Slučaj iz prakse tvrtke Aurel: Mjerenje količine metana u Zdravstvenom zavodu na Istri
Zavod za javno zdravstvo Istarske županije u Puli postavlja nove standarde u tehnologiji i sigurnosti. Dogradnjom postojeće zgrade proširen je laboratorijski i mikrobiološki prostor, koji je sada opremljen savremenom tehnologijom za istraživanja i ispitivanja, ali i zaštitu od požara
Piše: Zlatko Dičak, direktor, Aurel; E-mail: zlatko.dicak@aurel.hr
Mikrobiološka ispitivanja iz oblasti bakteriologije, virologije, mikologije i parazitologije zahtijevaju svakodnevni rad s Bunsen ili Teclub gorionicima, koji rade na metan (prirodni gas). Stalni rad sa CH4 potrebno je strogo nadzirati. On se prije svega mora odvijati u prostorijama u kojima je moguće zaštititi ljude i opremu od opasnih plinova. Osim toga, prema Pravilniku o opasnim supstancama (GefStoffV) i Direktivi o laboratorijama, potrebne su odgovarajuće sigurnosne mjere pri rukovanju raznim opasnim tvarima u laboratorijama i medicinskim ustanovama.
Fiksni sistemi upozorenja na gasove kompanije MSR-Electronic ovdje su posebno fleksibilni u upotrebi. Mogu se prilagoditi svim zahtjevima, kao individualni senzori povezani s postojećim BMS sistemom ili kao složeni samostalni sistemi upozorenja na plinove za velike laboratorije. MSR-Electronicov sistem za detekciju gasova uključuje slobodno konfigurabilne alarmne pragove za usklađenost s MAC vrijednostima kao i različite interfejse (Modbus, BACnet, analogni izlaz) za povezivanje s postojećim BMS-om. Modularnim dizajnom sistem je prilagođen vašim zahtjevima.
Digitalni izmjenjivi senzorski sistem
U Istarskom zdravstvenom zavodu izmjenjivi senzorski sistem se koristi za kontinuiran nadzor količine metana u zraku. Sistem sadrži: digitaliziranu obradu izmjerenih vrijednosti, temperaturnu kompenzaciju i kontinuirani samonadzor. Sastoji se od senzorske ploče s kućištem (tip SB2) i senzorskog uloška (tip SC2). Digitalni plinski senzori (tip SC2) koriste se za detekciju CH4.
Senzorski uložak ima nezavisni mikrokontroler koji procjenjuje i pohranjuje sve relevantne izmjerene vrijednosti i podatke senzorskog elementa. Ove podatke senzorski uložak prenosi na senzorsku ploču preko interne lokalne BUS linije. Na senzorsku ploču mogu se spojiti do tri senzorska uloška za različite plinove. Oni se mogu montirati direktno na: osnovnu senzorsku ploču (tip SB2) ili daljinski na prijenosnu senzorsku ploču (RB2).
Više alarmnih pragova
Putem interfejsa RS-485 sabirnice polja, osnovna senzorska ploča komunicira sa GC-06 kontrolerom plinova – srcem fiksnog sistema za detekciju gasova. U slučaju curenja plina u Istarskom zdravstvenom zavodu, prvi alarmni prag (20% LEL) isključuje dovod plina preko elektromagnetnog ventila, a zatim upozorava osoblje svjetlosnim signalom. Ako koncentracija plina dostigne drugi alarmni prag (40% LEL), uključuje se zvučni alarm kombinacijom sirene i trepćućeg svjetla. Tako se pokreće evakuacija osoblja i prosljeđuje se alarm hitnim službama (vatrogasnoj brigadi).
Instalaciju sistema izveo je MSR-ov partner zagrebačka firma Aurel d.o.o.