Objekti Stambena sigurnost Svijet Uredi / Poslovni prostori Vatrodojava

Efikasne strategije za upravljanje lažnim požarnim alarmima

Lažni požarni alarmi mogu dovesti do značajnih finansijskih troškova, operativnih poremećaja, narušavanja ugleda, pa čak i ugrožavanja života, navodi Vladimir Zrnić, regionalni menadžer prodaje za Evropu u kompaniji Advanced.

Lažni alarmi su stalni problem koji britanske kompanije košta više od milijardu funti godišnje. Posljedice nisu samo finansijske – česti lažni alarmi dovode do pasivnosti, odgađaju reakcije u stvarnim hitnim situacijama i ugrožavaju živote i imovinu.

Evropske vatrogasne službe već su pod dodatnim pritiskom zbog problema kao što su šumski požari, koji su uništili gotovo dvostruko više površina u Španiji, Francuskoj, Italiji, Hrvatskoj i Grčkoj u poređenju s prošlom godinom. Pri tome, lažni alarmi nadležne službe mogu odvratiti od lokacija na kojima su doista potrebne hitne intervencije.

Strategije za upravljanje lažnim alarmima

Efikasno upravljanje lažnim alarmima počinje temeljnom procjenom rizika od požara i adekvatnim dizajnom protivpožarnog sistema. Dva ključna pristupa temelje se na tehnologiji detektora koji filtriraju lažne signale i inteligentnim vatrodojavnim centralama koje analiziraju podatke senzora kako bi verificirale alarme. Najsavremeniji sistemi objedinjuju ove metode kako bi značajno reducirali lažne alarme.

Inteligentne vatrodojavne centrale

Kombinacija podataka iz detektora s inteligentnom vatrodojavnom centralom poboljšava upravljanje lažnim alarmima. Višesenzorski detektori mogu se prebacivati između načina rada za detekciju topline i dima, dok double-knock programiranje osigurava verifikaciju alarma pomoću više detektora. AlarmCalm sistem kompanije Advanced koristi se u centralama kao što su MxPro 5, Axis EN i Go i uključuje softversku detektorsku tehnologiju koja podržava prolazak određenog vremena za potvrdu prisustva požara prije nego što se aktivira sveobuhvatni požarni alarm.

Primjene inteligentnih vatrodojavnih centrala

Stanovi: Lažni alarmi često su povezani sa svakodnevnim aktivnostima poput kuhanja ili pare iz tuša. Uz AlarmCalm sistem, čak i ako dim iz kuhinje aktivira alarm, stanar može pritisnuti prateće AlarmCalm dugme da ga utiša. To omogućava stanarima da lakše upravljaju alarmima ovog tipa i smanje nepotrebne evakuacije.

Tržni centri: U okruženjima kao što su supermarketi u kojima se često koriste pekarske peći i drugi izvori topline, dim može aktivirati višesenzorski detektor i pokrenuti odbrojavanje za verifikaciju. Ako se dim raziđe i ne detektuje se toplina, sistem će se vratiti u normalno stanje, čime se izbjegavaju nepotrebne evakuacije prodavnica.

Proizvodnja: Visoke temperature, prašina i hemikalije u proizvodnim postrojenjima mogu aktivirati lažne alarme. U ovim okruženjima odgoda verifikacije je način da se spriječe lažni alarmi. Ako se ne aktiviraju dodatni detektori, sistem će se resetovati, što smanjuje prekide proizvodnje i održava produktivnost.

Uredi: I uredske prostorije s različitim stepenom zauzetosti mogu imati koristi od fleksibilnog programiranja. Sa AlarmCalm funkcijom, virtuelne zone unutar zgrada mogu se kreirati nezavisno od tradicionalnih protivpožarnih zona. Time se upravljanje lažnim alarmima može prilagoditi specifičnim potrebama kako bi se poboljšala sigurnost i efikasnost.

Lažni alarmi su više od smetnje jer ugrožavaju sigurnost i povlače velike troškove. Robusna rješenja kao što je AlarmCalm kombiniraju naprednu detekciju i tehnologiju inteligentnih vatrodojavnih centrala kako bi znatno smanjili lažne alarme u različitim okruženjima. Primjenom ovakvih sistema kompanije mogu zaštititi svoje poslovanje, reputaciju i, najvažnije, svoje osoblje.

Za više informacija o AlarmCalm sistemu kompanije Advanced posjetite: https://www.advancedco.com/solution/alarm-calm/

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *