HID vraća povjerenje na radno mjesto

Kako preduzeća i vlade ulaze u novu eru zaštite na radnom mjestu, dva glavna preduslova za to su spremnost i sposobnost brze prilagodbe. Širokoprihvaćena kontrola pristupa, autorizacija, internet stvari i druge pouzdane provjere identiteta osnova su za sigurno i pouzdano ponovno otvaranje radnih mjesta
Piše: Jaroslav Barton, direktor marketinga proizvoda, HID Global
E-mail: chris.gibbs@vol4comms.com
I HID Global se suočio s izazovima vraćanja zaposlenika na posao. Prvi korak koji je kompanija preduzela bio je razvoj strategije i procesa za komunikaciju sa zaposlenima u vremenu brzih promjena te izrada sveobuhvatnog priručnika koji će pomoći da se istovremeno zaštite zaposleni i osigura nesmetano poslovanje. Rezultat toga je priručnik “Povratak na radno mjesto”, koji je pružio jasne preporuke voditeljima odjela, zaposlenicima i kupcima u stalno promjenjivom okruženju. Zaposlenicima je najvažnije zdravlje i sigurnost. Stoga je važno predvidjeti njihove emocije kao i opravdane brige. Jednako je bitno gledati unaprijed i pokazati kako “novo normalno” izgleda za zaposlene definirajući i pružajući sigurnost spram novih načina ponašanja na inače poznatom radnom mjestu. Priručnik je u tom pogledu pružio ohrabrujuću jasnost.
Četiri područja
Iako se svaki ured ili objekat mora prilagoditi svojim potrebama, HID Global se u cjelini koncentrisao na četiri osnovna područja: zaštita, čišćenje, razmjena poruka i održavanje distance. Kompanija se u domenu zaštite i socijalne distance okrenula vlastitom portfoliju proizvoda i rješenja. Određene su posebne smjernice za održavanje razmaka i ograničenje vremena na sastancima, kao i prakse prilikom pozdravljanja, objedovanja i upravljanja dostavom pošte i paketa. Smjernice su, također, pokrivale aktivnosti u sobama za sastanke, uredima i radnim stanicama. Voditelji ureda fokusirali su se na to kako mogu preurediti mjesta okupljanja i premostiti druge izazove vezane za upravljanje gužvama. Stalno se radilo na osiguravanju provođenja mjera u pregrađenim radnim prostorima, osmišljavanju i upravljanju obrascima protoka prometa te upotrebi pleksiglasa i drugih prepreka za osiguravanje razmaka.
Provođenje uputa
Nakon definiranja ovih smjernica za održavanje distance HID je primijenio vlastite tehnologije da automatizira njihovo provođenje. Dvije su ključne komponente:
Dinamična sigurnost na radnom mjestu: upravljanje posjetiocima putem clouda, izdavanje bedževa za zaposlenike koji rade na daljinu i posjetioce te beskontaktna rješenja za kontrolu pristupa koja smanjuju kontakt između osoba. Upravljanje fizičkim udaljavanjem zasnovano na definiranim pravilima pruža trenutni uvid i upozorenja kako bi se zaposlenici pridržavali sigurnosnih i sanitarnih zahtjeva.
Automatizirani brzi odgovor i usklađenost: automatsko usklađivanje ponašanja posjetilaca s donesenim mjerama, pretraživanje dolazaka u kontakt, fizička distanca i higijena otklanjaju teret uvođenja novih zdravstvenih i sigurnosnih procedura.
Uspješan test
HID je u okviru pilot-projekta svoja rješenja testirao na 200 vlastitih radnika, a nakon što su na snagu stupile zdravstvene mjere za održavanje socijalne distance. Rješenja su primijenjena u različitim okruženjima, od proizvodnih traka do radnih separea, prostora za ručavanje i ulaznih predvorja. Svaki zaposlenik dobio je BLE (Bluetooth Low Energy) privjesak na vezici koja koristi peer-to-peer (svako sa svakim) komuniciranje koji šalje obavještenje ukoliko se približi drugoj osobi manje od 2 m tokom određenog perioda. Podaci o tome šalju se u oblak za analizu i određivanje lokacije u zgradi gdje se incident dogodio. Kao alternativa privjescima, iste se mogućnosti mogu pružiti pomoću značke ili držača značke koji se lako dodaje postojećim ličnim kartama. U oba slučaja postoji čitav digitalni trag kretanja zaposlenika i njegovih interakcija dok je na poslu. Privjesci se mogu izdati i svim posjetiocima i izvođačima radova. Poslodavci definiraju politike održavanja međusobnog razmaka i parametre upozorenja za sprečavanje izbijanja infekcije shodno zdravstvenim preporukama, a mogu se kreirati i zone s geoogradama oko prometnih područja (sobe za odmor, hodnici, predvorja) kako bi se smanjilo okupljanje velikog broja ljudi.
Ključna uloga
Rješenje igra ključnu ulogu i kada neko dobije pozitivan rezultat testa na koronavirus. Jednim klikom možete dobiti detaljan izvještaj o svim kontaktima te osobe pomoću podataka o njenom kretanju i interakcijama. Time se pokreću sigurnosni protokoli zasnovani na izvještajima koji uključuju hronološki popis svih slučajeva kada su dvije osobe bile u istoj zoni ili su se previše približile jedna drugoj. Može se procijeniti rizik od izloženosti svakog zaposlenika u objektu i minimizirati prekid rada jer možete brzo reagovati na ovakve slučajeve i po potrebi aktivirati proces izolacije.
Pilot-projekat koji je proveo HID Global otkrio je mnogo o reakcijama zaposlenika na globalnu zdravstvenu krizu. Generalno su željeli biti dio nečega što bi moglo imati ogroman utjecaj na radnike širom svijeta. Njihovo učešće u projektu također je otkrilo kako najbolje primijeniti smjernice i istovremeno omogućiti optimalno iskustvo za zaposlenike. Osim toga, došlo se i do podataka kako se IoT ekosistem može brzo nadograditi i prilagoditi dinamičnim potrebama bolnica, proizvodnih pogona i preduzeća. Mogućnosti nadzora i analitike u realnom vremenu mogu pomoći u osiguravanju poštivanja niza drugih zahtjeva, kao što su politike održavanja higijene ruku i drugi propisi uvedeni kao dio “nove normale”. Istovremeno, organizacije mogu iskoristiti ova IoT rješenja i nakon globalne zdravstvene krize, jer postavljaju temelje za jednostavno dodavanje još više IoT aplikacija, kojima se može centralno upravljati putem jedne platforme.