Zdravstvo napreduje uz sigurnu tehnologiju
Sektoru zdravstva najsavremenije tehnologije nisu nepoznanica. Pored korištenja tradicionalnih sigurnosnih rješenja, zdravstvene ustanove istovremeno prate i tehnološke trendove u svijetu sigurnosti, a sve u cilju povećanja vlastite efikasnosti. Iako počesto ograničenog budžeta kada je sigurnost u pitanju, i njima je potreban visok stepen efikasnosti i djelotvornosti. Zbog toga praćenje najnovijih trendova može pomoći zdravstvenim ustanovama da postignu svoje ciljeve. Ovaj segment sigurnosne industrije u posljednje vrijeme bilježi značajne rezultate. Tako je, npr., u 2017. godini vrijednost digitalnih ulaganja u zdravstvo premašilo cifru od 6,5 milijardi dolara, a taj trend rasta će se, po svemu sudeći, nastaviti i u 2018. Zdravstvene ustanove žele iskoristiti baš sve, od videoanalitike, kontrole pristupa i vještačke inteligencije (AI) do interneta stvari (IoT).
Zdravstveni radnici se suočavaju s mnogim izazovima tokom rada na osiguravanju svojih objekata, što je dodatno otežano činjenicom da je pri tome potrebno kreirati i jednako otvoreno okruženje za same korisnike. Ovo nije nimalo lak zadatak s obzirom na konstantni protok nepoznatih posjetilaca koji izlaze i ulaze u objekat, te činjenicu da bolnice često nemaju definisane ili jasne perimetre. Zbog toga je neophodno posjedovati kvalitetan sistem kontrole pristupa, a zbog toga je primjena biometrije u sektoru zdravstva sve rasprostranjenija i sve se više koristi kao dodatni metod verifikacije, što pomaže ne samo u zaštiti podataka nego i samih ustanova. Također, i vještačka inteligencija je u proteklih nekoliko godina postala popularna tema u oblasti sigurnosti. Očekuje se da će ona igrati važnu ulogu u budućnosti slikovne dijagnostike tako što će ponuditi veću radnu produktivnost institucija, automatizirati procese i poboljšati dijagnostičku preciznost.
Jedan od načina na koje zdravstvene ustanove u svijetu maksimalno iskorištavaju svoje budžete jeste i primjena sigurnosne opreme izvan sfere njene osnovne namjene. Dobar primjer ovoga je način na koji videonadzorne kamere omogućavaju beskontakno praćenje vitalnih medicinskih parametara pacijenata gdje najsavremeniji softver omogućava kamerama da prate ljudske aktivnosti i tako olakšavaju medicinskim sestrama, ljekarima i njegovateljima da efikasnije i efektnije brinu o slabim, bolesnim i starijim osobama.
Mahir Hodžić
Nove tehnologije u zdravstvenim ustanovama
Kontrola pristupa je vitalni segment sigurnosnog rješenja svake zdravstvene ustanove. Međutim, ona samostalno ne može pokriti sve. Integracija s drugim sistemima, kao što su videonadzor, praćenje lokacije i protivprovala, pomaže zdravstvenim menadžerima da ponude ne samo najviši nivo sigurnosti već i kvalitetniju brigu o pacijentima
INTERVJU
- Fernando Ducay Real, direktor, ZKTeco Europe
TRŽIŠTA
- Trendovi na evropskom tržištu pametnih domova
- Izazovi sigurnosti u zdravstvenom sektoru
- Sigurnost i zdravstvo
- Nove tehnologije u zdravstvenim ustanovama
TEME
- IT sigurnost: Usadivi čipovi
PROIZVODI I SISTEMI
- Alarm automatika
- 39 ASSA ABLOY: SMARTair testiran u zdravstvu
- Milestone Systems: Imlek unapredio proizvodnju s IP video-rešenjem
- D-Link : Novi i brži industrijski Ethernet prekidači
DOGAĐAJI
- Security Essen: Sigurnost kao centralna tema našeg vremena
- 112 Expo u Beogradu: Preventiva i zaštita ljudi i imovine
- Beograd: 6. međunarodna konferencija ‘’Korporativna bezbjednost u Republici Srbiji 2018’’
- ATEIS u Beogradu: VELOX spreman za osvajanje Jadranske regije
- Sarajevo: Konferencija Kamira i Hikvisiona
- Sarajevo: Obilježena 2. godišnjica “Dana zaštitara 14.10”
- Istanbul: ISAF 2018: Tržište u znaku rasta
- INTERSEC 2019 : Veliki fokus na bliskoistočno tržište sigurnosti