Advancis: Veća sigurnost s integrisanim sistemom za upravljanje prijetnjama
Advancis je napravio PSIM softver WinGuard prije skoro 30 godina i sada je jedan od globalnih lidera na tržištu u ovoj oblasti. Trenutne krizne situacije, uključujući one u i na granici s Evropom, povećale su svijest o potrebi zaštite kritične infrastrukture i istaknule nove izazove, ali i mogućnosti u nadzornim centrima
Piše: Günter Landa, direktor, Advancis Austria: E-mail: info@advancis.at
Rat u Ukrajini, sukob Izraela i Palestine, protesti i upad u Kongres u Washingtonu, sabotaža gasovoda i pandemija COVID-a pokazali su nam koliko su krhki opskrbni lanci i sigurnost snabdijevanja važnim resursima i dobrima u našim životima, kao što su energija, voda, lijekovi i hrana. Zaštita kritične infrastrukture svima je na usnama ne samo od uvođenja krovnog zakona Evropske unije.
Naravno, kritična infrastruktura je bila i još je pod opsežnim nadzorom sistema tehničke zaštite. Međutim, često se javljaju problemi kada je u pitanju provođenje sveobuhvatnih mjera u slučaju vanrednih situacija. Šta se događa, naprimjer, ako se noću dogodi požar u strojarnici termoelektrane, a istovremeno se javi alarm za ogradu na bočnom ulazu oko kilometar dalje, a u sigurnosnom centru je samo jedna odgovorna osoba?
Pouzdano rješenje
Otvorena integracijska platforma za upravljanje opasnostima, kao što je Advancisov WinGuard, nudi pouzdano rješenje. Umjesto da se koncentrišu na mnoge različite sisteme kao što su videonadzor ili nadzor ograde, vatrodojavni ili sistem kontrole pristupa, sigurnosno osoblje može koristiti jedinstveni korisnički interfejs i jasno identificirati koje su poruke kritični alarmi. Svi tehnički sistemi povezani su s platformom preko interfejsā za jednoobrazno upravljanje. U slučaju incidenta, operateru se daju jasne proceduralne upute prilagođene pojedinačnoj kompaniji. On mora proći kroz pojedinačne unaprijed definirane korake, jedne za drugima, da bi se situacija riješila što brže i sigurnije. Istovremeno, svi sistemi povezani kroz integracijsku platformu automatski komuniciraju međusobno.
Centralizacija složenih procesa
U navedenom primjeru istovremenog požara i alarma na ogradi to bi značilo da se prvo automatski aktiviraju kamere u mašinskoj prostoriji u okviru korisničkog interfejsa preko povezanog sistema videonadzora. Ovo omogućava operateru da provjeri postoji li požar i da li je potrebno poduzeti mjere. Ako jeste, on to potvrđuje putem dinamičkih uputstava – protivpožarna vrata se automatski zatvaraju, rasvjeta se uključuje, najavljuje se evakuacija zgrade preko razglasa, obavještava se vatrogasna jedinica postrojenja itd. Direktna veza sa kontrolnim sistemima u slučaju hitnih slučajeva je laka, čime se osigurava brza i koordinirana intervencija hitnih službi. Što se tiče istovremeno primljenog alarma na ogradi, mobilna služba sigurnosti i sigurnosno osoblje postrojenja se automatski obavještavaju putem poruke na mobilnim uređajima, a brave i kapije se zatvaraju.
Ukratko, WinGuard je otvorena integracijska platforma koja znatno pojednostavljuje i centralizira složene procese u kontrolnim sobama, što pomaže u brzom i sigurnom rješavanju opasnih situacija.