BIM: ušteda vremena i novca za sve uključene u projektovanje i izgradnju zgrade

U posljednjih nekoliko godina, modeliranje informacija o zgradama (BIM) prešlo je veliki put od skromnih početaka do bivanja ključnim elementom u mnogim građevinskim projektima. S Marcom Ameryckxom, menadžerom za BIM u kompaniji ASSA ABLOY Opening Solutions EMEIA, razgovarali smo o prednostima BIM procesa koji je zapravo znatno jednostavniji nego što to mnogi zamišljaju.
Možete li objasniti šta je BIM, za nekoga ko ne poznaje dovoljno taj proces, bilo da je u pitanju arhitekta, projektant ili izvođač radova?
Svakom građevinskom projektu potrebna je koordinacija ogromnih količina informacija kako bi se od izvorne ideje prešlo na rad sa ciglama i žbukom. U osnovi, BIM predstavlja digitalizaciju ovog procesa.
Važna stvar koju treba shvatiti je da to nije samo softver i vizuelni model, već sam proces odnosno radni tok. 3D prikazi koji su često povezani s BIM-om nisu samo estetski element jer su podaci koje predstavljaju ove slike vrlo važni.
Svi proizvodi i materijali koji se koriste u građevinskom procesu trebaju biti uključeni u proces, uz korištenje što više kvalitetnih podataka. Svi dionici na taj način mogu dobiti pristup centraliziranom izvoru odnosno „modelu“ koji, u konačnici, pomaže u minimiziranju grešaka u projektu i inženjeringu. Kada jedan dionik uvede promjene, jedno takvo ažuriranje pokriva cijeli sistem i svi su uvijek u toku sa zbivanjima.
Učinkoviti BIM pomaže u otklanjanju grešaka prije nego što se one i dogode ili vam omogućava da ih što prije prepoznate. A što prije otklonite probleme, oni vas manje koštaju.
Koje su ključne prednosti za arhitekte ili planere zgrada ako se u njihove BIM procese uključe i sigurnosni stručnjaci?
U tome leži važna edukativna prednost za arhitekte i inženjere koji često nisu svjesni složenosti postavljanja vrata i sigurnosnih rješenja.
Kako su se sigurnosna rješenja razvijala i postajala sofisticiranija, tako se njihov utjecaj širio na cjelokupno okruženje zgrade. Ako vrata, ulazi i rješenja za kontrolu pristupa u startu ne mogu ponuditi funkcije koje zahtijeva upravitelj zgrade, njihovo naknadno uvođenje može biti pravi izazov.
Sigurnosni sistemi su skupi i danas predstavljaju ključne komponente u zgradama. Zato ih trebamo uzeti u obzir što je ranije moguće. Najbolji način da to učinite je partnerstvo sa sigurnosnim proizvođačem koji posjeduje stručnost u oblasti BIM-a.
Može li učinkoviti postupak u okviru BIM-a, osim faze projektovanja i izgradnje, donijeti koristi i na duže staze?
BIM nudi prednosti kroz cijeli životni ciklus zgrade. Ako se na početku postupka unesu kvalitetni podaci, jasne su dugoročne prednosti za one koji održavaju i kontroliraju zgradu čim započne useljavanje. Na primjer, što imate više podataka o sigurnosnim proizvodima i rješenjima, to možete kvalitetnije održavati zgradu i poduzimati mjere po potrebi.
Sigurnosni menadžeri bi trebali pratiti radne tokove i kvalitet podataka u okviru BIM-a kako bi u svojim procjenama mogli koristiti model gradnje „u hodu“ i razumjeti odabrane sisteme. Ako projektanti razmišljaju o sigurnosnim uređajima u ranoj fazi procesa, ovi podaci će postati dostupni za buduću upotrebu kroz održavanje ili uz konsultacije ako nešto pođe po zlu.
Umjesto mnoštva dokumenata pohranjenih na različitim mjestima, od kojih se mnogi neizbježno izgube, centralizirani i lako dostupni BIM ekosistem ima na raspolaganju sve potrebne podatke.
Sve to zvuči pomalo futuristički. Da li bi dionici koliko danas trebali obratiti pažnju na BIM ili je to dio dugoročnog planiranja?
BIM ubrzano dolazi u centar pažnje, posebno u složenim projektima ili onim vezanim za javne zgrade. Njegove su prednosti previše važne da bi se zanemarile: smanjenje troškova, pravovremeno završavanje radova, jačanje održivosti zgrada i kreiranje pouzdane pohrane podataka za potrebe budućeg upravljanja objektima.
Za svakoga ko želi izvući maksimum iz zgrade tokom njenog cijelog životnog ciklusa, BIM je neizbježan faktor.
U čemu je budućnost BIM-a?
U boljim podacima i sofisticiranijoj primjeni tih podataka, najkraće rečeno. Na primjer, možemo pratiti razvoj tzv. digitalnih blizanaca. Korisnici mogu kreirati digitalnog „blizanca“ zgrade kako bi unaprijed simulirali različite situacije i saznali što se može desiti ako se promijene sistemi. Na primjer, menadžeri sigurnosti mogu procijeniti učinke primjene nadograđenog rješenja za kontrolu pristupa i tako smanjiti rizik od nepredviđenih situacija. Sve se, na kraju, oslanja na visokokvalitetne i lako dostupne podatke.
BIM kao postupak može zvučati izazovno, jednako kao i specifikacija sigurnosnih uređaja i rješenja. Zbog toga smo u ASSA ABLOY Opening Solutions osnovali regionalne timove za BIM i specifikacije zgrada širom EMEIA regije. Digitalizacija cjelokupnog procesa projektovanja i izgradnje već je započela. Imamo stručna znanja da pomognemo arhitektima, projektantima, planerima i izvođačima građevinskih radova da ponude efikasnu i efektnu BIM uslugu.
Konsultanti za BIM kompanije ASSA ABLOY Opening Solutions posjeduju bogato iskustvo u pružanju podrške projektima koji obuhvataju kako jedna tako i 15.000 vrata. Saznajte više na https://www.assaabloyopeningsolutions.co.uk/en/projectspecification/specification-bim/assa-abloy-openings-studio/