Intervjui

Intervju: Burcu Çevik, voditeljica izvoza, Odjel za barijere i kontrolu pristupa, Makim

Jedna od ključnih prednosti Makimovih trokrakih i vertikalnih barijera je izdržljivost njihovih mehanizama. Dizajnirane za dugotrajan rad, našim barijerama potrebno je minimalno održavanje, a isporučuju pouzdane performanse čak i u najzahtjevnijim okruženjima

Razgovarao: Damir Muharemović; E-mail: redakcija@asadria.com

a&s Adria: Možete li se predstaviti našim čitaocima, s naglaskom na Vašu ulogu u kompaniji Makim?

Çevik: Zovem se Burcu Çevik i radim u Makimu osam godina kao menadžerica izvoza u Odjelu za barijere i sisteme kontrole pristupa. Moja funkcija obuhvata međunarodni marketing i postprodajnu podršku. Fokusiram se na širenje Makimovog prisustva na globalnim tržištima, odnose s kupcima i osiguravanje besprijekorne postprodajne usluge.

a&s Adria: Koje su to bile ključne prekretnice u dugogodišnoj historiji vaše kompanije?

Çevik: Makim je jedan od ključnih igrača u industriji sigurnosnih rješenja, specijaliziran za sisteme kontrole pristupa i proizvodnju barijera. S više od 250 zaposlenih, poslujemo u preko 65 zemalja. Makim je poznat po inovacijama u tehnologiji kontrole pristupa, kontinuiranom razvoju visokokvalitetnih barijera i sigurnosnih kapija koje zadovoljavaju međunarodne standarde. S godinama smo uspostavili snažno prisustvo na tržištu kroz strateška ulaganja u istraživanje i razvoj i učešće na globalnim sigurnosnim izložbama.

a&s Adria: Kako Makim, s tolikim brojem radnika, uspijeva opsluživati ​​cijelu Tursku i isporučiti proizvode u tolikom broju zemalja?

Çevik: Makimov uspjeh u opsluživanju domaćeg i međunarodnog tržišta proizlazi iz naših jakih proizvodnih kapaciteta, dobro uspostavljene logističke mreže i posvećenog izvoznog tima. Radimo sa širokom mrežom distributera i partnera koji nam pomažu da naši proizvodi budu dostupni u različitim regijama. Osim toga, naša postprodajna i tehnička podrška omogućavaju nam da održimo visoko zadovoljstvo kupaca širom svijeta.

a&s Adria: Koji su ključni tržišni trendovi koji potiču rast tržišta barijera za kontrolu pristupa?

Çevik: Tržište barijera raste zbog nekoliko ključnih faktora: rasta prijetnji javnim i privatnim prostorima; tehnološkog napretka, pri čemu integracija AI-ja i biometrijske autentifikacije povećava sigurnost i operativnu efikasnost; integracije sa sistemima pametnih zgrada, budući da sve više objekata usvaja pametne sigurnosne sisteme koji se lako povezuju s rješenjima za upravljanje zgradama; te urbanizacije i razvoja infrastrukture, jer gradovi u razvoju zahtijevaju moderna sigurnosna rješenja za metrostanice, aerodrome, stadione i poslovne zgrade.

a&s Adria: Koje sve proizvode vaš portfolio obuhvata?

Çevik: Makim je specijaliziran za više rješenja za kontrolu pristupa. Trokrake okretne barijere su kompaktna i efikasna rješenja, idealna za poslovne zgrade, javne površine i obrazovne institucije. Vertikalne trokrake barijere (češljevi) su izdržljive i potpuno kontrolisan sistem namijenjen za stadione, industrijske objekte i visokozaštićena područja. Dostupne su u obojenom, pocinčanom i nehrđajućem čeliku (304 i 316). Senzorske pješačke barijere (brzi prolazi) brza su i elegantna pristupna rješenja pogodna za korporativne zgrade, prestižne urede i aerodrome, koja se odlično uklapaju u modernu arhitekturu. Krilne kapije i VIP sistemi prolaza omogućavaju kontrolisan pristup za osobe s posebnim zahtjevima, dok se izdržljive i brze parking-rampe koriste za kontrolu ulaza i izlaza na parkirališta i sprečavanje neovlaštenog pristupa vozila i regulisanje saobraćaja, Tu su i prilagođena sigurnosna rješenja, poput sistema kontrole pristupa prilagođenog za određene projekte, integraciju biometrijskih tehnologija i sigurnosna rješenja koja imaju podršku za IoT. Svi Makim proizvodi dizajnirani su da se lako integrišu s RFID čitačima, QR kodovima, biometrijskom autentifikacijom i bilo kojom vrstom čitača.

 a&s Adria: Koje su inače razlike između mehaničkih, elektromehaničkih i elektronskih okretnih barijera?

Çevik: Mehaničke okretne barijere rade bez električnih komponenti i oslanjaju se samo na ručnu silu pritiska. Isplative su i često se koriste u područjima s niskim stepenom sigurnosti. Elektromehaničke okretne barijere imaju i mehaničke i električne komponente, omogućavajući kontrolisan pristup putem RFID kartica, tipki ili biometrijskih sistema. Nude veću sigurnost i bolju integraciju. Elektronske barijere su potpuno automatizirane sa senzorima, biometrijom i naprednim sigurnosnim funkcijama. One omogućavaju besprijekornu integraciju sa sistemima pametnih zgrada i pružaju najviši nivo kontrole i praćenja podataka.

Najpopularniji proizvodi iz ponude

a&s Adria: Koji vaš proizvod, ili seriju uređaja, biste istaknuli kao najprodavaniji na evropskom tržištu i zašto?

Çevik: Naše trokrake okretne barijere, vertikalne trokrake barijere i pješačke senzorske barijere među najprodavanijim su proizvodima na evropskom tržištu. Tripodi su poželjni zbog isplativosti, kompaktnog dizajna i pouzdanosti u područjima s velikim prometom kao što su javne zgrade, transportna čvorišta i stadioni. Češljevi su veoma traženi na mjestima s visokom zaštitom kao što su industrijska postrojenja, stadioni i zone s ograničenim pristupom. Njihova robusna konstrukcija i napredne sigurnosne karakteristike čine ih pouzdanim rješenjem za sprečavanje neovlaštenog ulaska. Brzi prolazi su favorizirani zbog modernog dizajna, brzog rada i besprijekorne integracije s tehnologijama pametnih zgrada, što ih čini idealnim za korporativne objekte.

Jedna od ključnih prednosti Makimovih trokrakih i vertikalnih barijera je izdržljivost njihovih mehanizama. Dizajnirane za dugotrajan rad visokih performansi, našim barijerama potrebno je minimalno održavanje, a isporučuju pouzdane performanse čak i u najzahtjevnijim okruženjima.

a&s Adria: Makim je izlagao na ovogodišnjem Intersecu u Dubaiju. Koje ste najnovije proizvode izložili?

Çevik: Na Intersecu 2025 u Dubaiju predstavili smo sedam modela barijera: T2500 K vertikalnu trokraku obojenu barijeru, T2500 D četverokraku vertikalnu barijeru od nehrđajućeg čelika, T2500 D Double dvostruku trokraku vertikalnu barijeru, T300 HG 20 Chubby brzi prolaz, T250 GT elektromehanički tripod, T250 elektromehaničku okretnu barijeru sa spuštenim krakovima te T230 vrhunsku motoriziranu VIP pješačku senzorsku barijeru.

Naše vertikalne barijere privukle su najveću pažnju zbog povećanih sigurnosnih zahtjeva. Također smo primijetili veliko interesovanje za modernim brzim prolazima, posebno klijenata s bliskoistočnog tržišta.

a&s Adria: S kojim tehnologijama ste integrisali vaše barijere? Da li je vaše brze prolaze moguće povezati s naprednim sistemima upravljanja zgradom i najnovijom tehnologijom autentifikacije?

Çevik: Makimove automatske senzorske barijere (brzi prolazi) i rješenja za kontrolu pristupa dizajnirani su za besprijekornu integraciju sa: RFID čitačima, QR kodovima i biometrijskim čitačima, jer podržavaju više metoda autentifikacije, te naprednim sistemima za upravljanje zgradama (BMS), pri čemu su kompatibilne s pametnim kancelarijskim tehnologijama i centraliziranim sigurnosnim platformama.

a&s Adria: S kojim brendovima Makim radi?

Çevik: Makim je proizvođač, dobavljač i distributer visokokvalitetnih rješenja za kontrolu pristupa u više od šezdeset pet zemalja. Osim izvoza, bavimo se i uvozom i sarađujemo s međunarodnim kompanijama kao što su ZKTeco, Hikvision, Seagate, TP-Link i Tomst. Radimo s vodećim brendovima u industriji sigurnosti kako bismo ponudili integrisana i inovativna rješenja. Naše snažno partnerstvo i stručnost u sistemima kontrole pristupa omogućava nam da klijentima isporučujemo najbolja rješenja uz održavanje visokih standarda kvaliteta i pouzdanosti.

a&s Adria: Kako integracija najsavremenijih tehnologija kao što su IoT, AI i mašinsko učenje utječe na operativnu efikasnost i efektivnost sistema s okretnim barijerama?

Çevik: Napredak ovih tehnologija unaprijedit će i industriju sigurnosti, nudeći efikasnije i inteligentnije mehanizme kontrole. Barijere su neophodne za fizičku sigurnost i bit će i dalje tražene, jer su pouzdano sredstvo kontrole pristupa. Međutim, razvoj vještačke inteligencije pozitivno će utjecati na brzinu pristupa, optimizirajući procese ulaska i smanjujući vrijeme čekanja. Vjerujemo da će se upotrebom vještačke inteligencije skratiti vrijeme prolaska kroz barijeru, što će povećati efikasnost i poboljšati korisničko iskustvo.

Rješenja za više sektora

a&s Adria: Možete li podijeliti neke studije slučaja gdje je Makim ugradio svoje proizvode?

Çevik: Makim je uspješno implementirao rješenja za kontrolu pristupa u različitim sektorima, uključujući aerodrome (vertikalne trokrake barijere), metrostanice (sistemi kontrole pristupa pomoću karti), korporativne zgrade (integracija automatskih senzorskih barijera s pametnim kancelarijskim sistemima) i stadioni (upravljanje ulaznim tačkama s velikim prometom pomoću robusnih barijera). Makim ima širok dijapazon kupaca u Evropi i na Bliskom Istoku. Stadion Wembley, aerodrom Heathrow, vojni aerodrom u Rimu i Sudanske željeznice samo su neke od naših referenci.

a&s Adria: Koji su vaši planovi za povećanje prisustva u Jadranskoj regiji i koje mogućnosti vidite na ovom tržištu?

Çevik: Vidimo značajan potencijal u Jadranskoj regiji zbog sve veće potražnje za sigurnosnim rješenjima. Naša strategija širenja uključuje jačanje partnerstva s lokalnim distributerima, uvođenje naprednih sistema kontrole pristupa prilagođenih regionalnim potrebama te učešće na sajmovima i konferencijama posvećenih industriji sigurnosti.

 a&s Adria: Gdje vidite Makim u idućih tri do pet godina u smislu razvoja proizvoda i širenja na tržištu?

Çevik: Makim želi proširiti svoj globalni tržišni udio, posebno u Evropi i na Bliskom Istoku, razviti naprednije, estetski modernije pješačke senzorske barijere i ojačati proizvodni asortiman sigurnosnih rješenja. Posvećeni smo tome da ostanemo na čelu sigurnosnih inovacija uz održavanje visokog kvaliteta u tehnologiji kontrole pristupa.

 

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *