Infosec 2024 Budva: Cyber sigurnost kao globalni izazov
Regionalna konferencija Infosec 2024 prvi put se održala u Crnoj Gori, što je dalo poseban značaj tržištu cyber sigurnosti u toj zemlji članici NATO-a, koja je proteklih godina doživjela niz snažnih kibernetičkih napada na institucije. Zbog toga je kancelarija predsjednika Jakova Milatovića pružila potpunu podršku cyber sigurnosnim stručnjacima i kompanijama radi stvaranja sigurnog IT okruženja
Piše: Nermin Kabahija; E-mail: redakcija@asadria.com
Više od 120 posjetilaca u Panoramskoj sali s pogledom na Jadran hotela Avala, koja spaja profesionalnost s prirodnim ljepotama čineći svaki događaj posebnim, krajem septembra imalo je priliku na ovogodišnjem Infosecu slušati predstavnike renomiranih kompanija Check Point, Cognyte, Ingram Micro, IBM, TC2, Hitachi i Vmware, pratiti prezentacije i radionice u dvodnevnom programu te uživati u ugodnim razgovorima s eminentnim stručnjacima. Konferencija Infosec, koju organizira kompanija TeleGroup, ključni je događaj u oblasti informacijske sigurnosti i okuplja vodeće stručnjake, akademike i profesionalce iz industrije.
Goruće teme
Ovogodišnji Infosec ugostio je devet partnera, vodećih svjetskih IT sigurnosnih proizvođača koji su pokušali dati odgovore na neka od gorućih pitanja današnjice: kako zaštititi kritičnu infrastrukturu, lične i korporativne podatke, kako prevazići probleme nedostatka stručnog kadra i edukacije u ovom domenu, koji su izazovi poslovanja po DORA i NIS2 regulativama te kakav će biti utjecaj cloud sigurnosti i vještačke inteligencije na svakodnevno upravljanje sigurnosnim procesima.
Domaćin programa bila je Đurđica Babić, menadžerica marketinga TeleGroupa iz Banje Luke, koja je istakla kako je Infosec za svojih 14 godina postojanja izrastao u jedan od najvećih regionalnih poslovnih ICT događaja u regionu. Konferenciju je otvorio Aleksandar Vratović Gligorijević, direktor marketinga TeleGroupa, koji je naglasio značaj konferencije koja se bavi usponom industrije cyber sigurnosti kao i nasušnu potrebu za razgovorom o novim tehnologijama uz apostrofiranje trendova koji dolaze. Istakao je kako su u TeleGroupu fokusirani na ključne industrije poput transporta, energetike, zdravstva i sigurnosti, naglašavajući važnost sigurnosti operativnih tehnologija, te je pozvao učesnike da aktivno učestvuju i koriste priliku za razmjenu ideja tokom konferencije.
Neophodna globalna saradnja
Riječ je zatim uzeo Dejan Vukšić, savjetnik predsjednika Crne Gore za odbranu i sigurnost. “Kao članica NATO-a i kao kandidat za EU, Crna Gora je duboko svjesna važnosti globalne saradnje u oblasti cyber sigurnosti. Sigurnost je globalni izazov, jer kako su naši sistemi sve više povezani, tako su povezani i rizici koje dijelimo”, kazao je Vukšić. On je zvanično otvorio Infosec ističući važnost ovog događaja koji se prvi put održava u Crnoj Gori i to u trenutku kada digitalne tehnologije postaju ključni faktor, ali i donose nove izazove, posebno u oblastima koje ova konferencija tretira. Još jednom je naglasio značaj globalne saradnje u jačanju kapaciteta za cyber sigurnost te pozvao učesnike na aktivnu razmjenu znanja kako bi zajedno postavili standarde i razvili nove pristupe za efikasno rješavanje sve sofisticiranijih prijetnji u digitalnom svijetu.
“Svi ovi izazovi zahtijevaju kontinuirana ulaganja u sigurnosne tehnologije, ali i obuku zaposlenika, jer tehnologija bez pravilno obučenih ljudi nije dovoljna. Ulaganja u cyber sigurnost nisu više opcija, već nužnost za sve kompanije”, kazao je u sklopu centralnog predavanja prvog dana Infoseca Aleksandar Pavlović, regionalni menadžer prodaje u Cisco Cybersecurity Solutionsu za Centralnu i Istočnu Evropu.
Pavlović je naveo nekoliko statističkih podataka, a svakako najinteresantniji auditoriju je da je više od 30% zabilježenih incidenata u 2023. godini došlo zahvaljujući kompromitaciji internih podataka kompanija. To znači da su povrede podataka u velikoj mjeri rezultat internih aktera.
Sigurnosne prijetnje i nedostatak kadrova
On je dodao da se čak 45% incidenata dogodilo u cloud okruženju, a 19% od poslovnih partnera, što pokazuje koliko moramo biti oprezni u dijeljenju informacija i s vanjskim partnerima. “Sve ovo su važni podaci. Značajan broj napada na naše kompanije dolazi iznutra, što zahtijeva da dodatno pojačamo unutrašnju sigurnost. Ali, sigurnosni problemi nisu samo naš interni problem već i problem naših partnera, jer ako su oni kompromitovani, to može uticati i na nas”, istakao je Pavlović.
Prema njegovim riječima, samo 3% kompanija smatra da je potpuno spremno za cyber napade, dok njih čak 85% priznaje da nije adekvatno pripremljena za suočavanje s ovom vrstom prijetnji. “Jedan od ključnih problema je nedostatak kvalifikovanih stručnjaka. Barem polovina kompanija na zapadu ima više od deset otvorenih pozicija u oblasti cyber sigurnosti koje ne mogu popuniti. Kod nas je taj broj manji, ali i dalje postoji značajan manjak kadra”, kaže on. Kompanija Cisco nudi niz rješenja za ovu problematiku, a jedno od njih je XDR (Extended Detection and Response), koji omogućava povezivanje različitih sigurnosnih alata i pruža sveobuhvatan pregled sigurnosnih prijetnji, pri čemu se smanjuje rizik od propuštanja važnih informacija.
Rodna ravnopravnost
Ivan Štrbac, vodeći inžinjer sigurnosti u kompaniji Check Point, govorio je na temu sigurnog povezivanja i rješenja za cyber sigurnost i zaštitu saobraćajne mrežne infrastrukture, nakon čega je upriličena i kratka pauza, a zatim panel-diskusija na temu “Izazovi i rješenja za OT sigurnost u kritičnoj infrastrukturi”, kojoj su prisustvovali stručnjaci iz regiona. Nakon predavanja predstavnika kompanije Cognyte i 4Sec kao i domaćina TeleGroupa o različitim aspektima sigurnosnih prijetnji i rješenja, imali smo priliku slušati dvije Fireside Chat sesije.
Program je nastavljen i drugi dan, s novim predavanjima i prezentacijama, a u okviru paralelne sesije koju je organizovao Women4Cyber Foundation Chapter definisane su i zajedničke aktivnosti s ciljem promocije rodne ravnopravnosti i podizanja svijesti o važnosti cyber sigurnosti i uključivanju žena u ovu rastuću oblast.
“Ovo je bila fantastična prilika da se osvrnemo na to koliko smo uspješno pratili razvoj jedne industrije. Nekada samo segment IT industrije, danas je cyber sigurnost prerasla u jedan od najvećih i najvažnijih sektora globalne ekonomije. Hvala našim partnerima i govornicima na učešću i podršci, a našim gostima na povjerenju i interesovanju za konferenciju i vidimo se sljedeće godine u Novome Sadu”, rekao je Aleksandar Vratonjić Gligorijević zatvarajući konferenciju.