Kontrola pristupa

Energetska efikasnost SMARTair sistema kontrole pristupa doprinosi održivosti zgrada

Sistemi elektronske kontrole pristupa (EAC) danas su široko rasprostranjeni zahvaljujući prednostima u vidu sigurnosti koju pružaju zgradama sa srednjim do visokim prometom ljudi i pratećoj fleksibilnosti kontrole pristupa. Njihove prednosti su poznate: efikasnije upravljanje korisničkim pristupom, izdavanje i ukidanje dozvola u svakom trenutku, dostupne informacije o statusu vrata u realnom vremenu, otklanjanje sigurnosne prijetnje koju predstavljaju izgubljeni mehanički ključevi i još mnogo toga.

Prvi široko rasprostranjeni pristupni sistemi bili su ožičeni. Iako su nudili razne prednosti, njihovi brojni aspekti morali su se unaprijediti. Pri tom su energetska efikasnost i troškovi instalacije bila dva ključna problema.

Rješenja za bežičnu kontrolu pristupa otklanjaju oba problema, smanjujući potrošnju energije za bravu uz minimalne ili nepostojeće intervencije na vratima.

 Arhitekte traže energetski efikasna rješenja u zgradama

Prema publikaciji Harvard Business Review, energetska efikasnost je danas jedna od „ključnih poluga poslovnog uspjeha.** Kao takva, ona je sve prisutnija u projektovanju i izgradnji novih zgrada.

„Radeći redovno sa arhitektima, vidimo da su energetske performanse novih zgrada sve važniji prioritet za njih,“ kaže Mikel Gaztañaga, menadžer prodaje za SMARTair u ASSA ABLOY Opening Solutions. „Od suštinske je važnosti ponuditi efikasnija rješenja koja im pomažu da dobiju BREEAM ili LEED certifikat. Sistemi za mala i srednja preduzeća kakav je ASSA ABLOY SMARTair su bežični i napajaju se pomoću baterija, tako da je njihova potrošnja energije niža nego kod žičanih sistema, jer rade inteligentno i troše energiju samo kada je to neophodno.”

 Bežične brave koje se napajaju baterijama troše manje energije od tradicionalnih žičanih brava kod kojih su magneti često stalno povezani na električnu mrežu. Bežične brave rade na drugačiji način. Oni se jednostavno “probude” kada im se pokaže akreditiv za donošenje odluke o omogućavanju pristupa. To sa sobom donosi uštedu energije i smanjenje emisije ugljenika, kao i potencijalno značajne uštede u potrošnji energije. One idu i preko 70%*, ili više hiljada eura tokom životnog vijeka standardne instalacije za kontrolu pristupa.

Faza instalacije je prilika za smanjenje troškova i uštedu energije

„Faza instalacije može dodatno doprinijeti uštedi troškova ako arhitekti odaberu tehnologiju bežičnog pristupa“, dodaje Gaztañaga. Analiza kompanije ASSA ABLOY navodi procjenu ušteda na troškovima rada za bežičnu u odnosu na žičanu instalaciju sa 100 vrata. Ona iznosi i do 82,5%.

Osim što je mnogo brži od žičane instalacije, ovaj postupak je i manje invazivan. SMARTair bežične brave zahtijevaju minimalno bušenje, dok žičana kontrola pristupa podrazumijeva ožičenje kroz i oko vrata. Odabir bežičnog sistema omogućava poboljšanje sigurnosti u postojećoj zgradi kroz proces nadogradnje koji ne predstavlja neugodnost za osoblje niti remeti svakodnevnu radnu rutinu.

Dva španska projekta s jasnim prednostima

 „Nedavno smo za BeCorp opremili nove stambene objekte za iznajmljivanje u Barseloni“, objašnjava Gaztañaga. “Ova vrsta objekata za iznajmljivanje je sve popularnija. U slučaju BeCorpa, u ponudi su savremeni stanovi sa uslugama kao što su konsijerž, bazen, teretane ili prostori za zajednički rad. Trebalo im je rješenje bez ključa kako bi uštedjeli na vremenu upravljanja ključevima. Još jedna prednost bežičnog rješenja kao što je SMARTair je energetska efikasnost. Na lokaciji s više od 3.000 prolaza, ušteda je kumulativna!”

Još jedan potencijalni bonus u segmentu održivosti za BeCorp bila je opcija da korisnici objekta otključavaju vrata mobilnim telefonom odnosno preko aplikacije Openow. Tako se štedi na troškovima izrade fizičkih kartica i smanjuje ekološki otisak kućišta zbog smanjenje upotrebe plastike.

„Veoma smo ponosni i na Institut za biomedicinska istraživanja Maimonides iz Kordobe (IMIBIC). Ovaj centar za istraživanje zdravlja ima veoma složene potrebe,“ kaže Gaztañaga. “Pored uštede energije, i SMARTair-ova jednostavnost instalacije imala je ključnu ulogu.”

“Akreditivi su predstavljali još jedan vid uštede. Nije bilo potrebe da osoblje IMIBIC-a mijenja sadašnje pristupne kartice, jer je SMARTair kompatibilan sa svim ključnim RFID tehnologijama.”

Dok je BeCorp bio potpuno novi građevinski projekat, u IMIBIC-u je nadogradnja urađena za postojeća vrata, pri čemu je Institut morao ostati u potpunosti operativan cijelo vrijeme. Budući da uređaji za vrata nisu ožičeni, instalacija je bila brza, nije ometala radne procese i donijela je uštede na troškovima instalacije.

Saznajte više o SMARTair bežičnom sistemu kontrole pristupa na https://campaigns.assaabloyopeningsolutions.eu/smartair

*: ASSA ABLOY interne kalkulacije:  https://campaigns.assaabloyopeningsolutions.eu/hubfs/AA_Aperio_CostSavings_Solutionguide_07_2020_ENG_EMEA.pdf

**: https://hbr.org/2017/01/energy-strategy-for-the-c-suite

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *