Budućnost nije u integraciji, već u unifikaciji sistema

Integrisani sistemi postali su popularni nakon pojave IP nadzornih kamera, sistema za kontrolu pristupa, alarma i srodnih uređaja. No, sada postoji nešto još bolje od toga – unificirani sigurnosni sistemi
Izvor: asmag.com; E-mail: redakcija@asadria.com
Integracija je revolucionizirala upravljanje sigurnošću, omogućavajući operaterima do tada neviđen nivo kontrole, pregleda sigurnosne slike i fleksibilnosti s ciljem zaštite određene lokacije. Ali integracija često nije laka, naročito kada se koriste rješenja različitih kompanija. Sada, pak, imamo nešto još bolje.
Šta je to unificirani sigurnosni sistem?
Unificirani sigurnosni sistem je onaj sistem u kojem sve komponente koriste zajedničke elemente kao što su mape, rasporedi, korisnici ili privilegije. Jedinstveni korisnički interfejs omogućava pristup podacima snimljenim sa svih povezanih sistema kao što su videonadzor, kontrola pristupa, prepoznavanje registracijskih tablica, alarmi, interkomi itd. Prema Jean-Pierreu Picardu, menadžeru za marketing proizvoda u Genetecu, rezultat takve konfiguracije je sigurnosno rješenje koje izgleda ne samo kao jedinstven sistem nego i kao sistem koji održava sposobnost uključivanja aplikacija i senzora različitih proizvođača u unificiranu platformu. Unifikacija kroz jedinstven korisnički interfejs omogućava sve što je sigurnosnom osoblju potrebno kako bi efikasno zaštitili ljude i imovinu.
“Mislim da je najjednostavniji primjer toga da pogledate šta se dešava ukoliko počinjete sa sistemom za upravljanje videom kao osnovom. Postoje mnogi VMS-ovi koji mogu integrisati podatke s videonadzora, kontrole pristupa i nekoliko drugih sistema. Ali u suštini, oni su i dalje softveri za upravljanje videom. Izgrađeni su na osnovu aktivnosti povezanih s upravljanjem videa, videoistragama, označavanjem relevantnih snimaka, snimanjem i premotavanjem. Ali sistem za kontrolu pristupa je izgrađen na osnovu potpuno drugačijih aktivnosti”, objašnjava Picard. Unifikacija je početna tačka gdje platforma nije izgrađena na osnovu specifičnih kategorija proizvoda, nego na osnovu zajedničkih sigurnosnih aktivnosti. Unificirani sistemi mogu prikupljati informacije iz različitih sigurnosnih rješenja i analizirati informacije kao jedinstveni skup podataka s ciljem omogućavanja pojednostavljenog upravljanja signalizacijom. Određeni faktori čine to boljom opcijom od integrisanih sistema.
Jedinstveni korisnički interfejs za operatere
Unificirani sigurnosni sistemi imaju jedinstven interfejs, koji koriste operateri i administratori. U tradicionalnim sigurnosnim sistemima operater se mora prebacivati između različitih prozora kako bi pristupio podacima s različitih rješenja, što može dovesti do toga da propusti bitne događaje. Zahvaljujući jedinstvenom interfejsu, unificirani sistemi nemaju takve probleme.
Brz odziv
Kada su u pitanju istrage poslije događaja, integrisani sistemi zahtijevaju od sigurnosnog osoblja da se prebacuje između različitih sistema kako bi pronašli incident. Zatim moraju uskladiti svoje podatke sa sistemima tako što će usporediti vremenske oznake. Ukoliko su sistemi nesinhronizovani, taj zadatak postaje mnogo teži.
Kraće vrijeme obuke
Korištenjem unificiranog sigurnosnog sistema smanjuje se broj rješenja koje operateri moraju poznavati. Dvije su prednosti toga. Prvo, operateri mogu usmjeriti svu energiju i napore na to da postanu stručni u jednom sistemu. Drugo, to smanjuje količinu novca koji kompanije moraju utrošiti na obuku svojih zaposlenika.
Manji broj lažnih alarma
Lažni alarmi su značajan problem koji prati brojne kompanije u sigurnosnoj industriji, uprkos svim tehnološkim postignućima. Rick Focke, direktor upravljanja proizvoda u oblasti rješenja za kontrolu pristupa u Johnson Controlsu, ističe da, s obzirom na to da unificirana rješenja dijele isti backend interfejs te da su integrisana na dubljem nivou, sistem može precizno filtrirati informacije o alarmima. To može pomoći u određivanju odgovarajućeg notifikacijskog nivoa i prioriteta, čak i u slučaju da se događaj mora prebaciti na specifičnog operatera kako bi ovaj poduzeo odgovarajuće mjere.
Smanjenje ukupne cijene posjedovanja sistema
Kombinacija prethodno spomenutih faktora trebala bi smanjiti ukupnu cijenu posjedovanja za kupce. Picard ističe da primjena unificirane platforme smanjuje trošak zato što organizacije ne moraju odvojeno plaćati različite sisteme. A uz jedinstvenu tačku kontakta korisničke podrške, problemi se brže rješavaju i ne mora se gubiti vrijeme na identifikovanje toga koji proizvođač mora popraviti problem.
Bolji poslovni izvještaji
Unificirani sistem omogućava operaterima da na jednom mjestu pristupe podacima s različitih sistema. Iz perspektive poslovne inteligencije, to znači da operateri mogu lako usporediti poslovne obrasce u različitim rješenjima. “Unificirana platforma omogućava lako uspoređivanje trendova i obrazaca u različitim sistemima, uz zajedničke vizualizacijske alate koji pojednostavljuju istraživanje izvještaja. Povezivanjem i predstavljanjem rezultata u razumljivom formatu analitika transformiše podatke u korisne izvještaje koji se mogu dijeliti sa svim relevantnim akterima izvan sigurnosnog odjela te u čitavoj korporaciji”, ističe Picard.
Ograničenja unificiranih sigurnosnih sistema
Iako unificirani sistemi nude visok nivo praktičnosti za kupce, integrisani sistem je ponekad pogodniji za krajnje korisnike kojima je potreban visok nivo fleksibilnosti odabranog rješenja. To je naročito slučaj ukoliko unificirani sistem prisiljava korisnike da koriste rješenja samo jednog proizvođača.
“Videonadzorni sistemi se češće nadograđuju od onih za kontrolu pristupa, tako da je vremenski faktor također bitan tokom odlučivanja o tome treba li implementirati unificirani ili integrisani sistem. U brojnim slučajevima linija između unificiranih sistema postaje zamućena zato što brojne integracije s proizvodima drugih kompanija imaju naprednu funkcionalnost”, kaže Focke. Naprimjer, pojedini sistemi mogu nuditi napredno upravljanje alarmima, naprednu analitiku alarma ili druge specijalizirane mogućnosti kao što je upravljanje snimcima radi pohranjivanja videosnimaka na duži period od standardnih 60–90 dana. Operateri mogu često upravljati dnevnim operacijama kamera koristeći platforme za upravljanje. Međutim, oni će možda povremeno morati koristiti alate za upravljanje kamerama specifičnih proizvođača kako bi ih mogli nadograditi. Uprkos ograničenjima, operateri ipak mogu postići veću kontrolu nad rješenjima kada su ona unificirana. Kako se industrija razvija, mogao bi se povećati i interes za ovu oblast zato što povećava efikasnost i smanjuje troškove.