Intervju: Verica Mileska Stefanoska, predsjednica Komore za privatnu zaštitu Sjeverne Makedonije

Privatna zaštita u Sjevernoj Makedoniji već je prepoznata kao partner javne sigurnosti. S ove distance, nakon petnaest godina na mjestu predsjednice Komore, održavanje te saradnje izgleda kao prirodna i logična stvar. Ipak, posebno sam se trudila da održim taj odnos na visokom profesionalnom nivou, uz punu otvorenost i podršku našeg sektora
Razgovarao: Damir Muharemović; E-mail: redakcija@asadria.com
a&s Adria: Gđo. Mileska Stefanoska, petnaest godina uspješno vodite Komoru za privatnu zaštitu Sjeverne Makedonije. Šta su Vaše glavne odgovornosti kao predsjednice Komore?
Mileska Stefanoska: Komora za privatnu zaštitu, u skladu s propisima u Sjevernoj Makedoniji, javno je ovlaštena za organizovanje obuke, polaganje ispita i izdavanje dozvola za fizičku i tehničku zaštitu osobama koje namjeravaju da rade u privatnim sigurnosnim kompanijama, izdavanje službenih ličnih karata za privatnu zaštitu, organizovanje nadzora itd. U tom smislu, moja odgovornost je u domenu odgovarajuće organizacije i ostvarivanja ljudskih i materijalnih kapaciteta s ciljem efikasnog, blagovremenog i kvalitetnog izvršavanja javnih ovlaštenja.
Naravno, Komora ima funkciju da okuplja izvršioce s ciljem unapređenja struke, a da bismo ispunili tu odgovornost, organizujemo razne događaje radi unapređenja stručnosti i profesionalizma, upoznavanja s propisima, razmjene dobrih praksi, uspostavljanja saradnje s relevantnim zainteresovanim stranama itd. Privatna zaštita u Sjevernoj Makedoniji već je prepoznata kao partner javne sigurnosti, odnosno policije. Ovo je prvenstveno zbog sličnosti aktivnosti. No, moram istaći i posebno dobru saradnju s Ministarstvom unutrašnjih poslova. S ove distance, nakon petnaest godina na mjestu predsjednice Komore, održavanje te saradnje izgleda kao prirodna i logična stvar. Ipak, posebno sam se trudila da taj odnos održim na visokom profesionalnom nivou, uz punu otvorenost i podršku našeg sektora, jer samo na taj način možemo doprinijeti poboljšanju sigurnosti. Posebna aktivnost koju želim istaknuti je redovno organizovanje radnih sastanaka predstavnika zaštitarskih agencija i policijskih službenika iz svih sektora unutrašnjih poslova. Cilj tih sastanaka je direktno upoznavanje i povezivanje, otvoreno dijeljenje svakodnevnih problema i iznalaženje rješenja koja će unaprijediti rad kako sektora privatne zaštite tako i policije.
a&s Adria: Također vodite jednu zaštitarsku kompaniju. Kako je to iskustvo utjecalo na vaš rad na čelu Komore?
Mileska Stefanoska: Kroz rad u kompaniji i suočavanje s izazovima u obavljanju ove djelatnosti lično sam svjedočila aktuelnim dešavanjima, prepoznala sam koje su to potrebe i upoznata sam sa čitavim složenim spletom okolnosti u kojima posluje sektor privatne zaštite u našoj zemlji.
Ipak, primarno sam angažirana u Komori i sada sam isključivo fokusirana na kreiranje politika za industriju privatne zaštite, tako da je moje obaveze u kompaniji u potpunosti preuzeo moj sin Mario Mileski, koji radi i nastavlja dobre prakse koje sam uspostavila. Istovremeno, Mario radi na izgradnji sebe kao mladog preduzetnika u privatnom sektoru sigurnosti i na svoj način upravlja kompanijom, unoseći svjež i mladalački duh i energiju.
a&s Adria: Prošlo je 25 godina od donošenja makedonskog Zakona o privatnoj zaštiti, u čijem je kreiranju Komora igrala važnu ulogu. Smatrate li da Zakon prati potrebe tržišta privatne zaštite i da li je potrebno donijeti novi? Jeste li u međuvremenu radili na njegovim izmjenama i kojim?
Mileska Stefanoska: Naš zakon plod je saradnje i kompromisa između praktičara i zakonodavca, a istovremeno odražava i štiti interese svih zainteresovanih strana. Međutim, u proteklih više od deset godina od donošenja i primjene Zakona, prirodno je da je zbog dinamičnih promjena u sigurnosti, tehnološkog napretka, demografskih promjena, ekonomske i poslovne klime i drugih faktora neophodno pronaći odgovarajući mehanizam da se propisi prilagode realnosti. Radimo analize i imamo zapažanja o stanju i potrebama privatnog sektora sigurnosti u našoj zemlji te blisko sarađujemo s Ministarstvom unutrašnjih poslova, tako da je realno razmišljati o unapređenju rada privatne zaštite kroz adekvatnu regulativu.
a&s Adria: Koji su najveći problemi s kojima se suočavaju zaštitarske kompanije u Sjevernoj Makedoniji?
Mileska Stefanoska: Sektor privatne zaštite u Sjevernoj Makedoniji suočava se s istim problemima kao i zemlje širom Evrope: nedostatkom radne snage, minimalnim cijenama usluge, problemima s javnim nabavkama i primjenom drugih zakonskih rješenja koja dotiču sferu privatne sigurnosti itd. Međutim, s obzirom na to da aktivno radim i pratim aktivnosti na međunarodnom nivou, izazovi su, generalno, uvijek isti ili slični kako u regiji tako i šire.
Aktivnosti Komore
a&s Adria: Osim rada na regulativama, koje su to još značajne aktivnosti koje je Komora realizirala u posljednjih nekoliko godina kako bi unaprijedila sektor privatne zaštite?
Mileska Stefanoska: Komora privatne zaštite, pored svojih zakonskih obaveza, mnogo energije ulaže u realizaciju različitih projekata i aktivnosti, uključujući neformalno obrazovanje, organizovanje sajmova i saradnju sa svim institucijama u sistemu. Projekti na kojima radimo u okviru evropskog programa Erasmus+ također su vrlo važni za sektor, jer uključuju razvijanje vještina radnika u privatnoj zaštiti vezanih za komunikaciju, suočavanje s profesionalnim stresom, osnovna ljudska prava i slobode, pravilno zapošljavanje i selekciju kadrova u sektoru, onboarding, osnove upravljanja, načine zadržavanja zaposlenih i uspješnosti u poslu te, uzimajući u obzir kompletnu djelatnost sektora i kompanija, za rad u skladu s pozitivnim zakonskim propisima u Republici Sjevernoj Makedoniji.
a&s Adria: Kako Komora sarađuje s vladinim i nevladinim organizacijama, fakultetima i institucijama s ciljem poboljšanja tržišta sigurnosti?
Mileska Stefanoska: Od samog osnivanja Komore svima nam je jasno da naš uspjeh, profesionalni rad i pravilno izvršavanje naših mandata moraju biti kontinuirani, a da bismo to postigli, potrebna je pravilna komunikacija, saradnja i koordinacija posebno s fakultetima i institucijama koje su direktno vezane za naš rad. U Bosni i Hercegovini ističem saradnju i zajedničke aktivnosti s Fakultetom za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, koja je na visokom nivou, a u Sjevernoj Makedoniji s Institutom za bezbjednost, odbranu i mir pri Filozofskom fakultetu u Skoplju i Fakultetom za sigurnosne studije u Skoplju. Naši prijatelji istinski ulažu vrijeme i energiju i u potpunosti su posvećeni doprinosu našem cilju, a to je dalja profesionalizacija i unapređenje djelatnosti u svakom smislu te riječi. Organizujemo zajedničke konferencije, treninge i druge vidove unapređenja znanja. Studenti tih fakulteta obavljaju praksu u kompanijama za privatnu zaštitu itd.
a&s Adria: USAID-ov projekat koji se bavi rodnom ravnopravnošću u industriji privatne zaštite vaš je posljednji projekat. Kako je Komora uključena u taj projekat i šta su pokazali njegovi rezultati? Koje su, prema vašem mišljenju, glavne prepreke za postizanje rodne ravnopravnosti u industriji privatne zaštite?
Mileska Stefanoska: Komora već dugi niz godina ulaže u podizanje svijesti o rodnoj ravnopravnosti i jačanju uloge i položaja žena u privatnoj zaštiti. Radna snaga u sektoru sigurnosti pretežno je muška na svim nivoima, ali treba napomenuti da je na operativnom nivou povećan broj žena. Nestali su stereotipi da sigurnosno osoblje treba biti muževno, krupno, snažno, sa zastrašujućom vanjštinom i krutim, odbrambenim pristupom. Pristup vještinama i kompetencijama potrebnim zaposlenima u privatnoj zaštiti se promijenio, pa je sasvim prirodno pronaći žene koje rade kao djelatnice sigurnosti na aerodromima, javnim događajima, školama, bolnicama, fabrikama i drugim poslovnim objektima.
Međutim, naše analize pokazuju da je zastupljenost žena na operativnom nivou oko 8%, dok je na rukovodećim pozicijama oko 15%. Upravo zbog takvih uslova smo u Komori pokrenuli projekat “Osnaživanje žena za liderstvo i upravljanje u privatnoj zaštiti”, koji su podržali USAID Makedonija i Strategic Development Consulting.
U okviru ovog projekta realizovan je niz aktivnosti. Šezdeset sigurnosnih kompanija usvojilo je Politiku rodne ravnopravnosti u privatnoj zaštiti i zalagat će se za: razvoj politika, mehanizama i alata koji podstiču jednak tretman pri zapošljavanju i napredovanju u karijeri, razvijanje pozitivne radne atmosfere u pravcu zaštite od rodno zasnovane diskriminacije, jednak pristup profesionalnom razvoju i obuci, pozitivne akcije u zapošljavanju i napredovanju u karijeri, balans između privatnog i profesionalnog života te jednaku platu za jednak rad. Pokrenuli smo proceduru za prijavu diskriminacije na radnom mjestu i uznemiravanje po osnovu spola i roda. Četrdeset žena zaposlenih u privatnim zaštitarskim kompanijama pohađalo je dvodnevni trening liderstva i menadžmenta za žene u privatnoj zaštiti.
U okviru projekta kreirali smo poseban program obuke koji je pokrivao: liderstvo i menadžment, upravljanje ljudskim resursima, komunikacijske vještine, rodnu ravnopravnost, ravnotežu između privatnog i profesionalnog života, finansijsku i digitalnu pismenost. Sva područja imaju posebne nastavne planove i programe namijenjene isključivo ženama zaposlenim u sigurnosti i razrađuju specifične aspekte rada, prepoznatljive uslove i situacije, s ciljem pružanja znanja koja nisu opšta, već ciljaju na neposredne potrebe tih žena. Naravno, pored predavanja osigurali smo i radne materijale, odnosno izradili Priručnik za rukovođenje i upravljanje, koji je besplatno dostupan svim polaznicama obuke, obogaćen primjerima, vježbama, realnim scenarijima itd.
U okviru projekta kreiran je poseban modul obuke o rodnoj ravnopravnosti za sve osobe koje su u postupku dobijanja licence za privatnu zaštitu. Ovim modulom obuke već smo prenijeli osnovna znanja o rodnoj ravnopravnosti na više od stotinu osoba, a do kraja marta 2025. planiramo da ovu kratku obuku pohađa još stotinjak ljudi. Na ovaj način vjerujemo da će potencijalni zaposleni u privatnim sigurnosnim kompanijama steći osnovna znanja o rodnoj ravnopravnosti i doprinijeti podizanju svijesti podjednako kod muškaraca i žena.
Rodna ravnopravnost u sektoru
a&s Adria: Imenovali ste i deset ambasadorica za rodnu ravnopravnost u ovom sektoru?
Mileska Stefanoska: Da, one će biti zadužene za podizanje svijesti o rodnoj ravnopravnosti u privatnim sigurnosnim kompanijama u kojima su zaposlene, zaštitu od diskriminacije po osnovu spola, razmjenu dobrih praksi, motivisanje zaposlenih, umrežavanje, podršku, mentorstvo itd. Ambasadorice rodne ravnopravnosti u privatnoj zaštiti u Sjevernoj Makedoniji su: Verica Mileska Stefanovska (MDN Security, Skoplje), Narta Begeti (Securitas M, Tetovo), Marija Trajkovska (Ecot Guard, Skoplje), Sanja Kermetchieva (Komora za privatnu zaštitu), Ivana Miteva (Perpetumobile, Skoplje), Marjana Čoleska (Piton, Ohrid), Elena Ilievska (Karpatija, Bitola), Maja Kafedzioska Chochegova (Agencija za sigurnost Republike Makedonije, Prilep), Sibel Tufekdži (2SS, Kičevo) i Emilija Dačevska (City Logistic, Skoplje).
a&s Adria: Kako Komora osigurava da zaštitarske kompanije u Sjevernoj Makedoniji poštuju etičke standarde i održavaju visoke profesionalne norme?
Mileska Stefanoska: Privatna sigurnosna preduzeća usvojila su u martu 2021. Kodeks profesionalne etike i Pravilnik o disciplinskoj odgovornosti i disciplinskom postupku kao interne akte Komore. Kodeks profesionalne etike, kao skup profesionalnih normi i etičkih standarda, definiše osnovne principe i pravila ponašanja privatnog sektora sigurnosti, posebno u domenu: kvaliteta djelatnosti, profesionalnosti i stručnosti u radu, zaštite ličnih podataka, odnosa s Komorom za privatnu zaštitu, policijom i drugim državnim organima, klijentima, konkurentima te građanima i zajednicom. Ovaj Kodeks je obavezan za sve privatne sigurnosne kompanije, a nepoštivanje njegovih odredbi regulisano je Pravilnikom o disciplinskoj odgovornosti i disciplinskom postupku.
Komunikacija s medijima
a&s Adria: Kako Komora pristupa javnom informiranju i edukaciji o važnosti privatne zaštite?
Mileska Stefanoska: Od samog početka rada Komora je uspostavila praksu komunikacije s medijima, novinarima i javnošću, a naš rad je transparentan i otvoren za sva pitanja od javnog interesa. Glasnogovornik Komore uvijek je dostupan za direktnu komunikaciju i informacije i odgovore na pitanja od interesa. Imamo i višegodišnju praksu da organizujemo radni doručak s novinarima, gdje otvoreno razgovaramo, družimo se i odgovaramo na sva pitanja od interesa za novinarsku profesiju.
a&s Adria: Šta su primarni ciljevi Komore u narednim godinama i na kojim projektima ili inicijativama trenutno radite?
Mileska Stefanoska: Kontinuirano obrazovanje i cjeloživotno učenje naš je prioritet broj 1. Nadalje, razvijena je izdavačka djelatnost Komore i trenutno radimo na Priručniku za osiguravanje javnih edukativnih i sportskih takmičenja, dokument koji će biti praktičan alat za sve koji su uključeni u ovu aktivnost, kao i na knjizi Privatna sigurnost u zaštiti kritične infrastrukture, što je izuzetno važno zbog činjenice da u našoj zemlji još nije usvojen Zakon o zaštiti kritične infrastrukture. Tom knjigom će se doprinijeti pravilnom razumijevanju i regulisanju ovog pitanja. Naravno, međunarodni projekti ostaju visoko na našem dnevnom redu i Komora je spremna da implementira sve što može doprinijeti razvoju ovog sektora.