poplavu je automatsko zatvaranje vodovodne vertikalne za cijeli objekat putem elektroventila i dojava vlasniku i/ili monitoring centru da dođu i zavrnu dotok vode. Isključenje dotoka vode za cijelu vertikalu je logično rješenje s obzirom na to da veći dio poplava dolazi od začepljenja vertikalne kanalizacijske cijevi između spratova. Poplavu će nam javiti detektori, a ovaj put govorimo o nekoliko modela kompanije Jablotron koji se integrišu na postojeće bežične JA-100 centrale.
LD-81 žičani detektor poplave
Ovaj konvencionalni dvožični detektor poplave, koji se integriše u bežične JA-100 sisteme, priključuje se na ulaze bežičnog JA-150M modula – ulazni terminal IN1 (crvena žica) i GND (crna žica). Ako se detektor aktivira, npr. zbog vode, on šalje signal okidača. Ako pređe u stanje pripravnosti, šalje signal koji nije pokrenut. LD-81 se napaja iz strujnog kruga JA-81M, malih je dimenzija 53×20 mm, a kabl koji koristi dug je 2,5 m.
LD-12 detektor poplave za Oasis
Model LD-12 je konvencionalni četverožični detektor poplave. Crvena žica vezuje se na +12V, a crna na GND. Može se dodati u JA-100 sistem priključivanjem na modul za prihvat konvencionalnih senzora, npr. JA-111H-TRB. Pogodan je za korištenje i sa JA-10 LITE žičanim alarmnim setom.
JA-110F detektor poplave na BUS
Model JA-110F je BUS uređaj koji detektuje izliv vode u prostor (podrum, kotlovnica, kuhinja, kupatilo i sl.). Kada su elektrode poplavljene vodom, podaci o aktiviranju se prenose na centralu preko BUS-a, a kada se voda s elektroda povuče, šalje se signal vraćanja sistema u normalno stanje. Ovaj model zauzima jednu adresu u sistemu, a s njim je moguće i direktno aktiviranje PG-a i zatvaranja elektroventila za ugroženu vodovodnu vertikalu.
Više informacija o mogućnostima i stručnoj instalaciji Jablotronovih detektora poplave možete dobiti na web-stranici firme CPU Infotech, oficijelnog distributera za područje Bosne i Hercegovine.