Kontrola pristupa

Tri načina na koje kompanije imaju korist od uklanjanja kablova iz sistema kontrole pristupa

Sistem kontrole pristupa je dobro poznata tehnologija organizacijama svih veličina. Kontrola pristupa može se primjenjivati kao samostalni sistem za elektronsko zaključavanje. Može se integrirati sa komplementarnim poslovnim sistemima kao što su HVAC, kontrola radnog vremena, interno plaćanje i mnogim drugim. Ono što mnoge kompanije ne znaju je da korištenjem kablova smanjuju potencijal svog sistema kontrole pristupa.

U pristupnim sistemima mnogih kompanija samo su najvažnija vrata i brave spojeni na električnu mrežu. Prateći softver filtrira i prati promet. To je isproban i pouzdan način da omogućite pristup samo željenim osobama a da sve ostale spriječite u tom naumu.

Ipak, prateći trošak i prekid napajanja mogu onemogućiti elektronsku kontrolu pristupa u izvršavanju zadataka već na samom ulazu. Tako se kontrola nad vratima prepušta sistemu mehaničkog zaključavanja, što ograničava fleksibilnost i kontrolu sigurnosti, te njen potencijalni doprinos poslovanju.

Odgovor leži u oslobađanju kontrole pristupa od kablova. Proširivanje dometa sistema sigurnosti pomoću bežičnih uređaja odnosno upravljanja pristupom u unutrašnjosti zgrade pogoduje poslovanju na barem tri načina.

 Kako osigurati da samo ovlašteno osoblje ima pristup vratima?

Ne mogu svi ljudi ulaziti u kancelariju izvršnog direktora ili u prostorije sa serverima. U stvarnom svijetu u kojem je osoblje često zauzeto, oslanjanje na tehnologiju ručnog zaključavanja i ključeva vrata često ostavlja nezaštićenim. Ako neko obije bravu, menadžer sigurnosti neće imati pojma kada se to desilo niti će moći identificirati posljednju osobu koja je otvorila neka vrata.

Elektronski uređaji za zaključavanje bez kablova dostupni su za sve vrste unutrašnjih vrata, svih veličina i materijala. Na Univerzitetu Luminy u Francuskoj, na primjer, bežični uređaji osiguravaju da samo kvalificirano i ovlašteno osoblje može otvarati prostorije u kojima se čuvaju opasni materijali*. Oni se kontroliraju i nadgledaju preko istog sistema kao i žičana vrata u sklopu univerziteta.

Preduzeća mogu filtrirati i pratiti pristup ne samo za prostorije. Bežične brave nude sigurnost ormarima, ormarićima i ladicama, i to za lične stvari zaposlenih, kontrolirane lijekove i mnogo toga drugog. Ožičenom sistemu je teško zaštititi ove elemente.

Brave na baterije mogu dodati funkcije kontrole i nadzora u realnom vremenu serverskim stanicama, tako da IT osoblje može odmah saznati da li je čak i pokušan neovlašteni pristup. Uz standardnu cijenu narušavanja sigurnosti podataka koja se procjenjuje na 4,24 miliona dolara (3,7 miliona eura), ulaganje u bežično Aperio zaključavanje za serverske stanice može se višestruko isplatiti**.

Pogodnost za zaposlene, bezbrižnost za timove unutar objekata

Bežični uređaji mogu ponuditi širu kontrolu pristupa unutar zgrade. Zaposleni se osjećaju sigurnije na poslu, menadžeri objekata i obezbjeđenja se mogu konačno opustiti jer su važni prostori iza ulaznih vrata osigurani i nadgledani bez traćenja vremena na praćenje grupa (ili više stotina) fizičkih ključeva.

Radno opterećenje za održavanje mreže bežičnih uređaja je minimalno. Na primjer, bežičnim bravama Aperio potrebna je zamjena baterije tek svake dvije godine u prosjeku.

Baterija za rad troši energiju i zato je troškovno efikasna. U poređenju sa tradicionalnim žičanim sistemima za zaključavanje, bežični uređaji doprinose strategiji energetske efikasnosti. Instalacija je manje invazivna i energetski intenzivna i za nju se koristi manje materijala kao što su kablovi.

Za posjetioce i zaposlenike, jedan akreditiv i dalje otvara sve odobrene brave. Niko više ne mora nositi velike i nepraktične gomile ključeva ili gubiti vrijeme u potrazi za pravim ključem. Ušteđeno vrijeme može pozitivno utjecati i na pružanje usluga, što su otkrile i medicinske sestre u Centru Hospitalier Métropole Savoie***.

Moramo razumjeti potrebe zgrada i korisnika

Sa izuzetkom takozvanih vrata visoke sigurnosti, žičana kontrola pristupa često ne ide dalje od prednjeg ulaza. Jednom kada zaposleni i posjetioci uđu u zgradu, sistem im više ne može ući u trag. Istovremeno, vrijedni poslovni podaci se ne mogu prikupljati.

Proširivanje kontrole pristupa pomoću bežičnih digitalnih uređaja može pomoći u prikupljanju podataka i njihovom iskorištavanju. Tehnološki protokoli i standardi kao što su OSDP i LDAP osiguravaju interoperabilnost podataka sa komplementarnim sistemima, kako danas tako i u budućnosti.

Na primjer, kvalitetnije razumijevanje mogućnosti korištenja zgrade omogućava efikasnije upravljanje energijom. Ako niko ne koristi neku kancelariju, zašto taj prostor grijati ili klimatizirati? Podaci iz sveobuhvatnog sistema kontrole pristupa mogu pomoći automatiziranim sistemima da donose inteligentne odluke koje štede troškove u realnom vremenu.

Granularna kontrola pristupa može pomoći i u odlučivanju o zakupu poslovnog prostora, njegovom tipu i primjeni ugovora o zakupu. Ova vrsta podataka će samo dobijati na važnosti kako obrasci rada postaju fluidni. IBM procjenjuje da će globalna mobilna radna snaga uskoro brojati 1,87 milijardi ljudi****. Razumijevanje načina na koji radna snaga koristi prostore bit će od ključne važnosti i može direktno utjecati na poslovni uspjeh.

Preuzmite besplatni vodič za digitalna rješenja i saznajte više o oslobađanju punog kapaciteta vašeg sistema kontrole pristupa na: http://campaigns.assaabloyopeningsolutions.eu/aperio-stop-cabling

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *