Svijet

Interpol pozvao na hitnu akciju: AI podstiče globalni rast cyber kriminala

Tehnologija vještačke inteligencije podstiče rast finansijskih prevara i cyber kriminala, upozorio je Interpol. Sofisticirane prevare i lanci trgovine ljudima iskorištavaju kriptovalute i društveni inžinjering za krađu milijardi. Interpol je rekao da je potrebna hitna globalna akcija za borbu protiv ove rastuće prijetnje.

U svojoj najnovijoj procjeni globalnog cyber kriminala i finansijskih prevara, Interpol je upozorio na sve veću prijetnju koju predstavljaju sofisticirane kriminalne operacije koje koriste AI tehnologiju.

Pojava vještačke inteligencije (AI), velikih jezičkih modela, kriptovaluta i modela prevara baziranih na uslugama kao što su phishing i ransomware osnažuju rast kriminalnih aktivnosti širom svijeta.

Napredne tehnologije omogućile su organiziranim kriminalnim grupama da provode profesionalne i složene prevare s minimalnom tehničkom stručnošću i troškovima koji su ranije bili neophodni. Pojava zlonamjernih AI chat botova kao što su WormGPT i FraudGPT su neki od primjera.

Izvještaj naglašava ekspanziju mreža trgovine ljudima koje su uključene u operacije call centara, posebno u izvršavanje hibridnih prevara kao što su takozvane “pig-butchering” šeme, koje kombinuju elemente romantike i investicijskih kriptoprevara.

Generalni sekretar Interpola Jirgen Štok izrazio je zabrinutost zbog epidemije finansijskih prevara, naglašavajući razorni utjecaj na pojedince, preduzeća, pa čak i vlade. On je naglasio hitnu potrebu za koordinisanom akcijom kako bi se zatvorile postojeće rupe, poboljšali mehanizmi za razmjenu informacija i potaknuo globalni odgovor na borbu protiv ove prijetnje.

Ključni nalazi iz izvještaja ističu rasprostranjenost finansijskih prevara, sa preovlađujućim trendovima, uključujući investicijske prevare, prevare s avansnim plaćanjem, ljubavne prevare i kompromitovanje poslovne e-pošte. Finansijske prevare obično uključuju mreže saučesnika, koje variraju od visokoorganizovanih do slabo povezanih grupa.

Interpol se zalaže za uspostavljanje javno-privatnog partnerstva kako bi se ušlo u trag i povratila izgubljena sredstva.

Od pokretanja Interpolovog mehanizma za Globalnu brzu intervenciju plaćanja (I-GRIP) 2022. presretnuto je više od 500 miliona dolara prihoda stečenog kriminalom, koji prvenstveno potječe od cyber prevara.

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *