Cyber sigurnost Industrija / Proizvodnja Istraživanja Naftna i plinska industrija Najave II Prijevoz / Saobraćaj Softveri

Sankcije Rusiji: Šta rat na istoku Evrope znači za industriju sigurnosti?

Ruska invazija na Ukrajinu traje duže od mjesec dana i ne zna se kada će završiti. Rat će dugoročno uzdrmati ne samo odnose među državama nego i ekonomiju. No, postavlja se pitanje kako će to utjecati na industriju sigurnosti

Priredila: redakcija a&s Adrije i portala asmag.com; E-mail: redakcija@asadria.com

Rat u Ukrajini počeo je 24. februara. Od tada je više država i kompanija najavilo obustavu poslova s Rusijom. To uključuje i proizvođače sigurnosne opreme. U nastavku teksta vam donosimo više detalja o ovim događajima.

Podrška Ukrajini

“Prošle sedmice smo odlučili zaustaviti sve isporuke prema Ruskoj carinskoj uniji (Armenija, Bjelorusija, Kazahstan, Kirgistan i Rusija) do daljnjeg. Osim toga, ne primamo nove narudžbe niti registrujemo nove projekte u toj regiji. Pomno pratimo razvoj događaja i čim budemo imali bilo kakve dodatne informacije ili promjene o kojima bismo mogli podijeliti informacije, učinit ćemo to s onima kojih se to tiče”, naveli su iz Axis Communicationsa. Slična obavijest stigla je iz MOBOTIX-a: “Upravni odbor MOBOTIX-a odlučio je odmah prekinuti sve poslovne transakcije s Rusijom u znak podrške globalnim sankcijama protiv ruske invazije na Ukrajinu. Ujedinili smo se s ostatkom svijeta u naporima da rusku vladu pozovemo na odgovornost za ovo i izražavamo svoje najdublje poštovanje i saosjećanje građanima Ukrajine.”

“Naprosto smo shrvani činjenicom da svjedočimo kontinuiranoj invaziji Rusije na Ukrajinu i novom stradanju ljudi. Kao odgovor na sve to odlučili smo poduzeti akciju kako bismo pokazali našu podršku ukrajinskom narodu – obustavili smo sve naše aktivnosti u Rusiji i Bjelorusiji do daljnjeg. Osim toga, uputili smo pomoć preko UNICEF-a posebno namijenjenu djeci. Naše misli su s narodom Ukrajine. Svima koji su direktno pogođeni ovom situacijom, bez obzira na njihovu nacionalnost, želimo izraziti podršku u ovom teškom vremenu”, poručio je izvršni direktor Milestone Systemsa Thomas Jensen. Iz kompanije Honeywell kratko su poručili da također obustavljaju sve poslove u Rusiji i Bjelorusiji zbog invazije na Ukrajinu. To praktično znači da je kompanija suštinski obustavila sve svoje prodajne, distribucijske i uslužne aktivnosti u obje zemlje, pridruživši se tako grupi zapadnih firmi koje su obustavile poslovanje na tom prostoru. Treba napomenuti i da je Messe Frankfurt, najveći evropski organizator sajmova i matična kompanija platforme asmag.com, također je najavio slične mjere. “Ruska invazija na Ukrajinu predstavlja prijetnju bez presedana mirnom suživotu u Evropi. Messe Frankfurt podržava sve sankcije koje je poduzela njemačka savezna vlada. U tom kontekstu, Upravni odbor Messe Frankfurta odlučio je otkazati sve događaje u okviru svoje podružnice u Rusiji do daljnjeg”, navode iz asmaga.

Manji utjecaj na proizvođače

Zbog rata se mnogi pitaju kako takav događaj može utjecati na našu industriju. Za početak treba reći da Rusija nije veći izvoznik u sigurnosnoj areni. “Osim nekoliko dobavljača sa sjedištem u toj zemlji, Rusija zaista nije veliki proizvođač sigurnosnih proizvoda i komponenti, tako da će utjecaj na te aspekte tržišta vjerovatno biti minimalan”, kaže Danielle VanZandt, analitičar za industriju sigurnosti u kompaniji Frost & Sullivan. Iako su i Rusija i Ukrajina zemlje koje imaju obimne nabavke u segmentu sigurnosti, one nisu “centralna središta” aktivnosti za mnoge proizvođače sigurnosnih sistema. “Kao takav, sukob će vjerovatno utjecati na sve tekuće projekte tako što će ih u potpunosti zaustaviti, no moguće je da to neće imati značajan finansijski utjecaj na proizvođače sigurnosnih sistema. Kineski pružaoci sigurnosnih usluga imaju značajnije prisustvo u Rusiji i za sada bi mogli nastaviti svoje poslovanje tamo. Ipak, nastavak pritiska kada su u pitanju ekonomske sankcije i izolacija mogao bi promijeniti i njihove prodajne strategije”, smatra VanZandt.
I Motorola prekinula saradnju

Kompanija Motorola Solutions je potvrdila IPVM-u da “obustavlja” narudžbe iz Rusije, uključujući sve ponude za Avigilon i druge njene firme. Motorola je, navodeći sankcije, rekla da će se u potpunosti pridržavati svih zakonskih mjera koje su objavile američke i druge svjetske vlade kada je u pitanju invazija na Ukrajinu. “Zbog invazije na Ukrajinu obustavili smo sve narudžbe proizvoda iz Rusije, kao i isporuku proizvoda u Rusiju iz bilo koje zemlje svijeta. Ovo je u skladu sa sankcijama koje su objavile američka i druge vlade”, ističu iz Motorole. Štaviše, kompanija koja je imala i 58 zaposlenih širom Rusije naglasila je i dodatni rizik od cyber napada, pogotovo nakon što je ključni konkurent, Axis Communications, napadnut  tačno u vrijeme početka ruske invazije. “Pojačali smo odbrambene sisteme od kibernetičkih napada, što je također u skladu s preporukama vlade SAD-a”, kažu iz Motorole.

Povećana potrošnja u istočnoevropskim državama

Ono što možemo očekivati je povećanje izdataka za sigurnost u svim susjednim zemljama. “Očekujem ograničena povećanja ulaganja u sigurnosna rješenja kao što su kontrola pristupa, zaštita granica i odbrana perimetra u susjednim zemljama kao što su Poljska, Rumunija, Estonija i druge. Ipak, veliki dio povećane potrošnje također će se usmjeriti na nabavku odbrambene tehnologije, a ne samo na sigurnost”, kaže VanZandt. Ovo se može primijeniti i na širu industriju sigurnosti u Evropi. “Kratkoročno, Evropa će vjerovatno doživjeti blagi rast u oblasti primjene velikih perimetarskih sigurnosnih sistema, kao i naprednijih sistema cyber sigurnosti kako bi se države i sistemi ojačali u slučaju da se kriza proširi izvan Ukrajine. Zemlje duž ukrajinske granice, kao što su Poljska, Rumunija, Latvija, Estonija, Litvanija, Finska i Moldavija, povećat će ulaganja u sigurnost granica kao sredstvo za zaštitu svojih graničnih prijelaza. Istovremeno, ove zemlje će tražiti i dodatna rješenja za autentifikaciju i provjeru identiteta kao odgovor na priliv izbjeglica iz Ukrajine i regija u blizini kriznih područja. Ovakav nivo potrošnje će vjerovatno i ostati na nešto većoj stopi sve dok se kriza ne završi”, kaže VanZandt.

 Problemi u lancu nabavke

I lanac nabavke može biti u određenoj mjeri pogođen novom krizom, prvenstveno zbog dužeg vremena potrebnog za avionski transport. “Moglo bi doći do nekih blažih posljedica po lanac nabavke unutar industrije, posebno kada su u pitanju proizvodi koji se moraju transportovati zračnim putem. To je posljedica promjena koje su uvedene za mnoge zračne rute kako bi se izbjegli ruski, bjeloruski i ukrajinski zračni prostor. Ograničenja zračnog prostora u regiji i preusmjeravanje zračnih ruta mogu uzrokovati duže vrijeme isporuke i to bi mogla biti najznačajnija posljedica po širi lanac nabavke”, kaže VanZandt. Iako se mislilo da će se problemi s inflacijom i deviznim kursom pogoršati nakon uvođenja sankcija, čini se da oni već jenjavaju i trenutno pogađaju samo rusku i bjelorusku ekonomiju.

Problemi za Kaspersky

Njemački Savezni ured za sigurnost informacijskih tehnologija (BSI) nedavno je objavio da bi korisnici širom svijeta trebali zamijeniti Kasperskyjeve proizvode nekim drugim te upozorio da ruske kompanije koje se bave informacijskim tehnologijama mogu biti špijunirane ili čak primorane da pokrenu cyber napade. “Ruski IT proizvođač može i sam izvoditi napadačke operacije, ali i biti prisiljen protiv svoje volje da napadne ciljne sisteme, odnosno biti špijuniran kao žrtva cyber operacije bez njegovog znanja ili postati alat za napade na vlastite kupce”, navodi se u upozorenju BSI-ja. Trenutno niko ne govori o konkretnim problemima s proizvodima kompanije Kaspersky, ali se navodi da sukob u Ukrajini i ruske prijetnje Evropskoj uniji, NATO-u i Njemačkoj nose veliki rizik od cyber napada. BSI je preporučio da se Kaspersky antivirusni proizvodi zamijene alternativnim, ali pažljivo kako bi se izbjeglo slabljenje odbrane. Nakon upozorenja glasnogovornik njemačkog fudbalskog kluba Eintracht iz Frankfurta Axel Hellmann rekao je za medije da su, slijedeći preporuke njemačke vlade, obavijestili upravu kompanije Kaspersky da odmah žele raskinuti ugovor o sponzorstvu.

Očekivano, Kaspersky je odgovorio na upozorenje njemačke vlade. U saopćenju se navodi kako je u pitanju odluka zasnovana na političkoj, a ne tehničkoj procjeni i osnovama.

Utjecaj na kupce u Americi

Sjedinjene Američke Države i mnoge druge zemlje uvele su sveobuhvatne i oštre sankcije Rusiji nakon što je izvršila invaziju na Ukrajinu. Sankcije bi mogle imati određene efekte na kupce sigurnosnih proizvoda u Americi, ali i cijelom svijetu.

Naš partnerski portal asmag.com je o utjecaju uvedenih sankcija na tržište videonadzora, kontrole pristupa, protivprovale i drugih oblasti sigurnosti razgovarao s Brianom Schwabom, osnivačem i glavnim konsultantom S3SDC-a i partnerom u eSRX-u, kako bi se razumio obim ovih efekata. Trenutna lista sankcija zabranjuje izvoz napredne tehnologije u Rusiju. Ovo će ozbiljno umanjiti sposobnost te zemlje da proizvodi sigurnosne komponente ili opremu bilo koje vrijednosti u svrhu izvoza. Ali, u suprotnom smjeru, utjecaj na kupce u SAD-u neće biti jednak.

“Kada se analizira cjelokupno globalno tržište sigurnosne opreme, po mom mišljenju, Rusija ne proizvodi opremu u ovoj oblasti koja se kvalitativno ili tehnološki razlikuje od bilo kojeg drugog svjetskog proizvođača. Generalno, sigurnosna oprema ili njene komponente su ono što ekonomisti nazivaju ‘zamjenskom robom’. To znači da, s obzirom na cijenu i dostupnost, potrošač može jednostavno preći s jednog proizvođača opreme na drugog te i dalje biti u stanju zadovoljiti svoje neposredne sigurnosne potrebe uz malo primjetnog gubitka u kvalitetu”, rekao je Schwab.

 Veći utjecaj na cyber sigurnost

Bilo kakav opipljiv utjecaj sankcija vjerovatno će se osjetiti u domenu kibernetičke sigurnosti. Pandemija COVID-a 19 promijenila je svakodnevno radno okruženje, čineći rad na daljinu novom normalnošću. Internetski komunikacijski uređaji i platforme za razmjenu informacija (kao što su Zoom, Teams i Dropbox) postali su izuzetno popularni. Ovo je povećalo broj potencijalno ranjivih uređaja i mreža, što je rezultiralo naglim rastom broja i vrste potencijalnih prijetnji s kojima se američke kompanije i druge organizacije suočavaju. Učinak drugog niza sankcija bile bi aktivnosti kibernetičkog rata čiji je cilj ometanje poslovnih aktivnosti, kompromitiranje podataka i druge zlonamjerne aktivnosti koje se provode u ime ruske države. “Ovdje očekujem da će se najveći finansijski utjecaj na američke kupce vjerovatno vidjeti kroz povećanje troškova povezanih s mjerama zaštite podataka”, rekao je Schwab. “Međutim, s povećanjem napada ucjenjivačkim softverom u posljednjih nekoliko godina, mnoge američke firme već su se počele kretati u tom smjeru. Posljedica drugog niza primjene ovih sigurnosnih aktivnosti mogao bi biti prelazak na američke pružaoce usluga”, kaže on. Za one koji nisu napravili tu promjenu, već nastavljaju raditi s nekom od nekoliko velikih kompanija ruskog porijekla za analizu podataka, postoje pravna pitanja koja će morati adresirati i procijeniti kao dio procesa upravljanja rizicima sigurnosti preduzeća.

Vojna i druga industrija

Rusija igra malu, ali važnu ulogu u snabdijevanju specifičnim sirovinama koje se koriste za izradu sigurnosne i odbrambene opreme. Ruske sirovine, kao što je titanij, sastavni su dijelovi odbrambene i vazduhoplovne opreme. Međutim, mnoge američke firme počele su diverzificirati svoje dobavljače sirovina još nakon što su separatisti zauzeli Krim 2014. godine. “Firme bi se sada mogle okrenuti Kini kako bi nadoknadile zastoj, ali ovo nije zagarantovan način da se eliminišu problemi s opskrbom uzrokovanim sankcijama, s obzirom na trgovinski rat SAD-a i Kine koji je počeo za vrijeme Trumpove administracije, kao i sve veće kinesko-rusko strateško partnerstvo”, istakao je Schwab.

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *