Axis Communications održao događaj “Doručak s distributerom” u Sarajevu

Axis Communications, švedski proizvođač mrežnih kamera, sistema za kontrolu pristupa i mrežnih audio uređaja za sigurnost, održao je u saradnji s firmom Avtera BH “Doručak s distributerom”

Piše: Dženana Bulbul; E-mail: redakcija@asadria.com

Jačanje prisustva Axisa na tržištu Bosne i Hercegovine, uspostavljanje direktne komunikacije s partnerima i integratorima te predstavljanje najnovijih tehnoloških rješenja bio je cilj ovog susreta. “Želimo se približiti partnerima i integratorima, predstaviti tko smo i koje su naše prednosti, ali i potaknuti dijalog kako bismo oživjeli tržište. Bosna i Hercegovina ima velik potencijal za rast”, izjavio je Ivan Malović, prodajni menadžer za ključne klijente za Jugoistočnu Evropu. Učesnici su upoznati s Axisovim poslovnim modelom, najnovijim end-to-end rješenjima, kao i konceptom ukupne cijene vlasništva.

Buđenje tržišta

Avtera je distributer Axisovih uređaja. Imaju osamnaest zaposlenih, od čega je desetero u sektoru prodaje. “Promet Avtere BH u 2024. godini iznosio je 29.500.000 KM (oko 15.000 eura), uz prosječni godišnji rast od 16,5%. Ukupan promet Avtera grupacije za 2024. godinu iznosi približno 220.000.000 eura”, rekao je Nedim Selimović, menadžer proizvoda. Nakon uvoda o distributeru, fokus se prebacio na samu tehnologiju. Malović je govorio o prednostima Axis Communications rješenja, naglašavajući vlastiti ARTPEC čipset, razvijen posebno za videonadzor, koji osigurava vrhunske performanse i sigurnost. Uz fleksibilan softver koji se lako integriše s drugim sistemima, bogatu ponudu uređaja i snažnu tehničku podršku, Axis se izdvaja i vodećom pozicijom u oblasti kibernetičke sigurnosti. Proizvodi dolaze s petogodišnjom garancijom i podrškom i nakon završetka proizvodnje.

Inovacije u nizu

Axis nastavlja svoju tradiciju inovacija i u razvoju softverskih rješenja. Najnovija generacija njihovog softverskog čipa, ArtPak 9, značajan je iskorak u performansama – omogućavajući obradu više rezolucije, unaprijeđeni deep learning procesor za analitiku i poboljšan kvalitet slike. Prvi su i jedini na tržištu koji koriste novi AV1 enkoder, standard koji koriste vodeći web streaming servisi poput Netflixa i YouTubea, a koji nasljeđuje ranije H.265 i H.264 standarde. Uz ArtPak 9 čipset, kvalitet prikaza, posebno bijele boje i detalja slike, znatno je poboljšan. Axis dizajnira svoje chipsete s oko 50% rezervnih kapaciteta kako bi osigurali dugotrajnu relevantnost kupljenih kamera, što znači da neće brzo zastarjeti.

Malović je govorio i o inovativnoj funkciji Live Privacy Shield, koja mnogima još nije poznata. Riječ je o aplikaciji koja se instalira direktno na kameru i omogućava sakrivanje lica, registarskih tablica ili čak cijelih osoba, potpuno u skladu s GDPR-om. “Kad klijent brine o GDPR-u i ne želite dugo objašnjavati zakone, samo mu pokažite Axis kamere s tom funkcijom. Vidjet će da su lica i osjetljivi podaci zaštićeni i neće biti brige”, kazao je on.

Najprodavaniji model

Predstavljena je i Q1728 Block kamera. Ovaj model, prvi iz serije Q17 sa 28 blokova, opremljen je sa 8 megapiksela i velikim senzorom koji je izuzetno osjetljiv na svjetlost. Prednost ove kamere je što, ako već imate Axis kućište, možete ga iskoristiti i samo zamijeniti kameru unutra. “Novost je da je ovo prva box kamera sa dva senzora. Kamera ima širokokutni senzor od 8 megapiksela koji snima do 30 frameova u sekundi i uskokutni senzor od 2 megapiksela koji radi na 60 frameova u sekundi. Razlog za dva senzora je taj što je kamera dizajnirana tako da klijent može pratiti opću situaciju, ali i imati detaljan pregled jednog specifičnog dijela scene, gdje se očekuje prolazak vozila ili pojava osoba”, rekao je Malović.

On je najavio da će nove PTZ kamere serije Q63, Q55 i Q58 biti premijerno predstavljene krajem mjeseca. Naglašeno je da Q serija predstavlja vrhunac Axisovog kvaliteta, a posebno se izdvajaju funkcijom laserskog fokusa koja omogućava brzo i precizno zumiranje udaljenih objekata, čineći ih idealnim za nadzor prometnica i drugih ključnih lokacija. Prisutni su upoznati i s multisenzorskim kamerama, koje imaju četiri motorizirana senzora (pan, tilt, roll i zoom), ali se razlikuju od PTZ kamera jer se rijetko pomjeraju – obično nekoliko puta godišnje. Koriste se za nadzor kritičnih lokacija, poput mjesta sa čestim slučajevima vandalizma ili autobuskih stanica. Svaki senzor ima vlastito infracrveno osvjetljenje za noćni nadzor.

AXIS Camera Station

Kvalitetan softver ključan je za efikasan videonadzor, a Axis nudi rješenje kroz AXIS Camera Station u dvije verzije – Edge i Pro. AXIS Camera Station Edge je hibridno rješenje koje kombinuje lokalnu pohranu i cloud upravljanje. Snimci ostaju pohranjeni lokalno, dok se sistemom upravlja putem interneta. Ne zahtijeva Windows OS, NVR uređaje niti dodatne licence, te je idealan za jednostavne instalacije. AXIS Camera Station Pro namijenjen je složenijim sistemima koji zahtijevaju potpunu mrežnu kontrolu, često bez pristupa internetu. Podržava Axisove i ONVIF kompatibilne uređaje te koristi model licenciranja “jedan uređaj – jedna licenca”. Malović je naglasio važnost kvalitetnog softverskog rješenja za upravljanje nosivim kamerama, ističući da ključnu ulogu ne igra samo snimanje već i način upravljanja snimcima. Odabir platforme treba prilagoditi veličini i potrebama organizacije. Kao primjer je naveo AXIS Body Worn Manager, koji dolazi u dvije verzije. Osnovna verzija, namijenjena manjim organizacijama na jednoj lokaciji, omogućava osnovno upravljanje i dijagnostiku bez dodatne licence. Za složenije sisteme tu je Pro verzija, koja omogućava centralizirano upravljanje višestrukim lokacijama, integraciju s Active Directoryjem i zahtijeva plaćenu licencu.

Dugoročni cilj

Razmišljanje o sigurnosnim rješenjima ne smije biti kratkoročno. U tom kontekstu, posebno je izdvojen značaj Axis Cloud usluga, koje omogućavaju centraliziran i siguran pristup svim servisima putem platforme My Systems. Ova platforma olakšava upravljanje uređajima i korisnicima donosi jedinstvenu prijavu (Single Sign-On) i personalizirane funkcionalnosti, što u praksi znači manje tehničkih problema, brži pristup podacima i veću kontrolu tokom čitavog životnog ciklusa sistema.

Kada je riječ o konceptu ukupne cijene vlasništva, posebno je naglašeno da početna cijena opreme čini tek manji dio ukupnih troškova – oko 30%, dok se ostatak odnosi na skrivene troškove poput održavanja, energije, obuka, softverskih ažuriranja, mrežnih i licencnih naknada te rizika od kibernetičkih napada. Axis partnerima nudi alate za efikasan i pouzdan rad, poput Axis Device Managera za masovno ažuriranje firmwarea i Site Designera za brzo planiranje i dokumentaciju sistema.

Related Posts