Oglasi za prodaju lažnih i ukradenih Twitter profila preplavili Dark Web
Prošle godine lažni i ukradeni X (Twitter) Gold profili preplavili su tržišta i forume na internetu i dark webu, navodi se u izvještaju CloudSEK-a. Cyber kriminalci su koristili više tehnika za falsifikovanje i krađu X Gold naloga od kada je kompanija uvela novi program verifikovanih naloga u decembru 2022.
Twitter Gold, sada X Gold, označava nalog verifikovane organizacije na platformi. Ova oznaka je uvedena uz Twitter Blue, sada X Blue, kvačicu koju svaki korisnik može kupiti ako želi premium profil, i Twitter Grey, sada X Grey, za javne i nevladine organizacije.
Prvi oglas za Gold profil na tržištima dark weba istraživači CloudSEK-a su primijetili u martu 2023. Od tada je primjetan talas oglasa za X Gold profile na dark webu, pored oglasa za lažne ili ukradene Facebook, Instagram, Yahoo i TikTok profile.
Cyber kriminalci koji prodaju te profile koriste nekoliko metoda da ih nabave, uključujući ručno kreiranje lažnih naloga koje oglašivači verifikuju, nakon čega su “spremni za upotrebu” za kupce. Drugi metod je hakiranje postojećih profila. Alati koji se koriste za ovo su, između ostalih, Open Bullet, SilverBullet i SentryMBA. Treći metod podrazumijeva korištenje malvera za prikupljanje kredencijala i krađu naloga.
Cijene za lažne ili ukradene profile kreću se od 0,30 dolara za novi X profil bez kvačice do oko 500 dolara za Gold profil. Sve kupovine se obavljaju preko posrednika, koji garantuju autentičnost profila prodavača i sredstava kupaca. Ovakvi oglasi također pružaju višestruke mogućnosti cyber kriminalcima da postanu garanti jer su u pitanju veliki iznosi. Osim toga, takvi profili se mogu preprodati, što otvara čitavo tržište preprodavaca kompromitovanih profila, kažu istraživači CloudSEK-a. Hakirani profili na društvenim mrežama mogu se iskoristiti za phishing kampanje. Također se mogu koristiti za narušavanje reputacije vlasnika profila.