Kontrola pristupa Najave II Softveri

Evropske zemlje odobrile viši frekvencijski opseg za RFID

Korištenje višeg frekvencijskog opsega od 915 do 921 MHz u većini evropskih zemalja će poboljšati performanse UHF RFID-a i učiniti ga univerzalnijim jer se kanali preklapaju s onima koji se koriste u Sjevernoj Americi i šire. Samo Njemačka, Grčka i Nizozemska zadržavaju niži frekvencijski opseg zbog vojne primjene gornjeg opsega

Priredila: redakcija a&s Adrije; E-mail: redakcija@asadria.com

Odluka 11 evropskih zemalja da usvoje viši frekvencijski opseg u rasponu od 915 do 921 MHz prvi put omogućava globalni i univerzalni pristup spektru za UHF RAIN RFID tehnologije i proizvođače. Ovo su posljednje zemlje Unije koje su donijele ovu odluku nakon što su to ranije učinile i druge države na evropskom kontinentu. Odobravanjem korištenja RFID tehnologije u višem opsegu, evropske zemlje omogućavaju poboljšane RF performanse i instalacije s nižom potrošnjom energije, navode u RAIN Allianceu. Ovaj konzorcij je u posljednje dvije godine lobirao kod vlada evropskih zemalja da odobre primjenu ovog nedovoljno iskorištenog frekvencijskog opsega širom kontinenta.

 Koje su prednosti?

Prednosti višeg frekvencijskog opsega za razliku od tradicionalnog (865 do 868 MHz) uključuju do 40% veći domet čitanja, dvostruko veće brzine komunikacije i manju potrošnju energije. Za proizvođače na globalnom nivou, odobrenje će značiti da oni sada mogu lakše dizajnirati čitače i sisteme za globalnu upotrebu. Ovo također olakšava i dizajn oznaka, čitača i sistema te ubrzava plasman novih rješenja na tržište, navodi Aileen Ryan, direktorica RAIN Alliancea. Posljednje zemlje koje su se pridružile inicijativi su Austrija, Češka, Hrvatska, Latvija, Malta, Crna Gora, kao i Poljska, Rumunija, Švedska, Srbija i Turska. Time je ukupan broj zemalja učesnica porastao na 35.

 Preklapanje opsega širom svijeta

UHF RAIN RFID sistemi su se do sada na globalnom nivou suočavali s izazovom neujednačenih frekvencijskih opsega za primjenu s RFID tehnologijom u različitim zemljama i na kontinentima. Cijeli radiofrekvencijski spektar koji se ranije koristio kretao se između 860 i 960 MHz, dok se RAIN RFID tehnologija se obično koristila u opsegu od 860 do 930 MHz. Ipak, većina zemalja dozvoljava korištenje opsega od 865 do 868 MHz (koji uključuje Evropu) ili segmenta opsega u rasponu od 902 do 928 MHz koji se koristi u SAD-u i većini drugih zemalja na svijetu.

Kao posljedica toga, proizvod dizajniran za jedan frekvencijski opseg možda neće biti jednako funkcionalan svugdje na svijetu ako mu korišteni RF kanali ne odgovaraju. U nekim slučajevima, to je usporavalo globalni razvoj tehnologija i rješenja. Osim toga, niži spektar koji se tradicionalno koristio u Evropi nosi i određene kompromise kada su u pitanju performanse. Zbog toga je viši RAIN RFID opseg od 915 do 921 MHz odobrio Evropski institut za telekomunikacijske standarde (ETSI), dok su regulatorna tijela definirala dostupnost kanala i njihovu iskoristivost.

Bolje performanse

Do sada je viši opseg imao tek ograničen utjecaj. Iako su neke evropske zemlje rano počele koristiti ovaj spektar, on nije bio univerzalno prihvaćen širom kontinenta. “Prednosti performansi kod korištenja gornjeg opsega su značajne”, smatra Josef Preishuber-Pflügl, direktor regulatornih poslova u RAIN Allianceu. On pojašnjava da prijenosna snaga čitača sada raste s dva vata, s nižim ETSI-jevim frekvencijskim opsegom, na sadašnja četiri vata. “Osim toga, razmak između kanala čitača se udvostručuje i prelazi sa 600 kHz na 1200 kHz, dok se širina prijenosnog kanala povećava s 200 na 400 kHz. Snaga povratnog rasipanja oznaka raste deset puta, sa 10 µW u donjem opsegu na 100 µW u gornjem opsegu”, kaže Preishuber-Pflügl.

Još tri zemlje preostale

Tri zemlje koje nisu usvojile gornji frekvencijski opseg u Evropi su Njemačka, Grčka i Nizozemska. One su se od tog koraka uzdržale zbog vojnih snaga koje u tim zemljama već koriste navedeni opseg. Ipak, postoji mogućnost da se pridruže ostalima u budućnosti. “Ovdje nije riječ o ‘ne’, već o ‘ne sada’”, navodi Aileen Ryan, izvršna direktorica RAIN Alliancea. U međuvremenu, uključivanje 11 evropskih zemalja predstavlja kritičnu masu koja bi mogla oblikovati i proširiti upotrebu RFID-a, uz jačanje globalnog razvoja i potencijalno širenje polja njegove primjene. Odobravanje korištenja gornjeg frekvencijskog opsega dolazi u vrijeme kada se primjena RAIN RFID tehnologije širi, posebno u Evropi. Razlog za to je činjenica da proizvođači nastoje ispuniti zahtjeve EU-a kada je u pitanju “digitalni pasoš proizvoda”, koji predviđa njegovo praćenje od momenta proizvodnje do odlaganja ili recikliranja. RFID tehnologija je u poziciji da omogući automatsko evidentiranja identiteta i historijata proizvoda pomoću pasivnih oznaka koje su kodirane s jedinstvenim ID-jem za konkretni proizvod.

U protekle dvije godine, neke zemlje su rano počele koristiti viši frekvencijski opseg, ali je svijest o njemu bila ograničena. “U posljednjih 12 mjeseci poticali smo kompanije članice konzorcija RAIN Alliance da počnu implementirati rješenja u gornjem opsegu ETSI-ja, ali smo paralelno s tim nastavili lobirati u drugim zemljama koje još nisu dodijelile ovaj opseg”, kaže Ryan.

Većina implementacija je obuhvatala rješenja s lokaliziranim primjenama, budući da se oznake nisu mogle očitati u svakoj evropskoj zemlji. “Sada vjerujemo da će zbog šire dostupnosti ovog opsega doći i do šire primjene RAIN RFID-a u gornjem opsegu ETSI-ja”, dodaje ona.

Uključivanje 11 evropskih zemalja predstavlja kritičnu masu koja bi mogla oblikovati i proširiti upotrebu RFID-a, uz jačanje globalnog razvoja i potencijalno širenje polja njegove primjene

Uklanjanje prepreka za globalni RAIN RFID

Ključni cilj konzorcija RAIN Alliance je skaliranje tehnoloških implementacija na globalnom nivou, zbog čega ova organizacija pozdravlja nove odluke kao uklanjanje prepreka široj primjeni. “To je još jedan korak naprijed koji pokazuje da RAIN RFID sada može rasti globalno jer ta prepreka više ne postoji”, kaže Ryan.

Kako korištenje gornjeg frekvencijskog opsega i RAIN RFID-a u cjelini nastavlja rasti, obim i raznovrsnost slučajeva primjene za koje je tehnologija dizajnirana nastavit će se širiti i diverzificirati, navode u RAIN Allianceu. “Smatram da je ovo temeljni pokretač promjena i važan momenat za industriju, pa i velika pobjeda za RFID industriju”, zaključuje Ryan.

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *