Interfoni Kontrola pristupa Najave II

Kako odabrati interfonski sistem za firme?

Interfonski sistemi igraju važnu ulogu u zaštiti stambenih i poslovnih objekata. U ovom članku razmatramo na šta bi poslovni korisnici trebali obratiti pažnju kada biraju interfonski sistem koji najbolje odgovara njihovim potrebama

Piše: William Pao, asmag.com; E-mail: redakcija@asadria.com

Interfonski sistemi za preduzeća omogućavaju posjetiocima da direktno komuniciraju s recepcionerom i dobiju pristup zgradi nakon što se verifikuje njihov identitet. Prednosti su višestruke. Jedna od glavnih je, naravno, veća sigurnost za klijenta. “IP audio-video interfoni mogu uveliko unaprijediti sigurnost poslovnih korisnika. Uz IP audio-video interfon ne samo da možete razgovarati s posjetiocima i vidjeti ih već imate i digitalni zapis te posjete, što omogućava evidenciju korištenja ili vođenje bilo kakve istrage”, rekao je Ler Wee Meng, generalni direktor Securevisiona.

Osim sigurnosti, takvi interfonski sistemi mogu ponuditi i veću radnu efikasnost. “Prednosti korištenja IP interfonskih sistema za preduzeća su dvostruke. S jedne strane, mogu poboljšati sigurnost zaposlenih kroz, npr. ograničavanje pristupa strancima i omogućavanje zaposlenima da jednim klikom pozovu sigurnosno osoblje u slučaju prijetnji. S druge strane, mogu učiniti poslovne operacije efikasnijim, npr. učešće u videokonferencijama na radnim stanicama putem konzola za vizuelnu kontrolu IP mreže, čime se smanjuje potreba za kretanjem i povećava produktivnost”, rekao je Zhou Liang, tehnički direktor SPON Communicationsa.

Više faktora pri odabiru interfona

Kada se bira interfonski sistem za preduzeća, treba uzeti u obzir nekoliko faktora. Naprimjer, treba li korisnik ugraditi žičani ili bežični sistem? Treba li uključiti mogućnost daljinskog otključavanja? U nastavku su četiri tačke na koje poslovni korisnik treba obratiti pažnju prilikom odabira interfonskog sistema.

Žičani vs. bežični sistem

Žičani interfonski sistemi nude jasnu i stabilnu komunikaciju, ali zahtijevaju ožičenje i kabliranje. Bežična rješenja, s druge strane, nude veću fleksibilnost, ali su podložna problemima s kvalitetom komunikacije.

“Žičani interfoni su odličan izbor kad vam je potreban pouzdan sigurnosni sistem sa čvrstom zaštitom od kibernetičkih napada i stabilnim napajanjem. Ovo je veoma korisno za preduzeća, bolnice i/ili škole. Međutim, neke starije zgrade možda nemaju odgovarajuću vrstu žica na ulaznim vratima, što bi moglo učiniti instalaciju izazovnijom ili skupljom”, rekao je Alex Kazerani, potpredsjednik odjela za videonadzor i kontrolu pristupa u oblaku u Motorola Solutionsu. Bežični interfoni su praktičniji za instalaciju i jeftiniji su. “To olakšava ugradnju na nekim lokacijama na kojima je teže provesti kablove, a lakše dodati dodatne interfone po potrebi. Korisnici mogu pristupiti i upravljati svojim bežičnim interfonima s bilo kojeg mjesta putem Wi-Fi mreže, ali za rad ovise o stabilnim bežičnim konekcijama”, kaže Kazerani.

Izbor između ožičenog i bežičnog sistema ovisi o scenarijima korištenja. Za fiksnu komunikaciju gdje se traži visok kvalitet prikladniji su žičani interfoni. Za mobilnu komunikaciju sa fleksibilnom primjenom poželjniji su bežični interfoni

Video ili audio

Korisnik također treba razmisliti da li za svoju firmu nabaviti videofon ili samo klasični audiointerfon. Generalno, videointerfoni nude više prednosti od svojih audioparnjaka. “Video je uvijek bolji od zvuka jer omogućava vizuelnu verifikaciju gostiju. Interfonski sistemi koji prenose samo glas obično su malo jeftiniji, ali s tim sistemima se odričete mogućnosti da integrišete vašu vanjsku jedinicu s videonadzornim sistemima za provjeru lica. Videointerfonski sistem također osigurava vizuelnu verifikaciju, tako da dozvoljavate pristup samo osobama koje vidite i s kojima razgovarate. Sa sistemom koji koristi samo audio možda otvarate vrata nekome za koga mislite da je jedna osoba – a umjesto toga, pet nepoznatih ljudi ulazi kroz sigurna vrata”, rekao je John Hemp, direktor prodaje za Srednji Atlantik i Novu Englesku u Aiphoneu.

 “Video sam po sebi ne dozvoljava razgovore. Ali kombinirajući ga sa zvukom, sigurnosno osoblje može ponuditi bolje iskustvo posjetiocima. Naprimjer, dostavljač na pogrešnom ulazu može biti upućen na ispravna vrata. Međutim, sam zvuk ne pruža vizuelne informacije koje mogu biti od pomoći u donošenju odluke o odobravanju pristupa ili ne. U slučaju audiosistema, kamera može biti u blizini, ali ona možda nema pravi ugao ili je integrisana s interfonom, što od korisnika zahtijeva da prebacuje s jedne aplikacije na drugu”, rekao je Kazerani. On napominje da interfoni s video i audio signalom nude najbolju kombinaciju potpunijeg iskustva za posjetioce, jednostavnijeg korištenja te sigurnosti i zaštite.

Interfon s mogućnošću daljinskog otključavanja?

Prema Hempu, ova dilema se svodi na politike i procedure krajnjih korisnika. “Neke visokozaštićene zgrade zahtijevaju pratnju gostiju, a neke ne. Izvan visokosigurnosnih primjena, daljinsko otvaranje vrata obično je najpraktičnije, jer osoblju omogućava da istovremeno obavlja više zadataka i upravlja pristupom lokaciji bez fizičkog otvaranja vrata. Osoblje može ostati na zadatku u svojim kancelarijama ili na udaljenoj lokaciji i nastaviti upravljati pristupom vratima”, rekao je. Mnogi interfoni danas nude mogućnost daljinskog otključavanja. U zavisnosti od sigurnosnih potreba kompanije, ova funkcija se može isključiti ili onemogućiti.

Podrška za telefonsku liniju i mobilnu aplikaciju

Neki noviji modeli interfona mogu se integrisati s telefonskim sistemom i istovremeno koristiti mobilne aplikacije, a to nudi određene prednosti. “Povezivanje putem telefonskih linija pruža vam mogućnost da interfon postane dio postojećeg telefonskog sistema i da se biraju vanjski telefonski brojevi ili 24-satni nadzorni centri. Ovo je posebno korisno za aplikacije za pomoć pri spašavanju, područje spašavanja, tornjeve za hitne slučajeve i pozivne kutije, kao i za procedure zaključavanja”, rekao je Hemp.

Mobilne aplikacije pružaju korisnicima fleksibilnost da se mogu kretati po objektu te da i dalje mogu upravljati vratima bez potrebe da budu za radnim stolom. “Crkve i škole, npr., vole koristiti mobilne aplikacije u svojim sportskim aktivnostima ili programima nakon škole. Iako su nastavnici možda u teretani ili biblioteci, oni i dalje mogu upravljati posjetiocima pomoću mobilne aplikacije. Školsko osoblje također se može slobodno kretati kroz objekat i često pokrenuti zaključavanje putem mobilne aplikacije, što im omogućava da se pozabave hitnim slučajem u trenutku bez potrebe za pristupom fizičkoj glavnoj stanici”, kazao je Hemp dodavši kako mobilne aplikacije nude ogromnu fleksibilnost korisnicima uz smanjenje potencijalnih kašnjenja u vremenu odgovora.

Related Posts

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *