Testira se sistem ranog upozoravanja na požare u Jablanici
Ambasada Češke u Bosni i Hercegovini i nevladina organizacija People in Need, Općina Jablanica i Ministarstvo trgovine, turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanskog kantona su u Jablanici, drugim općinama, gradovima i civilnim zaštitama predstavili pilot-projekat F.I.R.E.S. za rano upozoravanje na šumske požare.
Kantonalni ministar trgovine, turizma i zaštite okoliša Emil Balavac i načelnik Općine Jablanica Damir Šabanović upoznali su prisutne s rizicima s kojima se susreću stanovnici tokom ekstremnih vrućina i posljedicama razornih požara posljednjih decenija.
Trenutno se senzori testiraju u gradskom parku Jablanica, a kasnije će biti postavljeni u općini Jablanica i Parku prirode Blidinje, koji je bio teško pogođen velikim šumskim požarom 2022. godine.
Projekt F.I.R.E.S. uključuje implementaciju niza naprednih tehnologija za otkrivanje, nadgledanje i reagiranje na potencijalne izvore požara u ranoj fazi. Novorazvijeni sistem ranog upozoravanja, zajedno s dronovima, kamerama visoke rezolucije i softverom za slanje SMS poruka, ima za cilj spriječiti širenje šumskih požara te zaštititi živote, imovinu i prirodne resurse.
Međunarodna nevladina organizacija People in Need potpisala je i memorandum o razumijevanju s Ministarstvom trgovine, turizma i zaštite okoliša HNK, Gradom Konjicom i Gradom Trebinjem kako bi sarađivali na mogućem širenju pilot-projekta u regiji.
Konzul i rukovodilac odjeljenja za razvojnu saradnju Ambasade Republike Češke u Sarajevu Štěpán Šantrůček naglasio je značaj saradnje na projektu FIRES, koji sufinansira Ministarstvo vanjskih poslova te zemlje.
“Bosna i Hercegovina je jedna od prioritetnih država razvojne saradnje Češke Republike i jedan od fokusa koje imamo je jačanje otpornosti. To podrazumijeva projekte i ovakve vrste, ali imamo i projekte kojima podržavamo civilnu zaštitu, gorsku službu spašavanja i ostale aktere”, kazao je Šantrůček.
Bosna i Hercegovina je, kako je navedeno, svjedok sve većeg broja šumskih požara, posebno u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, s povećanjem broja požara sa četiri u 2013. na dvanaest u 2023. godini. Izazovi u njihovu suzbijanju uključuju neadekvatnu i zastarjelu opremu, nedovoljno osoblja, otežan pristup ugroženim područjima, kasno otkrivanje požara i nedostatak vode. Šumski požari, istaknuto je, značajno doprinose globalnoj emisiji ugljika, čineći do 20 posto ukupne godišnje emisije.
Sistem ranog upozorenja radi na principu korištenja mreže senzora detektora dima, povezanih u cloudu, pružajući napredna upozorenja i omogućavajući brz odgovor na potencijalne šumske požare. Senzori mogu otkriti dim i atmosferske promjene u roku nekoliko minuta, omogućavajući trenutnu akciju kako bi se spriječilo širenje požara.
Inicijativa također uključuje sveobuhvatnu kampanju podizanja svijesti javnosti, koristeći softver RapidPro za slanje prilagođenih poruka putem SMS-a i popularnih aplikacija za razmjenu poruka, edukaciju zajednice o rizicima od šumskih požara i preventivnim mjerama, kao i upozoravanje u slučaju opasnosti od požara.
(Klix.ba)